Bebek Alışverişi İçin İpuçları

Bir mağazanın bebekler için ayrılan bölümünü şöyle bir hayal etsenize! Ağırlıklı olarak pastel tonlardaki pembe ve mavi renklerde minicik minicik kıyafetler. Zıbınından çorabına, pantolonundan eldivenine kadar, hepsi çok tatlı ve güzeller. 7’den 70’e gören herkesin yüzünde tatlı bir tebessümün yayılmasına neden olmuyorlar mı sizce de? Bebek alışverişi

Özellikle ilk gebelikte insan çok heyecanlı oluyor. Bu heyecandan dolayı hoşuna giden her şeyi almak istiyor bebeği için. Heyecanın yanı sıra bir de aranıza katılmak için an be an büyüyen bir bebeği çıplak bırakmamak gibi bir zorunluluğunuz olduğu için yani ihtiyaçtan zuhur eden o bebek alışverişi öyle masum ve tatlı geliyor ki  gayri ihtiyari mutlu oluyorsunuz (bazen bu mutluluk kasaya kadar sürüyor 🙂 şaka maka bebek kıyafetleri gerçekten çok pahalı!)

Bu yazıda bebek giydirme ve bebek alışverişi hakkında henüz tecrübesi bulunmayan yeni annelerle bazı ipuçları paylaşacağım. Faydalı olması umuduyla.

bebek alışverişi

Bebek alışverişi-1

Bebek Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle bebeğinizin ilk bir yılda sür’atle büyüyeceğini unutmayın! Mağazalarda öyle şirin ve güzel ama bir o kadar da küçük ve pahalı kıyafetler var ki, gerçekten insanın içi gidiyor.

Hani filmlerde, reklamlarda olur ya; başınızın sol tarafından bir şeytan figürü çıkar: “Al, al, al bunu! Bir tane bebeğin var. Bu günler bir daha gelmeyecek!” derken, sağ taraftan çıkan melek figürü ise: “Aman, dur ne yapıyorsun! Bu kadar para verilir mi el kadar şeye. O parayla ne dertlere derman olursun…” diyor gibi bir sahne yaşarsınız bir müddet 🙂

Ben özellikle 0-12 ay içinde bu tür kıyafetlere karşı direndim. Çünkü sadece bir kaç kez giydirebileceğim bir kıyafet için çok para vermek bana israf geliyordu. Ama nihayetinde bu bir tercih meselesi…

İlk Bir Yıl Bebeğin Tam Bedenine Göre Kıyafet Almak Yerine Bir ya da İki Boy Büyük Kıyafet Almakta Fayda Var…

Bebek alışverişi esnasında kıyafetlerin etiketlerinde yazan ay ya da yaş kısmı önemlidir. Bu etiketlerde kıyafetin bedeni genelde 3’er aylık dönemlere göre ayarlanmıştır.

  • 0-3,
  • 3-6,
  • 6-9,
  • 9-12 ay gibi. Genelde yenidoğan bebekler 0-3 aylık kıyafetler giyer. Ancak iri bebekler ya da tahminlere göre daha uzun ve kilolu doğan bebeklere bazen bu yeni doğan kıyafetleri küçük gelir.  O yüzden bebeğiniz henüz doğmadan özellikle 0-3 aylık kıyafetleri çok almayın, bebek alışverişi esnasında alacağınız yedek kıyafetlerin daha çok 3-6 aylık olması daha iyidir. Bu arada mevsimleri de göz ardı etmeyin!

Eğer 0-3 aylık çok fazla kıyafet alırsanız ya iade ya da değişim yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bunları yapmazsanız da hiç kullanılmamış potansiyel yeni doğan hediyelelikleri birikir elinizin altında. Demedi demeyin 🙂

Ayrıca bebek alışverişi sırasında alacağınız kıyafetlerin etiketleri bazen yanlış olabiliyor. Ya da üretici firmaların beden kalıpları farklılıklar gösterebiliyor. Bu nedenle bebek kıyafetlerini alırken göz hesabı da yapmanızda fayda var.

Bizde şöyle şeyler olmuştu: Bazı arkadaşlarım 1+ yaş kıyafet hediye getirmişlerdi. Çok tatlı, çok güzel. Benim ufaklıkta henüz 4-5 aylık. Tabi ben bir yaşını doldurunca giydiririm diye onları aldım, sakladım. Ama oğlum bir yaşına gelip de kıyafetleri giydirmek için sakladığım yerden çıkardığımda küçük geldiğini gördüm 3-4 kez. Yani bizzat yaşadım böyle şeyleri. Bu nedenle bedenine uygun olması için henüz zaman var diye düşündüğünüz kıyafetler küçük gelebiliyor. Bilginiz olsun. Arada çıkarıp bakmak lazım gelen hediyelere 🙂

Bebek beden tablosuna buradan erişebilirsiniz.

bebek alışverişi

Bebek alışverişi-2

Bebek Kıyafetlerinde Kumaş Çok Önemli…

Bebek alışverişi sırasında alacağınız bebek giysilerinin genelde pamuk oranının yüksek olmasına, rahat, yumuşak ve yıkanabilir olmasına dikkat edin!

Özellikle sosyal medya üzerinde yayınlanan bazı bebek fotoğrafları yeni annelerde benzer kareleri yakalamak hevesi doğurabiliyor. Bunlar da genelde bebek için hem pahalı hemde sıkan, darlatan, tahriş eden kıyafetler oluyor. Saç bantları gibi mesela! Bebeğin bir tane saçı yok, annesi sıkıca bir bant takıyor yavrusunun başına. Konuşabilse neler söyle kim bilir yavrucak!

Yetişkinler nasıl sıkıcı ve rahatsız eden kıyafetlerden hoşlanmıyorsa, bebekleri de bu şekilde düşünmek gerekir.

Unutmadan, pamuklu giysiler yıkandığında çekebilir.

Bebeğimin kıyafetlerini yıkamak için kendim deterjan yapmıştım. Tarifine buradan bakabilirsiniz.

Bebek Alışverişi Yaparken Güvenli Kıyafetler Tercih Edin!

Bebeğiniz için belli bir zamana kadar sade kıyafetler tercih etmeniz önemlidir. Üzerinde düğme, kurdele ve bağcık vb. detaylar bulunan kıyafetler bebeklerin boğulmasına yol açabilir.

Ayrıca aldığınız kıyafetlerin etiketlerini henüz bebeğinize giydirmeden kesmenizi tavsiye ederim.

Kolay Giyilip-Çıkabilen Kıyafetler Alın…

Henüz hamileyseniz ve önceden tecrübeniz yoksa bebeklerin kıyafetlerinin çok sık değiştirilmesi gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bebeklerin kıyafetleri gün içinde bir kaç değiştirilir. Bunun nedeni beslerken mama dökülmesi, altındaki bezin taşması, bebeğin kusması gibi bir süre sonra normalleşen durumlardır 🙂 Dolayısıyla alacağınız günlük bebek kıyafetlerinin kolay giydirilip çıkarılabilecek olmalarını tavsiye ederim.

Bebekler için yakası ve külot kısmı çıtçıtlı olan, kolları, bacakları bol ve esnek olan kıyafetler idealdir. Son olarak bebek belli bir yaşa gelinceye kadar fermuarı kapatırken derinin sıkışması gibi kazaların yaşanmaması için fermuarlı giysilerin giydirilmesi tavsiye edilmez.

Bebek Alışverişi ve Fatura

Yukarıda da ifade etmiştim, bebek alışverişi için gidilen mağazalarda istediğiniz, içinize sinen kıyafetleri ya da diğer malzemeleri aldığınızda kasada oldukça yüklü miktarda ödeme ile karşılaşabiliyorsunuz. Herkesin kendi bütçesi tabi ama yine de tasarruflu olmak en iyisi. Bunun için mağazaların indirim dönemlerini takip etmek size oldukça kâr ettirir. Ya da mağazaların internet sitelerinden aynı ürünü daha uyguna alabilirsiniz.

Ayrıca bazı anne-bebek dostu bebek alışveriş siteleri mevcut. Oralarda ikinci el bebek arabası, bebek beşiği, oyuncaklar, kıyafetler, ayakkabılar, kitaplar vb. daha pek çok ürünü piyasaya göre daha uyguna alabilirsiniz.

Bunun yanında çevrenizde samimiyetine inandığınız ve bebek büyüten kişilerin artık bebeğine küçük gelen kıyafetlerini size vermek istemesini hakaret ya da aşağılamak olarak algılamayın. O anneler genelde sizi fazla masraftan kurtarma niyetinde olup, ayırdığınız bütçenizi ise bebeğin farklı masraflarında kullanmanızı isteyen kişilerdir.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir