Yeni Annelerin Bebek Emzirme Döneminde Yaptığı Hatalar

Yeni anne olan bir kadının bebeğini göğüslerinden gelen süt ile beslemesi çok alışılmış bir durum olsa da aslında üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir konudur ve özellikle doğumun hemen sonrasında gelen kolostrum, bir mucizenin somut halidir bana göre. Yine bebek emzirme konusu da tıpkı hamilelik gibi dışarıdan bakıldığında özenilesi ve sevimli görünür bana. Yaklaşık 2 yıl bebeğini emzirmiş bir anne olmama rağmen hala emziren bir anne gördüğümde içimin bir yerlerinde ani bir emzirme isteği uyanırken bir tebessüm yayılır yanağıma.

Oğlumun ilk üç ay emip daha sonra 4-7. aylar arasında gündüz vakitlerinde kesinlikle memeyi reddetmesini ve 7. aydan sonra da kendiliğinden emmek istemesinden bahsetmiştim daha önceki bazı yazılarımda. Özellikle 4-7. aylar benim için gerçekten yorucu zamanlardı. Çünkü anne sütü alsın diye çabaladığım o dönemler süt sağma makinesi ile yapışık gezdiğim zamanlara denk geliyor. Bu ise çok zor bir şey!

Özellikle doğum sonrasındaki 4-6. aydan itibaren hamilelik esnasında aldığım kilolardan rahatsızlık hissetmem, o kiloları türlü yollarla verme teşebbüsünde bulunmam ve bebeğimin emmeyi reddetmesi belki de tesadüf değildir.

Ben ettim siz eylemeyin kabilinden düşüncelerle bu makalemde özellikle yeni annelerin bebek emzirme döneminde yapma ihtimalleri olan hataları yazmak istedim. Keyifli okumalar!

Bebek Emzirme Döneminde Yapılan Hatalar

  1. Zayıflamaya Çalışmak: Bende dahil pek çok yeni annenin düştüğü hata bu. Ancak sebepsiz değil! Bilhassa doğum öncesi zayıf olan birinin doğum sonrası eski haline dönmek istemesi çok normaldir. Hele ki bir de etrafında kilolarını hatırlatan eş, dost, arkadaş ve akrabalar varsa! Ancak uzmanlara göre zamanlaması doğru olmayan bir istek bu. Bilhassa ilk 6 ay yeni annenin aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınarak, sağlıklı ve dengeli beslenmesi ve yeteri miktarda su ve sıvı tüketmesi bebek emzirme döneminde çok önemli. Et, süt, protein ağırlıklı besinler, sebze ve meyveler sütün kalitesini arttırırken, yeterli su ise sütün miktarının artmasında önemli bir role sahip!
  2. Ağır Egzersizler Yapmak: Bebek emzirme dönemlerinde emziren annelerin ağır egzersiz yapması anne sütündeki laktik asiti arttırır. Sütteki laktik asitin artması sonucunda ise bebek emmek istemez ve memeyi reddedebilir. Bu nedenle emziren annelere hafif egzersizlerin yanında sadece yürüyüş, yoga ve pilates önerilir.
  3. Bebeği Saate Göre Emzirmek: Bu konu hep tartışılır.  Ancak her bebek birbirinden faklı olduğu için beslenme süreleri ve dönemleri de değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bilhassa ilk zamanlar bebek her ağladığında meme teklif edilmeli, bebeği beslemek için bir, iki ya da üç saat beklenmemelidir.
  4.  Bebeğe Su İçirmek: Bazen ailedeki büyüklerin baskısı ile bazende annenin yanlış bilgi sahibi olması nedeniyle 6 aydan küçük bebeklere su içirilir. Ancak özellikle sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin ilk 6 ay suya ihtiyacı yoktur. Çünkü anne sütünün yaklaşık %80’i sudan oluşur. Bu nedenle bebek susuz kalmaz, korkmayın! Bebeğinize su içirmek yerine kendiniz bol su için ve bol bol da emzirin.
  5. Anne Sütü Varken Mama İle Beslemek: Özellikle doğumun hemen sonrasında eve geçtikten sonra başlayan “sütüm yetmiyor” kaygısı ve etrafın “Bu bebek doymuyor, aç garip sabi aç!” baskısı yüzünden zaten lohusa olan anne bebeğini besleme içgüdüsüyle hemen mama vermek isteyebilir. Ancak “sütün yetmediği” kararına varmak için biraz erken. Bunu zaman ilerledikçe bir takım durumlar ortaya çıktığında anlayabilirsiniz. Bebek doğduğunda midesi çok küçüktür ve ağız sütü olarak da bilinen kolostrum bebeğin midesi kadar gelir. Düzenli emzirmeler neticesinde bebeğin midesi büyürken annenin de sütü çoğalır. Bu nedenle mama vermek için acele etmeyin. Psikolojiniz ve beden sağlığınız ne kadar iyi olursa o kadar çok sütünü olur. Daha sonra bebeğiniz düzenli kilo alıyorsa ve gün içinde yaşına uygun olarak idrar ve dışkılama yapıyorsa korkmayın! Sütünüz yetiyordur.
  6. Deodorant, Parfüm ya da Kokulu Krem/Sabun Kullanmak: Bebek emzirme döneminde annesini kokusundan bilir. Dolayısıyla farklı kokuları algılayınca emmeyi reddedebilir. Bu nedenle emzirme döneminde kimyasal içeren kokulardan ya da hijyen/temizlik ürünlerinden kaçınmak gerekir.
  7. Kilo Almaktan Korkmak: Bazı yeni anneler eski formalarına dönememekten korktukları ve bebek emzirme döneminde daha da kilo alma ihtimalini düşünerek bebeği memeden erken kesebilirler. Oysa ki emzirme döneminde sağlıklı ve düzenli beslenerek ve günlük hafif egzersizler yaparak hem kaliteli süt üretimi meydana gelirken, aynı zamanda rahim daha iyi bir şekilde toparlanır ve annenin vücudu daha çabuk sıkılaşır.
  8. Meme Problemleri/ Meme Ucu Yaraları: Özellikle bebek ilk doğduğu dönemde emmeye alışma çabaları gösterir. Bu esnada çoğu yeni annenin meme ucunda çatlaklar meydana gelir. Bu esnada canı çok fazla yanan anne emzirmekten kaçınabilir. Meme ucunun yara olmasının esas nedeni bebeğin çoğunlukla meme ucunu doğru bir şekilde alamamasından kaynaklanır. Hastanelerde verilen emzirme eğitimleri ya da doktorunuzdan edinebileceğiniz doğru emzirme yöntemlerini/emzirirken bebeği tutuş pozisyonlarını öğrenirseniz, ağrısız ve yararsız bir emzirme dönemi geçirebilirsiniz. Son olarak, eğer yaralardan dolayı meme uçlarınıza krem sürüyorsanız bebeğiniz bu kremden dolayı emmek istemeyebilir. Krem seçiminde bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Pek çok kadın daha küçük yaşlardan itibaren bebek emzirme yi ve emzirme dönemini yaşamayı arzular. Bazen yeni anne olmanın verdiği heyecandan bazen de umulmadık aksiliklerin oluşması söz konusu olsa dahi bu dönemi hem kendiniz hem de bebeğiniz açısından en verimli şekilde değerlendirebilmenizi dilerim.

Sağlıkla kalın…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir