Bebeğin İlk Muayenesi

Yeni dünyaya gelmiş bir bebek öyle narin, öyle hassastır ki, insan her ne kadar annesi de olsa korkuyor ona zarar verip, inciteceğim diye… Ancak hatırlıyorum ben kucağıma almaya korkarken yavrumu, doğum sonrası tabucu olmadan odamıza genel muayene için gelen doktor; bebeğimin dirseklerinden tuttu kaldırdı, sonra yatırıp aniden ters çevirdi ve ekledi: ” Ne kadar güçlü bir bebeksin sen öyle!”. Bende içimden geçenleri dilime söyletemeden o an bir şey diyemedim ve şaşkın şaşkın baktım sadece… Doktor yapınca, bir bildiği vardır diye düşünüyor insan…

Anne ve babanın pek haberi olmasa da bebekler doğar doğmaz bir dizi muayeneden geçerler. Bilmeyen ve merak eden ebeveynler için bu makalemde bebeklerin ilk genel muayenelerinin nasıl olduğunu aktaracağım.

Bebeğin İlk Muayenesi

bebeğin ilk muayenesi

Yeni doğan bebeğin ilk muayenesi (Görsel alıntıdır.)

 1. Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktor bebeğinizin kalbini ve ciğerlerini dinler. Kalbin ve ciğerlerin sağlıklı olup olmadığını kontrol eden doktor kalpte üfürüm olup olmadığını kontrol eder. Üfürüm; kalp ve damarlardan akan kanın, akış esnasında çeşitli sebeplere bağlı olarak farklı sesler çıkarmasıdır. Bu ses üfleme sesine benzediği için üfürüm olarak da adlandırılmaktadır. Yeni doğan bebeklerde üfürüm duyulması genelde normal kabul edilir ancak takip edilmesi gerekir.
 2. Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktor bebeğinizin baş çevresini ölçer. Başta bir anormallik olup olmadığına bakar. Baş çevresinin ortalamaya göre büyük ya da küçük olması bebeğin ciddi sağlık problemlerinin olabileceği anlamı taşıyabilir. (bakınız: mikrosefali) Bebeğin başındaki bıngıldağı kontrol eder.
  bıngıldak

  Kırmızı çemberle işaretlenmiş olan bıngıldağı gösteriyor…

  Bıngıldak, yeni doğan bebeklerin kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasında kalan ve bağ dokudan oluşan bölgedir. Yeni doğmuş bir bebeğin başında elinizi hafifçe gezdirdiğinizde bir boşluğa rastlarsınız. İşte orası bıngıldaktır. Bıngıldak, kafadaki açıklık olması nedeniyle olumsuz bir durum gibi görünse de, aslında normal doğum esnasında bebeğin dar doğum kanalından kolayca geçmesini sağlamak gibi çok önemli bir görevi vardır.
  Baş çevresi ve bıngıldağı kontrol eden doktor, damak yarığı olup olmadığını anlamak için bebeğin damağını da kontrol eder.

 3. Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktor bebeğinizin karnını kontrol eder. Elini hafifçe karnında gezdirerek içerideki organların büyüklükleri kontrol eder. Akabinde bu organların çalışma esnasında çıkardıkları sesleri dinleyerek, bir anormallik olup olmadığına bakar.
 4.  Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktoru onun cinsel organlarını kontrol eder. Cinsel organlarında bir anormallik olup olmadığına bakan doktor, bebeğiniz erkekse yumurtalıklarının inip inmediğini kontrol eder.
 5. Bebeğin ilk muayenesinde doktor bebeğinizi ters çevirerek sırtını kontrol eder. Buradaki amaç bebeğinizin omurgasının düz ve yerinde olup olmadığını tespit etmektir.
 6. Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktor sırt üstü yatan bebeğinizin minik bacaklarını hafifçe ve canını yakmayacak şekilde ileri geri oynatır. Eklemlerinde, bacak uzunluğunda bir anormallik olup olmadığını ve ayaklarında düz tabanlık var mı yok mu onu kontrol eder.
 7. Ayrıca doktor bebeğinizde doğuştan kalça çıkıklığı var mı yok mu onu da kontrol eder. Ancak ülkemizde bu durum ilk üç ay içinde bebeğin ultrason cihazı ile kalçasına bakılması ile gerçekleştiriliyor. Kalça çıkıklığının kız bebeklerde görülme sıklığı daha fazladır.
 8. Bebeğin ilk muayenesi sırasında doktor bir cihazla bebeğinin kulaklarını kontrol eder. Uçları bebeğin kulaklarına göre olan bir cihazı bebeğin kulaklarına yerleştirerek işitme testi yapar. Bu testin sonucu özellikle ilk günler negatif çıkabilir ama üzülmeyin bu normal bir durumdur. Bebeğiniz 1 hafta, 10 günlük olduktan sonra tekrar işitme testi yaptırmanız gereklidir.

Guthrie Testi Nedir?

Bebeğinizin sağlık taraması yapıldıktan sonra hastaneden ayrılmadan bir de Guthrie Testi (Topuk testi) isimli bir test yapılır. Bu testin bebek doğduktan sonra genellikle 72 saat içinde yapılması gereklidir. Guthrie testi nasıl yapılır diye merak edenler varsa yenidoğan bebeğin topuğundan alınan kan ile değerlerin ölçülmesi ile gerçekleştirilirken amacının da bebekte zeka geriğinin nadir görülen bir sebebi olan Fenilketonüri (PKU) araştırılması olduğunu ekleyelim.

topuk kanı

Bebekler doğar doğmaz zeka geriliği mevcut mu değil mi diye topuktan kan alarak test yapılır.

Benim bebeğim doğduğunda bir doğum yaptığım hastanede almışlardı topuk kanını bir de üzerine basa basa tembih ettikleri şekilde 7 gün sonra Aile Sağlığı Merkezine (ASM – Sağlık ocakları) gidip orada 2. kere topuktan kan vermemiz gerektiğini ifade etmişlerdi. Burada da alınan kan özel olarak hazırlanmış kağıtlara akıtılarak ilgili merkezlere gönderiliyormuş ve eğer sonuç olumsuz çıkarsa bir hafta içinde aile telefonla ASM’ye çağrılarak durumdan haberdar ediliyormuş.

Sağlık problemleri olan bebeklere acil şifalar dileyerek bu makalemi sonlandırıyorum.

Günleriniz güzel olsun, kalbiniz hep huzurla dolsun…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir