Bebek Arabası Çeşitleri Nelerdir?

Bebekle bir yere gitmeye karar verdiğinizde aklınıza direkt olarak onu nasıl ve nerede taşıyacağınız gelir. Yaygın olarak bilinen iki seçenek var, birisi kucak 🙂 , diğeri ise bebek arabaları. İlk aylarda bebeği kucakta taşımanız zor olsa da imkansız değil, bebek ilk aylarda tam gelişmediği için oturamaz ve sürekli yatar pozisyonda tutulması gerekir. Zorluğu buradan geliyor.

Yaklaşık 7. aydan sonra ise bebek gitgide kilo aldığı için ağırlaşıyor ve özellikle uzun mesafeli gezilerde kendisini taşıyan kişiye tabir-i caizse zehir edebiliyor gezintileri, kollar dayanmıyor bir süre sonra tabii 🙂

Geriye en mantıklı seçenek olan bebek arabası kalıyor. Özellikle 3-4 yaşlarına kadar bebek arabaları ailelerin hayatlarında kurtarıcı rol üstleniyor adeta. Burada bebek arabası alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bir takım bilgiler vermiştim. Bu makalemde ise bebek arabası türlerini paylaşacağım sizlerle.

Bebek arabalarının çok farklı türleri var. O yüzden satın almadan önce iyice bir araştırmak gerekiyor. Bu noktada size bebek arabası tavsiye edenlerin söylediklerini dikkate almak uzun vadede işinize yarayabilir.

Bebek Arabası Çeşitleri Nelerdir?

  1. Standart Bebek Arabaları: Standart bebek arabaları çok farklı tip ve tasarımda üretilmektedir. Ancak genelde ayarlanabilir koltuğu, koltuğun altındaki sepeti ve güneşlik tentesi tüm standart bebek arabalarında mevcuttur. Koltuk bebeğin rahat edebileceği her pozisyon için ayarlanabilir ve kumaşının dokusu da bebeği rahatsız etmez. Bebeğin ayaklarını koyabileceği ayaklık mevcuttur. Ayrıca bebeğin önünde masaya benzer bir bölüm vardır ki suluk, biberon, oyuncak gibi şeyler konulabilir.
standart bebek arabası

Standart Bebek Arabası – görsel alıntıdır.

Standart bebek arabalarının pek çoğu tek yönlüdür ancak bazılarında bebeğin yüzü ileriye bakabileceği gibi ayarlanabilir mekanizma sayesinde ebeveyne doğru çevrilebilir.

 

2. Travel (Seyahat) Sistem Bebek Arabaları: Travel sistem bebek arabaları diğer tip bebek arabalarına göre daha büyük, ağır ve pahalıdır. Bu tip bebek arabalarını bebeğiniz büyüdükçe de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Travel sistem bebek arabalarının genelde üzerine monte edilebilen puseti de mevcuttur. Puseti ile birlikte kullanıldığında dışarıdayken bebeğinizi egzoz gazlarından ve rüzgardan korur. Bebeğinizi ilk günlerden itibaren rahatlıkla koyabileceğiniz travel sistem bebek arabaları, bebeğinizin hem gece hemde gündüz rahatlıkla uyumasına elverişlidir. Büyük olduğu için toplu taşıma araçlarında kullanırken zorluk çekebilirsiniz.

travel sistem bebek arabası

Travel Sistem Bebek Arabaları

 

3. Baston Tipi Bebek Arabaları: Aslı umbrella yani şemsiye tipi olarak geçen bu tip bebek arabaları ülkemizde baston model olarak biliniyor. Bazı ailelerin yedek olarak tercih ettiği baston tipi bebek arabaları 6. aydan itibaren kullanıma uygundur. Çok rahat katlanıyor ve az yer kaplıyor olması tercih nedenleri arasında ön sıralarda gelir. Ayrıca diğer tip bebek arabalarına göre oldukça hafif ve ucuzdur.

baston bebek arabası

Baston Tip Bebek arabası

 

4. Jogging Bebek Arabaları: Tempolu ve yavaş koşma anlamına gelen jogging kelimesini isim olarak alan bu tip bebek arabaları standart yapının aksine 3 tekerlekli, uzun yürüyüş ve koşma esnasında kullanan kişiyi yormayacak şekilde hareket edebilme özelliğine sahip. Yokuşlarda, engebeli yerlerde de rahatlıkla kullanılabilen bu tip bebek arabaları ülkemizde git gide yaygınlaşmakta. Fiyatları ise biraz yüksek.

jogging bebek arabası

Jogging Bebek Araba Modeli

 

5. İkili/üçlü Bebek Arabaları: Bu tür bebek arabaları ikiz veya üçüz bebekleri olan aileler için oldukça faydalı ürünler. İki türü vardır. Birincisinde bebekler arka arkaya oturtulur, ikinci türünde ise arabalar yan yanadır.

ikili bebek arabaları

Bebeklerin arka arkaya taşınmasına elverişli bebek arabaları

ikili bebek arabları

Bebeklerin yan yana taşınmasına elverişli bebek arabaları

 

6. Bebek Arabası İskeleti (Çerçevesi): Özellikle çok yer kaplamasın diye tercih edilen ve sabit olarak bebeğin konulacağı bölgesi olmayan, bebek arabası iskeletidir. Arabanın puseti seyyardır ve kullanılmadığında çıkartılarak yerden tasarruf etmenizi sağlar.

bebek arabası iskeleti

Bebek Arabası İskeleti

 

Bebek arabası gerçekten iyice araştırılması gereken bir konu bence. Bebek arabaları anne ya da bebeğin bakımı ile ilgilenen kişilerin eli ayağı oluyor adeta. İnternetten bebek arabası alacak olan okuyucularıma bir tavsiyede bulunmak istiyorum, beğendiğiniz arabayı mutlaka bir mağazaya gidip, dünya gözüyle görün. Çünkü, ağır olabilir, çok yer kaplıyor olabilir vb… daha sonra pişmanlık yaşamamak için, iyi araştırıp öyle satın alın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir