Bebeğin Başındaki Boşluk: Bıngıldak Nedir?

Bizim geleneklerimizdendir, yeni doğan ziyareti… Biz küçükken annem “bebek görmeye” giderken bizi de götürürdü genelde. Şimdi koca delikanlı olan pek çok kişinin ilk zamanlarını bilirim…

Büyüdüm, anne oldum hala gidiyorum “bebek görmeye”. Çok güzel bir ziyaret vesilesi yeni bebeğin doğması, ama ilk 40 gün içinde olmamalı!  Yeni doğan ziyaret fikri akla geldiği anda kendimizi değil de karşı tarafı düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bırakın ilk günlerin keyfini çekirdek aile olarak sürsünler. Bir ihtiyaçları olur, gidilir orası ayrı…

Küçükken gittiğimiz o bebek görmelerinde bebeği pek kucağıma alamasam da, onları incelerdim. Ellerini, ayaklarını, parmaklarını ama en çok başlarındaki sarı kabuklar ve boşluklar dikkatimi çekerdi. O zamanlar öğrenmiştim sarı kabuklara; konak, boşluğa ise bıngıldak dendiğini ama onların neden olduğunu daha sonra öğrendim.

Fontanel yani Bıngıldak Nedir?

bıngıldak

Bıngıldağın üstten ve yandan görünüşü

Yeni doğan bebeklerin başlarının tepe kısmındaki kemiksiz, deri ile örtülü yumuşak bölgeye bıngıldak (fontanel) denir. Bebeklerin başlarında neden bıngıldak olur? sorusu hemen hemen hepimizin aklına gelmiştir. Araştırmalarıma göre bu sorunun cevabı şöyle; bebeğin alnı ve yan kafa kemiklerinin birleşim yerinde bulunan bu boşluk, bebeğin ilk aylarında çok hızlı büyüyen beyninin genişlemesine olanak sağlamak için vardır. Ayrıca bıngıldak, normal doğum esnasında bebeğin dar olan doğum kanalından rahat bir şekilde geçmesini de sağlar.

İlk aylarda normalde 1-4 cm aralığında olan bıngıldak beynin büyümesine bağlı olarak büyüyebilir ancak 6. aydan sonra yavaş yavaş küçülmeye başlar. Bıngıldak, bağ dokudan meydana gelir ve sanılanın aksine çok hassas değildir. Yani biz anneler bebeğimizin başını okşarken bile o bölgeye gelince bir dururuz, zarar vereceğimizi düşünerek ama uzmanlar o kadar hassas bir alan olmadığını söylüyorlar. Çok ağır bir darbe almadıkça koruyucu zarı bıngıldağı korur.

Bir gün facebook’ta takip ettiğim bir grupta, bayanın biri “Bugün bebeğimi aile sağlık merkezine götürdüm, oradaki hemşire bebeğimin bıngıldağına baktı ve kapanmak üzere oluğunu söyledi. ‘Bebeğini vakit kaybetmeden çocuk doktoruna götür.’ dedi. Bebeğim daha beş aylık, sizce ne yapmalıyım?” diye sordu.

Bende sorusunu okur okumaz dedim ki kendi kendime, ” aa ne güzel erkenden kapanmış, bizimki koca adam oldu hala bıngıldağı var.”

Meğer bu o kadar sevinilesi bir durum değilmiş!

Bıngıldağın erken kapanması, bebeğin kafatasının genişleyememesi ve buna bağlı olarak da beyin gelişiminin durmasına neden olur. Bıngıldağın bebeğin ilk 3 ayında kapanması cerrahi müdahale ile açılmasını gerektirebilir.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

bıngıldak

Bebeğimin başındaki konağı zeytin yağı sürüp, beklemiş ve sonra temizlemiştim. Ama korktuğum için bıngıldağının üzerindekiler kalmıştı…

Bebeğin bıngıldağının kapanması için belli bir yaş sınırı yoktur. Genelde bebeğin 9-18. aylarında kapanırken, bu 24 aya kadar da uzayabilir. Ve bu normal olarak kabul edilir.

Bebeğimi ilk 6 ay kadar her ASM’ye götürdüğümde hemşiremiz baş çevresini kontrol etti. Ben bunun sadece mikrosefali amaçlı bir kontrol olduğunu düşünsem de hidrosefali diye bir hastalığın olduğunu bıngıldak sayesinde öğrendim. Beyinde su toplaması olarak bilinen hidrosefali, bıngıldak açıklığı giderek artarken, baş çevresinin de çok hızlı bir şekilde büyümesi belirtileri ile saptanabiliyor.

Ayrıca bıngıldağın kenarları yumuşaksa, bebeğin başının arkasında düzleşme ve alnında çıkıklıklar varsa bu durumlar bebekte D vitamini eksikliği kaynaklı raşitzm habercisi olabilir.

Bıngıldağın geç kapanmasına neden olan bir diğer etken de, hipotroididir. Hipotroidi, troid bezinin doğuştan itibaren yetersiz hormon yapması nedeniyle meydana gelir ve bebek ve çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine neden olur.

Normalde bıngıldağın derisi kafatası kemiğinin üzerindeki deri ile yaklaşık aynı seviyededir. Elinizle dokunduğunuzda hafif bir çöküklük hissetmek normaldir. Bazen bıngıldak, kafa içindeki basıncın artması ile birlikte atar. Bunun nedeni, şiddetli ağlamak, ateş, ıkınmak olabilir. Ancak bu atma olayı şiddetlenir ve uzun süreli devam ederse, doktora gidilmelidir.

Bugün baktım ki, oğlumun bıngıldağı iyice küçülmüş.

Hey gidi günler, daha dün kocaman bir boşluk vardı kafasında… Hatta bir gün ilk defa 25-30 cm yükseklikten düşünce, ağlamaklı yaptığım google aramasınsa; bıngıldak sayesinde bir şey olmayacağını, bebeğin kafasına çok şiddetli bir darbe gelmedikçe korkmamak gerektiğini okuduğum günler, ne çabuk geçtiniz…

 

Görseller alıntıdır.

Bu makalede ilginizi çekebilir >>> https://yenianneyim.com/yeni-dogan-bebeklerde-gorulen-12-saglik-problemi/

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ozlem Ozcanli Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ozlem Ozcanli
Ziyaretçi
Ozlem Ozcanli

Emeginize sağlık o kadar güzel düzenlemişsiniz ki büyük çaba var sitenizde tekrar çok teşekkürler?