Bebek Mamaları | Hangi Marka Hangi Ülkenin

Bebek mamaları

Bir bebek yeni doğduğunda duygusal ihtiyaçları hariç bir kaç temel ihtiyacı vardır; aç karnının doyurulması, uyuması, altının temizlenmesi ve gazının çıkarılması gibi. Eğer genel olarak bir sağlık sorunu yoksa bu ihtiyaçlar giderildiğinde bebek sakin ve huzurlu olur. Tabi bu ihtiyaçların giderilmesi bazen bu satırları yazmak ya da okumak kadar kolay olmayabiliyor.

Mesela ilk kez anne olmuş biri için bebeğini beslemek, bu konuda tecrübe kazanmak zaman isteyen bir konu. Deneyimli anneler çok iyi bilir ki, doğumdan hemen sonra anne sütü gelmeyebilir, süt az geldiği için bebek tam doymayabilir, çeşitli nedenlerle anne sütü verilmemesi gerektir gibi…

Bu yazıyı ilk yazdığımda gerçekten yeni anneydim ve bebeğime anne sütü vermek için çok çaba harcıyordum. Geçmişte öğretilen: “Beş tane doğurdum, beşini de ikişer yıl emzirdim. Bizim zamanımızda mama mı vardı, hadi vardı diyelim alacak para neredeydi?” gibi bir takım kalıp cümleler, bazı okuduğum yazılar ve makaleler zihnimde çorba olunca, sandım ki bebeğe anne sütü vermezsem, o çocuğa büyük zarar vermiş olurum.

Artık böyle düşünmüyorum. Hiç bir anne ve hiç bir bebek aynı değil. Hiç birimiz duygusal ve çevresel anlamda eşit şartlarda yaşamıyoruz. Dolayısıyla o gün bugündür: “İlla da anne sütü” olayına karşı bakış açım çok değişti. Ha, eğer anne bebeğine yetecek kadar süt verebiliyorsa elbetteki vermeli, çocuğunu onun için en değerli besin kaynağından mahrum etmemeli!

Tüm dünya genelinde kabul edilen bir gerçek var ki, o da bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğudur. Bilhassa ilk altı ay anne sütü hariç su bile verilmesi önerilmez. Bebek vücudu için gerekli tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Suyu bile.

Altı aydan sonra ek gıdalara geçilip, ek gıdalarla birlikte iki yıl daha emzirmek tavsiye edilir. Ama bazen iş ifade edilen şekilde ilerlemez. Annenin çeşitli sebeplerden dolayı sütü gelmez, ya da süt vermesi yasaklanır. Bebek memeyi almak istemez, emmeyi reddeder vs…

Anne olmadan evvel beylik laflar edip “Ben bebeğimi ne olursa olsun ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyeceğim.” desem de iş yaşarken başka oluyormuş, anladım.

Bebek-mamalari

Bebek mamaları

Bebeğe süt veremeyince ilk akla gelen çare bebek mamaları oluyor. Böyle olunca da akla ilk gelen sorulardan biri anne sütüne en yakın mama hangisi? oluyor veya en iyi mama hangisi? diye soruyoruz çevremizdekilere. Bugün marketlerde ve eczanelerde türlü türlü olan bu bebek mamalarının üreticilerini ve ait oldukları ülkeleri merak ettim.

 

Bebek Maması Markaları

[adinserter name=”mobil 320×100″]

Aptamil-Milupa-Lactamil-Bebelac Bebek Mamaları

Aptamil-bebek-mamasi

Şu anda raflarda yer alan Aptamil Nutricia Pronutra bebek mamalarının menşeyi İrlanda. Aptamil Nutricia kaşık mamalarının menşeyi ise Fransa.

Özellikle bu markaların menşelerini ararken kafam epey karıştı. Çünkü birden fazla firma var onlarda bir başka şirketin çatısı altında toplanmış ve ayrıca Türkiye tedarikçisi de ayrı.

İşin aslı şöyle; Aptamil kullananlar bilir, bazı kutularda Nutricia bazılarında ise Milupa yazar. Aslında bunlar şirket adı. Nutricia Hollanda şirketi, Milupa ise Alman.

1990’lı yıllarda Nutricia, Milupa ve SHS International (İngiltere(UK)) isimli şirketleri alıyor(ortak oluyor) daha sonra da  Cow&Gate(İngiltere(UK)) adında başka bir şirketle birleşerek NUMİCO çatısı altında bir araya geliyorlar. Numico ismi Bu firmaların ilk kelimelerinden meydana geliyor. Son olarak 2007 yılında NUMİCO’yu  Danone satın alıyor.

Özetle diyebiliriz ki; Aptamil, Lactamil, Bebelac, Nutrilon ve Milupa Danone çatısı altında. Bu ürünlerin Türkiye ayağında ise Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. var.

Yaptığım araştırmalar sonucunda Danone’nin ürettiği bebek mamaları hakkında 2013 yılının Haziran ayında Independent gazetesinde yayınlanan bir haberi buldum.

Haberde Nestle’den* sonra Aptamil’i üreten Danone’nin anneleri yanlış yönlendirdiği ifade ediliyor. Haberde yer alan bilgilere göre, anne sütünün ilk altı ay yeterli olamayacağını ve bebek mamaları ile desteklenmesi gerektiği şeklinde ifade edilen reklamların ardından mama satışlarının en az %15 artmış.

Ayrıca kalabalık nüfusu, yüksek doğum oranları ve artan gelir seviyesi açısından Türkiye, pazarlama açısından çok kıymetli! Bu bağlamda Danone’nin Türkiye ayağında yer alan Numil gıda ülkemizde 2009 yılında bir araştırma yapmış. Araştırmada tam 577 doktor ile anlaşılıp ilk altı ayda yeni annelerin ne kadar süt üretebildikleri araştırılmış. Ve annelerin günde ortalama 290 ml. süt ürettikleri sonucuna varılmış.

Bundan sonra bir takım araştırmalar daha yapıp Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyesiyle (ki böyle bir şey yokmuş!) bebeklerin altı aydan sonra en az 500 ml. süt içmeleri gerektiğini belirten kampanyalar yapmışlar.

Ve Türkiye’de televizyon, gazete ve internette yer alan kampanya reklamları ile şu mesajı vermişler: “Bebeğiniz her gün en az 500ml. Süte ihtiyaç duyuyor. Eğer sütünüz yetmiyorsa bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için Aptamil verin.

Haberin detayları için burayı ziyaret edebilirsin..

Sma Bebek Maması

Sma-bebek-mamasiSma bebek mamaları İrlanda menşeli. Üreticisi ise Wyeth Nutritionals Irland.
1964 yılında üretimi başlayan SMA mamalarını 2011 yılında Pfizer Türkiye ve Eczacıbaşı Girişimin yaptığı ortaklıkla Türkiye’deki dağıtımı üstlenmelerinin üzerinden çok geçmeden Nestle 2012 yılında Nutrisyon’u satın alarak SMA bebek mamasını kendi ürünleri arasına eklemiş.

Sma bebek mamalarının ithalatçısı olan Nestle ise merkezi İsviçre olan dünyaca ünlü  gıda şirketi.

[adinserter block=”2″]

*Nestle 1970 ve 80’lerde anne sütü kullanımının doğru olmadığını öne sürerek kendi ürettiği bebek mamalarını insanlara ücretiz olarak dağıtmış ve bunun üzerine bu mamaların kullanımı çok artmış hal böyle olunca çoğu anne bebeğini emzirmeyi bırakmış dolayısıyla anneler ve bebekleri bu ürünlere bağımlı hale gelmişler. Sonrasında parayla satılan bu ürünler ailelerin bütçelerini zorlamış, bunun yanında suyla hazırlanması gerektiği için anneler temiz su bulamayınca kirli su ile mamayı hazırlanmış bu da birçok bebeğin hastalanmasına ve hatta ölmesine sebep olmuş. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nestl%C3%A9#cite_note-3 / Meraklısına ilgili video )

Similac Bebek Maması

similac-bebek-mamasiSimilac 127 yıl önce Amerika’da kurulmuş Abbott adında küresel bir sağlık şirketinin ürünü. Öyle ki, ilaç, tıbbi cihaz, beslenme, bebek mamaları gibi alanlarda üretim yapan ve 26 yıldır Türkiye’de 100’den fazla ürünle faaliyet göstermekteymiş.

Similac’ın yanında Pediasure/ Vitasure isimli bebek mamaları da ülkemizde satışı yapılmakta.

 

Hipp Bebek Maması

Hipp-bebek-mamasiTürk malı olarak düşündüğüm Hipp aslında sandığımdan çok eski bir marka. Günümüzde Hipp Holding’in merkezi İsviçre’de. İlk olarak Alman olan ve kendi ismini, ürettiklerinin markası yapan Joseph Hipp’in 1899 yılında beslenme sorunları olan ikiz bebekleri olur ve anne bu bebekleri emzirmekte güçlük çeker, yetersiz kalır. Bunun üzerine geçmişte bir şekerleme ve mum fabrikasında çalışan baba Hipp galeta ununu bulup, onu sütle birleştirerek bebeklerini doyurucu mama haline getirir.  Bu formül işe yarar ve ikizlerden sonra gelen beş kardeş de bununla beslenir.

[adinserter block=”8″]

İlk zamanlar galeta unu olarak satılan Hipp’i bugünlerine getiren aslında Hipp ailesinin o zamanlar kapı kapı dolaşarak insanlara duyuran 16 yaşındaki delikanlısı Georg Hipp olmuş. Georg  sonraları işi büyütüp kavanoz mamaya geçerek yeni nesil Hipp bebek mamasının temelini atmış.

Yönetim ortaklarından Dr. Claus Hipp yaklaşık 56 yıldır kendilerini organik tarıma adadıklarını ve bu bağlamda ürünlerinin sağlıklı olduğunu garanti ediyor web sitelerinde.

Hero Baby Bebek Maması

hero baby bebek mamasıÖnceden paketlerin üzerinde Ülker logosunu görünce, Ülker’in ürettiği bir bebek maması sandığım ve market raflarında dikkatimi çeken Hero Baby bebek mamalarının şu anda ülkemizdeki üreticisi Hero Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş.

Hero Baby markası aslında 1886 yılında İsviçre’de kurulan Hero Group iştiraki ve 1985 yılında bebek ve yürümeye başlayan çocuklar için yiyecek ve süt üretimi ile girişmişler bu sektöre. Fakat ülkemizdeki Hero Baby bebek mamalarının menşei Türkiye.

 

Evolvia Bebek Maması

Evolvia-bebek-mamasiTürkiye’de Toksöz Grup bünyesinde olan Montero Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş son kullanıcıya ulaştırılan Evolvia bebek maması markası aslında 1943 yılında İspanya’da kurulan Ordesa Laboratuvarı tarafından üretilmeye başlamış.  Ancak şu anda raflarda satılan Evolvia Bebek mamalarının meşeyi Danimarka.

 

Golden Goat Bebek Maması

Golden-goat-bebek-mamasiGolden Goat keçi sütü bebek maması 1984’te Yeni Zelanda’da kurulan Daily Goat Kooperatif’in ürünü.  Klinik açıdan değerlendirilip test edilmiş tek keçi sütü maması. Kokladığınızda süt kokusunu gerçekten hissedebiliyorsunuz. İçeriğinde bebeklerin gereksinimi olan laktoz, gerekli vitamin ve minerallerle birlikte çeşitli seçilmiş bitkisel yağlardan elde edilen yağ asitleri varmış.

Anne sütüne en yakın bebek maması diyerek Doktorumuz bize tavsiye etmişti, bizde aldık kullandık. Golden goat kullanan anneler genellikle olumlu yorumlar yapıyorlar. Her bebek mamasında olduğu gibi bebeğine yarayan da var yaramayan da. Ama belirtmek gerekir ki diğerlerinden pahalı bir bebek maması. Kutusunu eczaneden 42 tl’ye almıştık Eylül 2015’te. Şu anda internet fiyatı 36.90tl.

[adinserter block=”2″]

Detaylara buradan bakabilirsiniz.

Arı Mama Bebek Maması

Ari-mama- bebek-mamasiTürkiye’nin ilk yerli bebek maması diyebiliriz. Temelleri 1945 yılında Rize’de atılan Sultanlar Grup tarafından üretilen Arı mama aslında 70 yıllık bir geçmişe sahip. Diğer markaları araştırırken hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti, Hipp gibi markaların yanında daha gençlik yıllarını yaşayan Arı mama ile beslenen ve 70 yıl önce doğan bebeklerin kimisi yaşlanmış, kimisi ise çoktan ölmüştür bile. Yabancı markalar ile beslenenlerin torunları bile göçmüştür bu dünyadan kim bilir…

helal bebek mamaları

Ayrıca Arı Mama’nın bazı çeşitlerinin ambalajlarında helal olduğunu belirten simgesi yer alıyor.

 

Humana Bebek Maması

humana-bebek-mamasiEmziren anneler için üretilen süt artırıcı çayından aşinayım Humana Markasına. Humana bir Alman ürünü. İlk olarak 1950 yılında Çocuk Doktoru Dr. Lemke tarafından geliştirilmiş. Humana ile detaylar burada.

  • Kullanıcı Değerlendirmesi
5.0

Özet

Bebek sağlığı için ilk tercih anne sütü olsa da çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü yeterli gelmediğinde bebek mamaları koşuyor ebeveynlerin imdadına. Bu noktada anne sütüne en yakın mama hangisi sorusu geliyor bizlerin aklına. Bebeğimiz için en iyi bebek maması hangisi sorunun cevabını aramaya koyuluyoruz. Türkiye'de satılan bebek mamalarını, hangi ülkeye ait olduklarını ve firmalarını sizler için araştırdık. Sizin de mamalar hakkında farklı deneyimleriniz varsa yorum kısmından paylaşarak başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

Sending
User Rating 3.32 (106 votes)

40
Kimler Neler Demiş?

avatar
136 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
Selin KurtuluşselinHABİP SERAP YÜKSELReyhanBahar Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Selin Kurtuluş
Ziyaretçi
Selin Kurtuluş

Bende mama vermek durumunda kalan annelerdenim ve bu esnada anne sütüne en yakın olanı, hem sağlık hemde tat açısından bulmak için çok araştırdım. Humana’yı tercih ettim çünkü diğer 8 mamada azda olsa tadını değiştiren, tadını şekerli hale getiren maddeler var… Ayrıca Humana’nın sütleri diğerlerinden daha taze, toplama süt kullanmayan tek firma.

selin
Ziyaretçi
selin

Aptamil dışında birçok mama denedim kızım sevmedi oğlumda Aptamil kullanmıştım her bebeğin ağız alışkanlığı başka oluyor sanırım bu arada arı mamayı doktorlar platformuna sordum hiç bir doktor bu besini mama olarak tanımıyor besleyici bir değeri bulunmadığı yönünde beyanları var

HABİP SERAP YÜKSEL
Ziyaretçi
HABİP SERAP YÜKSEL

golden goat,sma,evolvia ,hipp harika mamalar diğerleride güzel ama bizim sıralamamız böyle

Reyhan
Ziyaretçi
Reyhan

Merhabalar carsamba günü ikinci bebegimi kucagima alacagim oglum 5 aya kadar emmişti sütum kesilmisti o zamanlar turkiyede yasiyordum simdi almanyada yasiyorum insallah süt um olur bende anne sütü veririrm bebegime her ihtimale karsi arastirmaya girdim en iyisini hipp combiyotik olarak düşünüyordum almanyada yasayan varmi acaba aranizda kafam cok karisti…O kadar guzel bir makale olmuski cok tsk ederim

Tuğba Karahanoğlu
Ziyaretçi

Yeni Anne, çok teşekkürler. Güzel bir araştırma, hap gibi yutulabilir bilgiler bir araya gelmiş. Sizi buluşum, Türkiye’de üretilen bebe mamalarını araştırmam sonucunda oldu. 14 Aylık, 42 yaşında anneyim. 5 Yıllık da teyzeyim. Teyzelikle başlamıştı sağlıklı gıda arayışım. İstanbul’daki hayatımı bırakıp peşinde koştuğum sağlıklı gıdayı yetiştirmek ve yetiştirtmek için İzmir/Seferihisar’da yaşıyorum 2 yıldır. Yerel tohumla, zehirsiz tarımla üretim yapan 19 üreticiyle birlikte çalışıyorum. Aynı zamanda yabani meyve ve otlar üzerine çalışıyorum. Ek gıdaya 5. ayda başladım. Kızıma bahçemizden çıkan meyve-sebzelerden mamalar hazırlıyorum. Şevketi Bostan püresi bile yedi bizimki. Güçlü besin değeri açısından ise yabani armutlar (ahlat)dan hazırladığımız unu veriyorum. Yazdan yeni çıkıyoruz, semizotu tükenmek üzere ama bahçenin her yerindeki semizotunu çiğ olarak neredeyse her mamasına karışıtıyorum. Omega3 ihtiyacımızı da buradan karşılıyoruz. Hazır mamada ise, yaptığım mamaları fazla fazla yapıp, yemek kaplarında buzluğa atıyorum. Acil durumda camı kır ve düğmeye bas etkisi için. Maksadım büyüksenmek değil, her ana-babanın kendine göre çözümleri var. Ben de kendi çözümümü dile getirmek istedim. 2 yabani armutta (ki; baş parmağınızın bir boğumu büyüklüğünde) 2 kg elmadan daha fazla besin bulunuyor. Ben bebeğime 1 çay kaşığı veriyorum (fazlası kabız yapabilir). Tosun bir bebek olmadı hiç bir zaman, enerjisi yüksek, hareketli, neşeli ve sağlıklı bir bebek. Bu sebeple Türkiye’de… Read more »

Bahar
Ziyaretçi
Bahar

Merhaba,Yabani armuttan elde ettiğiniz unu ne şekilde veriyorsunuz bebeğinize? Kızım 13 aylık ve ben 18 aylık iken emzirmeyi kesmeyi düşünüyorum. Mama takviyesi ya da inek sütü vermek istemiyorum. Alternatifler arayışındayım. Bu sebeple yazınız dikkatimi çekti. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

Aytekin
Ziyaretçi
Aytekin

Evde bebek maması yapmak daha sağlıklı olur

Fuat
Ziyaretçi
Fuat

Herkese selam bizimde arayışımız oldu araştırmaktan yorulduk,nerdeyse tamamı danone ve nestlenin tekelinde dolayısıyla İsrail’e katkı yapıyorsunuz istemedende olsa

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş. Yabancı olması bir yana ilaçlar dahil bebek mamalarının sağlık ve gıda ürünlerinden ziyade, ticari birer ürün olduklarını gözden kaçırmamak lazım. Evlerde doğal yolları aramak en faydalısı, olmadı Arı mama:)

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Arı kullanın yerli sağlıklı helal

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Arı ve amelivia çocuklar ve bebekler için yerli orjinal sağlıklı ürünler kullan …

fatma
Ziyaretçi
fatma

iyi gunler ben belcikadan yaziyor ben ogluma nutrillon kulaniyorum aptamille aynisime turkiyede varmi

aykaç
Ziyaretçi
aykaç

Merhaba, 10 yılı aşkın zamandır büyük bir gıda üretim firmasında çalışıyorum, yurt dışından ithal edilen bütün gıda ürünlerine çok çok temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.
Oğlumuz 9,5 aylık eşim tekrar hamile kalması nedeniyle mama arayışına girdim, yerli keçi sütlü babygoat markada karar kıldım, ebebekte satılıyor.
Saygılarımla

Songül
Ziyaretçi

Ben humana kullanıyorum arkadaşlar kokusu diğerleri gibi değil ve içinde palm yağı bulunmuyor çok araştırdim ve doğal gerçekten almanyadan tanıdığım bir akrabamdan hakkında bilgi aldım ve gerçekten de öyleymiş doğal temiz olarak üretiliyor güvenebileceğiniz bir marka ve gazını zorlanmadan çıkartıyor kakasını da rahat bir şekilde yapıyor

Busra
Ziyaretçi
Busra

Bizde ilk 2 ay ara ara golden goat kullandık gayet memnunduk ama bebeğim biberon istemeyince zorlada olsa memeye alıştı ve suan 7 aylık Arı mama kullanıyorum severek yiyor ? sıvı mama olarak tekrar golden goat alacağım. Bilgi için sagolun.

Yasin abut
Ziyaretçi
Yasin abut

Uzun arastirmalar sonucu golden goat mamasina karar verdik fazlasiyla etkili oldu gelisiminde eczane ve doktor tavsiyeleride bu yonde siddetle tavsiye ederim..

hayal
Ziyaretçi
hayal

Baby goat helal sertifıkalı

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Helal sertifikası ambalaj üstünde var mı acaba? Yazı için teşekkürler ama hala kafası karışıyor insanın biraz daha araştırma yapmamiz gerek galiba

hayal
Ziyaretçi
hayal

Baby goat kullanıyorum hem Türkiye de üretiliyor hemde çok sertifika sı var herkese öneririm

Rüya
Ziyaretçi
Rüya

merhabalar, oğlum 4,5 aylık. aslında emme ile ilgili sorunumuz onun açısından yok-benim açımdan var 🙁 gece/gündüz emme suremız 2 saatin uzerıne çok ama çok nadir çıkmıştır. 2,5 yasnda da bır kızım var ve her ıkı saatte bir uyanmak da gun ıcerısınde emzırmek zorlayıcı/yıpratıcı oluyor. bu yuzden acaba gece yatmadan önce formul mama versem mı dıye dusunurken aratırma yapıyordum ve sayfanıza denk geldim. öncelikle arastırmanız ve burada paylastıgınız ıcın tesekkur ederım. kızıma 6.ay sonu ek gıdaya basladıgım zaman yaz aylarına denk geldıgınden taze&doğal sebze ararken Hipp kavanoz sebze&meyve almaya baslamıstım. cunku 2-3 kasık denemeer ıcın kılo kılo alıp israf etmek pek hoş gelmedı bana. tavuklu seceneklerını gördugumde ıster ıstemez aklıma acaba Almanya dan mı yoksa Turkıye den mı gelıyorlar dıe dusumeye basladım ve Hipp e mail attım(Almanca bılıyorum Almanya sayfasına yazdım). maalesef Hipp in tüm ürünleri yurtdısından gelıyor ve helal kesım veya ıcerıge sahıp degıl. bu sekıld maıle cevap verdıler. toz mamalar ının de hem hınzır hem inekten elde edilen peynıraltısuyu tozu olduğu lakin hangi alt ürüne koyduklarının takibini yapamadıklarını ve islami şartlara uygun olmadığını yazmışlardı .

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

Paylaşım için çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık..Az önce araştırırken karşılaştım; Hipp hakkında dolu şikayet var … kesinlikle güvenilir değil .. ben de önceden kullandığım zamanlara yanıyorum şu an..11 aylık bebeğime destek amacıyla yaptığım pirinçunu mamasına ( Doktorumuzun tavsiyesiyle) golden goat ilave ederek veriyorum .onu da yakında kesmeyi düşünüyorum. Eskilerimiz un çeşitlerinden kuymak vs yapar yedirirmiş .. malumunuz en doğalı kişinin evde yaptığı .. bu hazır mamalara güvenerek hata ediyoruz düşüncesindeyim ..

Volkan
Ziyaretçi
Volkan

Similac ve sma irlanda üretimi mamalardır uretim yeri şirketle alakalı konuşmuyorum humanada çek cumhuriyeti olarak biliyorum birde şu sıralar similac tavsiye ediliyor ama her bebek similacı sevmıyor eger mama arayısındaysanız sımılac mamayı deniyebilirsiniz 24-25 tl civarinda 400 ml kutu maması

ceren
Ziyaretçi
ceren

hipp öneririm mamasının içeriği organik

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba benim kızım 5 aylık ama kg almadığı emmeyle de pek arası iyi olmadığı için meyve püresi vermeye başladım elma armut ama daha sıklıkla muz veriyorum. Hemşire başlayabilirsin demişti. Sizce mama takviyesiyle gitmek daha mı faydalı olur? Malesef meyveler bile hormonlu artık… Golden goat araştırıyorum evolvia da bir seçenek ne önerirsiniz? Golden goat içeriğini bir bulabilsem daha ağır basıyor helallikte önemli tabi

ceren
Ziyaretçi
ceren

İçlerinde en sağlıklısı Hipp

Senem
Ziyaretçi
Senem

Ellerinize, çabanıza sağlık. Ben kızıma similac ve hipp karışık Kullandım memnun kaldım tek sorunumuz kabızlıktı. Bütün mamaların kabızlık yaptığını söylemişti doktorumuz.

umut
Ziyaretçi

Çok faydalı bir makale olmuş yazan arkadaşın elleri dert görmesin o kadar araştırma yatım kafamdaki soruların tam karşılığını bu yazıda buldum 🙂 Çok Teşekkürler kardeşim…

halime
Ziyaretçi
halime

Bebek mamaları hakkında bu kadar detaylı bir yazı bulamamıştım. Bende önce milupa sonrasında ise golden goat kullandım. Milupa oldukça kilo yaptı ancak golden goat kullanmaya başladığımızda o kadar kilo yapmadığını gördük ancak golden goatın daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar genellikle. Tabi her bebeğe göre değişir. Bu yüzen en iyi bebek maması şudur diyemiyoruz. En iyi bebek maması bebeğime en iyi gelen mamadır bence.

Yildiz
Ziyaretçi
Yildiz

Faydali bir yazi olmus. Sagolun.

hatice
Ziyaretçi
hatice

Aydınlatıcı bir makale olmuş teşekkür ederiz. Bizim 4 aylık bir yavrumuz var ve bazen memeyi reddediyo. Mama vermek zorunda kalıyoruz. Biz bir süre milupa kullandık. Sizin önerebileceğiniz bir bebek maması var mı? hangi marka iyidir?