Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi açısından düzenli, kaliteli ve yeterli miktarda uyuması çok önemlidir. Bu nedenle özellikle ilk kez anneliği ve babalığı tadacak olan taze ebeveynler oldukça önem verir bebek beşiği konusuna. Öyle ki; sırf bebekleri rahat etsin, mışıl mışıl uyuyabilsin diye uzun mesailer harcayıp, site site, mağaza mağaza bebek beşiği arayışı içine girerler.

Muhtemelen siz de onlardan birisiniz, tıpkı biz gibi. Bizde o kadar çok araştırdık ki bu konuyu, en sonunda gittik mobilya beşik aldık ve hala pişmanız 🙂

Bizim pişmanlığımız internetten aldıktan sonra eve teslim edildiği andan itibaren başladı. Çünkü geldiğinde bir köşesi kırılmıştı. Öyle üzülmüştüm ki o zaman, bin bir türlü çözüm yolu içinden beyaza boyamaya karar vermiştim. Çünkü diğer seçenekler çok daha meşakkatliydi!

Daha sonra, paketin içinden kurulum kılavuzu çıkmadığı için saatlerce uğraştık. Benim karnım burnumda, yaz günü, sıcak. Eşim kan ter içinde. Bir kere yaptı, sallanma mekanizması olmadı, söktü yeniden yaptı. Bu kez de korkulukları yerine oturmadı. Onları takmak için bende çok uğraştım. En sonunda kurduk yerleştirdik ama o gün bugün hiç bir şekilde randıman alamadık. Yerinden kıpırdamayan, hantal, doğru dürüst sallanmayan yetişkin yatağına benzer bir yatak olarak kullandık.

Hala daha kullanıyoruz… Nedeni ise hala içine sığıyor olması 🙂

Bebek beşiği konusunda mobilya ve park beşik arasında kalanlar için naçizane fikrimi paylaşmak istiyorum. Elbette memnun kalanlar vardır, ama biz mobilya beşikten hiç memnun kalmadık. Net 🙂

Bizim bebek beşiği alırken dikkat etmediğimiz ama size faydalı olabilir umuduyla araştırdığım bilgileri aktaracağım bu makalede. Keyifli okumalar.

Bebek beşiği

Bebek beşiği

Bebek Beşiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir bebek beşiği seçerken dikkat edilmesi gereken 5 ana konu vardır. Bunlar;

 • Güvenlik,
 • Kolay taşınabilirlik,
 • Ergonomik ve rahatlık,
 • Fonksiyonellik,
 • Uygun fiyat.

En başta güvenliği yazmamızın nedeni çok açık. Çünkü bebeğiniz alacağınız beşikte saatlerini geçirecek. Beşik zaman zaman bebeğinizi içiniz rahat bir şekilde tek başına bırakabileceğiniz bir yer olduğundan, ona bir zarar gelmeyecek derecede güvenli olmalıdır.

2001 yılında Amerika Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu son 10 yıl içerisinde bebek ölümlerine ciddi anlamda neden olduğu gerekçesiyle parmaklıklı, yan panelleri ayarlanabilen beşiklerin üretimini ve satışını hatta 2. el satışını dahi yasaklamıştır. Bu tür beşiklerde kötü malzeme, yanlış montaj vb. nedenlerle parmaklıkların ayrılması sonucu yatakla panel arasında V şeklinde bir boşluğun oluşması sonucu bebeğin özellikle uyku sırasında buraya düşerek boğulmasına ya da sıkışmasına neden olduğu ileri sürülmüştür.

Güvenli bir Beşik İçin:

 1. Beşiğin çıtaları arasındaki mesafe önemlidir. Bu aralık en fazla 6 cm olmalıdır. Bu sepet şeklindeki beşikler içinde geçerli bir kuraldır. Eğer çıtalar arasından bir kutu kola geçebiliyorsa o beşik bebeğiniz için risk taşır.
 2. Hafif malzeme bebek beşiğin içindeyken ya da dışarıda iken devrilmesine neden olabilir. Bu nedenle hafif malzemeden üretilen beşiklerden kaçının.
 3. Köşe sütunları veya köşe topuzları beşiğin ayak kısmından en az 40 cm yukarıda olmalıdır. Eğer daha kısa olurlarsa bebeğin kıyafetleri buraya takılıp bebeğin düşmesine neden olabilir.
 4. Bebek beşiği boyası da güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Beşiğin boyasının çatlak ya da dökülmüş olmaması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Eğer kullanacağınız beşik eski ise boyasında kurşun olması ihtimali vardır ve bu nedenle kullanılması tavsiye edilmez.
 5. Somya yani beşiğin içindeki yatağın konulacağı kısmı kontrol edin. Eğilmiş, bükülmüş, kırık ya da parçalarından ayrılmamış olmamasına dikkat edin. Eğer yatak raylı sistem üzerine konacaksa ray bağlantılarının sağlam olduğundan emin olun. Eğer bebeğin yatacağı yatak ile karyola arasında boşluk kalıyorsa bu bebek için çok büyük bir risktir. Bu nedenle bebeğin yatağı tam beşiğin boyutlarında olmalı ve kenarlarında hiç bir şekilde boşluklar olmamalıdır. Bebek beşiği ile yatak arasına iki parmağınız girebiliyorsa yatak tam oturmamış olabilir. Tekrar kontrol edin!
 6. Bebek beşiği derinliği önemlidir. Bebek henüz ayaklanmamışken bu çok fazla önemli bir konu olmasa da, ayağa kalkabilen bir bebek için ciddi derecede önemlidir. Çünkü eğer bebek ayağa kalktığında korkuluklara tırmanabilirse aşağı düşebilir. Bu nedenle yatağın konduğu kısımları ayarlanabilir bir beşik tercih etmek bebeğin ayına ve yaşına göre yatağını ayarlayabilmenizi sağlar.
 7. Bebek beşiği alırken mümkün olduğunca doğal malzemelerden yapılmış olanları tercih etmenizde fayda var. Bu yönde tercih edilebilecek ilk bebek beşiği türü ahşap olanlardır fakat onlarda ağırdır. Eğer plastikten üretilen bir bebek beşiği alacaksanız yapımında kullanılan hammaddelerin insan sağlığına zarar vermeyecek olanlarını tercih etmeniz önemlidir.

Ayrıca…

Bebeğinizin beşiğini pencerelerden, kalın perdelerden uzak olacak şekilde konumlandırmanızda fayda vardır.

Bebek beşikleri için satılan uyku setlerindeki kenar koruyucuları risklidir! Annelik içgüdüsüyle sağından solundan soğuk gelip de hasta olmasın diye beşiğe bağladığımız bu koruyucular ipleri düzenli olarak kontrol edilmediği taktirde(ki bebekler bu koruyuculara asılmayı çok severler) bebeğin nefessiz kalarak boğulmasına bile neden olabilir. Aman dikkat!

Aldığınız beşikteki sallanan oyuncakları kaldırın. Bunlarda ilk bakışta göze çok güzel görünseler de aslında bebekler için tehlikelidir. Küçük parçalardan oluşan bu oyuncaklar sizin fark etmediğiniz bir anda bebeğinize kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle bebeğin yatağı mümkün olduğunca boş olmalıdır.

Yavrunuzu/yavrularınızı sağlıkla büyütmeniz dileğiyle..

 

Bebek beşiği seçiminin neden önemli olduğuna buradan bakınız! > Ani Bebek Ölümü Sendromu 

 

Kaynaklar:

Mayo Cilinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Annelik Sanatı Dergisi Kasım 2017

www.babycenter.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir