Bebek Fotoğrafı Çekiminde 5 Altın Kural


Hayatta en değerli şey nedir?

Bir anne için yavrusu, bir yavru için annesi, bir aşık için maşuğu, pek çokları içinse para en değerlidir muhakkak. Fakat öyle bir kavram vardır ki tüm değerleri kendine bağlar. Özlemleri ve aşkları da.. Adeta ayağı prangalı bir mahkum gibi sürükler herşeyi ve herkesi bir mechule. O; gözle görülmez, elle tutulmaz, hatta rüyalarda dahi çıkmaz karşımıza.

Peki nedir bu? Nasıl ulaşılır?

O her şeyi içerisine aldığı gibi bazen de minicik nesnelerin içine sığıverir. Ağaran bir saç teline sığar bazen, bazense hasret çeken bir annenin tek damla gözyaşına. Oscar Wilde “Bütün danışmanların en akıllısı” olarak tanımlar O’nu, ve bir tavsiyede bulunur bize “O’nu bekle”.

Hayatınızın filminde hangi kareyi sonsuza kadar dondurmak isterdiniz?  durdurabilir misiniz? Evet zamandır o, herkesi ver her şeyi bir meçhule sürükleyen.

 

zaman

 

Teknolojinin başını alıp gittiği şu günlerde bizler, ebeveynler olarak yavrularımızın en güzel anlarını ölümsüzleştirerek onlara gelecek adına paha biçilmez miraslar bırakıyoruz aslında.

Kaliteli bir fotoğraf elde etmek dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Tatmin edici bir kare için bir çok etkenin bir arada bulunması ve birbini tamamlaması gereklidir. Işık, diyafram, kompozisyon, arka plan derken işin içinden çıkabilmek gerçekten zor olabilir. Bütün bunlara ek olarak yerinde duramayan bir bebeğin fotoğrafını çekmek niyetindeyseniz deklanşöre basmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz demektir.

İnternette sizi kendine hayran bırakan pek çok bebek fotoğrafına rastlayabilirsiniz. Peki bu fotoğraflara bizleri hayran bıraktıran şey nedir? “Bebeklerin güzelliği” yanıtını duyar gibiyim ancak maalesef sorunun doğru cevabı bu değil. Bütün bebekler çok güzeldir çünkü. Hal böyleyken bir bebek fotoğrafı nasıl başarısız olabilir?

Şöyle açıklayayım:

babies1

 

babies2

 

Solda gördüğünüz fotoğraflar belli başlı basit kurallara uyularak çekilmiş. Sağdakilerse kaliteli fotoğraf elde etmek için sadece iyi niyetli olmanın yetmeyeceğini söylüyor adeta bizlere…

Konuyu daha fazla uzatmadan kaliteli bebek fotoğrafı çekmenin pekte saklı olmayan sırlarını paylaşmak istiyorum sizlerle.

 

Bebek Fotoğrafı Çekiminde 5 Altın Kural

 

1- Yeterli ve Doğru Işık Sağlayın

Işık konusunda dikkat etmeniz gereken 2 temel husus vardır.

  • Yeterli ışık
  • Gelen ışığın arkada istenmeyen bir gölge oluşturmaması

Eğer eviniz bunca büyük beton yığını arasında hala ışık almayı başarabiliyorsa, gündüz vakti evinizin içerisine sızan doğal gün ışığı güzel bir fotoğraf çekimi için en iyi çözüm olacaktır.

Gündüz değil de akşam vakti ev içerisinde çekim yapmak istiyorsanız yapay ışık kaynaklarına (floresan lambalar gibi) ihtiyacınız olacaktır. Stüdyo ortamına değilseniz yapay ışıklarla başarılı bir fotoğraf çekimi yapmanız oldukça zor olacaktır. Ancak yine de deneme değer 🙂

Bebek fotoğrafı çekimlerinde bebeğin sağlığı açısından flaş kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Buna ek olarak flaş kullanımı istenmeyen gölgelere de sebebiyet verebilmektedir.

natural-light-newborn-shoot

 

 

2- Arkaplan ve/veya Kompozisyon Hazırlayın

Bebeklerin hepsi zaten çok güzel oldukları için ayrıca harika arka planlar oluşturmasanız da çok güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bunun için basit tek renkli bir çarşaf fazlasıyla iş görecektir. Yeter ki gereksiz nesneler fotoğrafa dahil olmasın.

Eğer bebeğinizi için bir kompozisyon oluşturmak isterseniz eminim bunun için evinizde sizin bile farkında olmadığınız bir çok materyal vardır. Eğlenceli kompoziyonlar oluşturma konusunda aşağıdaki çalışmalar sizlere ilham verebilir.

bebek fotoğrafı arkaplan

24713109500_97b3bb2c1f_c

 

3- Bebeğinizi Mutlu Edin

Bebeğinizin mutlu bir anını ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekimi sırasında onunla konuşabilir veya minik oyunlar yaparak onu güldürebilirsiniz. Mutlu bir bebek fotoğrafı çekmenin zevkini mutlaka yaşamalısınız.

mutlu bebek

 

4- Odaklanın

Daha etkileyici fotoğraflar için makinenizin diyaframını geniş tutmanızda fayda olacaktır. Eğer cep telefonuyla fotoğraf çekiyorsanız telefon ekranında odaklanmak istediğiniz bölgeye dokunarak odaklanma işlemini tamamlayabilirsiniz.

08-Toronto-Baby-Photography

 

5- Deklanşöre Basarken Çömert Olun

Fotoğrafını çektiğiniz bebek uyumuyorsa muhtemelen hareket halinde olacaktır. Bu sebepten dolayı doğru pozu yakalayabilmek için deklanşöre bir kaç defa art arda basmanızda fayda olacaktır. Ayrıca hareketli bir bebeğin fotoğrafını çekerden (özellikle yeterli ışık yoksa) bulanıklaşma meydana gelebilir. Bu sebepten enstantaneyi (perde hızını) yüksek tutmakta fayda var.

baby_bed_toys_jump_laugh_smile_54660_1400x1050

 

Hayatta pek az şey bir bebek fotoğrafı çekmek kadar güzeldir. Bebeklerlerin her biri birer doğallık abidesidir zira. Objektifin karşısına geçtiklerinde bizler gibi “nasıl görünüyorum” telaşına kapılıp bin bir türlü yapmacıklığa girmezler. Ayrıca bizler gibi sırf fotoğraf için de gülümsemez bebekler. Bir menekşe kadar doğaldır bebeklerin gülüşü.

Sadece mutlu olduğu için gülümseyen kaç kişi var hayatınızda?

Yavrularınızın hiç hatırlayamayacağı özellikle ilk yaşlarını fotoğraflamanızın yanında, bu fotoğrafları google drive gibi depolama alanlarında saklamanızı tavsiye ederim, çünkü bu işlem anılarınızın virüs, cihaz bozulması vb. gibi talihsizlikler sonucunda karşılaşılan veri kaybının önüne geçecektir.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir