Bebek Mamaları | Hangi Marka Hangi Ülkenin

Bebek mamaları

Bebeğinin en temel ihtiyacı, karnının doyması. Hele ilk günlerde sen sudan çıkmış balık misali ne olduğunu doğru dürüst kavrayamazken o masum yavrun ortalığı inletircesine kuru kuru bağırarak ağlıyorsa, bil ki karnı açtır. Onu doyurmak için ise Allah seni aracı kılmış ve sen daha hamileyken süt üretimini başlatmıştır.

Tüm dünya genelinde yüz yıllardır kabul edilen bir gerçek var ki, o da bebek için en sağlıklı besinin anne sütü olduğudur.  Bilhassa ilk altı ay anne sütü hariç su bile verilmesi önerilmez. Bebek vücudu için gerekli tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılar. Suyu bile.

Altı aydan sonra ek gıdalara geçilip, ek gıdalarla birlikte iki yıl daha emzirmek tavsiye edilir. Ama bazen iş ifade edilen şekilde ilerlemez. Annenin çeşitli sebeplerden dolayı sütü gelmez, ya da süt vermesi yasaklanır. Bebek memeyi almak istemez, emmeyi reddeder vs…

Anne olmadan evvel beylik laflar edip “Ben bebeğimi ne olursa olsun ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyeceğim.” desem de iş yaşarken başka oluyormuş, anladım.

Bebek-mamalari

Bebek mamaları

Bebeğe süt veremeyince ilk akla gelen çare bebek mamaları oluyor. Böyle olunca da akla ilk gelen sorulardan biri anne sütüne en yakın mama hangisi? oluyor veya en iyi mama hangisi? diye soruyoruz çevremizdekilere. Bugün marketlerde ve eczanelerde türlü türlü olan bu bebek mamalarının üreticilerini ve ait oldukları ülkeleri merak ettim. Öğrendiklerimi seninle paylaşmak mutluluk verici…

 

Bebek Maması Markaları

Aptamil-Milupa-Lactamil-Bebelac Bebek Mamaları

Aptamil-bebek-mamasi

Özellikle bu markaların menşeilerini ararken kafam epey karıştı. Çünkü birden fazla firma var onlarda bir başka şirketin çatısı altında toplanmış ve ayrıca Türkiye tedarikçisi de ayrı.

İşin aslı şöyle; Aptamil kullananlar bilir, bazı kutularda Nutricia bazılarında ise Milupa yazar. Aslında bunlar şirket adı. Nutricia Hollanda şirketi, Milupa ise Alman.

1990’lı yıllarda Nutricia, Milupa ve SHS International (İngiltere(UK)) isimli şirketleri alıyor(ortak oluyor) daha sonra da  Cow&Gate(İngiltere(UK)) adında başka bir şirketle birleşerek NUMİCO çatısı altında bir araya geliyorlar. Numico ismi Bu firmaların ilk kelimelerinden meydana geliyor. Son olarak 2007 yılında NUMİCO’yu  Danone satın alıyor.

Özetle diyebiliriz ki; Aptamil, Lactamil, Bebelac, Nutrilon  ve Milupa Danone çatısı altında. Bu ürünlerin Türkiye ayağında ise Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret Aş var.

Yaptığım araştırmalar sonucunda Danone’nin ürettiği bebek mamaları hakkında 2013 yılının Haziran ayında Independent gazetesinde yayınlanan bir haberi buldum.

Haberde Nestle’den* sonra Aptamil’i üreten Danone’nin anneleri yanlış yönlendirdiği ifade ediliyor. Haberde yer alan bilgilere göre, anne sütünün ilk altı ay yeterli olamayacağını ve bebek mamaları ile desteklenmesi gerektiği şeklinde ifade edilen reklamların ardından mama satışlarının en az %15 artmış.

Ayrıca kalabalık nüfusu, yüksek doğum oranları ve artan gelir seviyesi açısından Türkiye, pazarlama açısından çok kıymetli! Bu bağlamda Danone’nin Türkiye ayağında yer alan Numil gıda ülkemizde 2009 yılında bir araştırma yapmış. Araştırmada tam 577 doktor ile anlaşılıp ilk altı ayda yeni annelerin ne kadar süt üretebildikleri araştırılmış. Ve annelerin günde ortalama 290 ml. süt ürettikleri sonucuna varılmış.

https://yenianneyim.com/wp-content/uploads/2015/12/ari-mama-sutlu-250-gr-1000×1000-Small-150×150.jpg

Bundan sonra bir takım araştırmalar daha yapıp Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyesiyle (ki böyle bir şey yokmuş!) bebeklerin altı aydan sonra en az 500 ml. süt içmeleri gerektiğini belirten kampanyalar yapmışlar.

Ve Türkiye’de televizyon, gazete ve internette yer alan kampanya reklamları ile şu mesajı vermişler: “Bebeğiniz her gün en az 500ml. Süte ihtiyaç duyuyor. Eğer sütünüz yetmiyorsa bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için Aptamil verin.

Haberin detayları için burayı ziyaret edebilirsin..

Önceki yazımda bebeğimin ilk günler mışıl mışıl uyuduğunu yazmıştım. Bunun nedenini ise hastanede verilen mama olduğunu belirtmiştim. Hastanede bebeğime her seferinde 30-40 cc (3-4 dolu şırınga) olmak kaydıyla Aptamil verdiler. Biz daha sonra mamayı değiştirerek doktorumuzunda tavsiyesi ile Golden Goat vermeye başladık. (Bebekleri için aptamil kullanan anneler yorumlarını paylaşabilirler.)

Aptamil ve Danone’ye ait diğer mamaların içeriğini araştırmadığım için bir şey yazamayacağım ama daha çok para kazanmak için minicik bebekler ve onların merhametli anneleri alet edilmese keşke. Bebeğin aç kalması gerçekten yürek burkan bir olay, bu da bebek mamaları ticaretinde iyi bir sermaye olsa gerek…

Sma Bebek Maması

Sma-bebek-mamasi
1964 yılnda üretimi başlayan SMA mamalarını 2011 yılında Pfizer Türkiye ve Eczacıbaşı Girişimin yaptığı ortaklıkla Türkiye’deki dağıtımı üstlenmelerinin üzerinden çok geçmeden Nestle 2012 yılında  Nutrisyon’u satın alarak SMA bebek mamasını kendi ürünleri arasına eklemiş.

Nestle ise merkezi İsviçre olan dünyaca ünlü  gıda şirketi.

*Nestle 1970 ve 80’lerde anne sütü kullanımının doğru olmadığını öne sürerek kendi ürettiği bebek mamalarını insanlara ücretiz olarak dağıtmış ve bunun üzerine bu mamaların kullanımı çok artmış hal böyle olunca çoğu anne bebeğini emzirmeyi bırakmış dolayısıyla anneler ve bebekleri bu ürünlere bağımlı hale gelmişler. Sonrasında parayla satılan bu ürünler ailelerin bütçelerini zorlamış, bunun yanında suyla hazırlanması gerektiği için anneler temiz su bulamayınca kirli su ile mamayı hazırlanmış bu da birçok bebeğin hastalanmasına ve hatta ölmesine sebep olmuş. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Nestl%C3%A9#cite_note-3 / Meraklısına ilgili video )

Similac Bebek Maması

similac-bebek-mamasiSimilac 127 yıl önce Amerika’da kurulmuş Abbott adında küresel bir sağlık şirketinin ürünü. Öyle ki, ilaç, tıbbi cihaz, beslenme, bebek mamaları gibi alanlarda üretim yapan ve 26 yıldır Türkiye’de 100’den fazla ürünle faaliyet göstermekteymiş.

Similac’ın yanında Pediasure/ Vitasure isimli bebek mamaları da ülkemizde satışı yapılmakta.

 

Hipp Bebek Maması

Hipp-bebek-mamasiTürk malı olarak düşündüğüm Hipp aslında sandığımdan çok eski bir marka. Günümüzde Hipp Holding’in merkezi İsviçre’de. İlk olarak Alman olan ve kendi ismini, ürettiklerinin markası yapan Joseph Hipp’in 1899 yılında beslenme sorunları olan ikiz bebekleri olur ve anne bu bebekleri emzirmekte güçlük çeker, yetersiz kalır. Bunun üzerine geçmişte bir şekerleme ve mum fabrikasında çalışan baba Hipp galeta ununu bulup, onu sütle birleştirerek bebeklerini doyurucu mama haline getirir.  Bu formül işe yarar ve ikizlerden sonra gelen beş kardeş de bununla beslenir.

İlk zamanlar galeta unu olarak satılan Hipp’i bugünlerine getiren aslında Hipp ailesinin o zamanlar kapı kapı dolaşarak insanlara duyuran 16 yaşındaki delikanlısı Georg Hipp olmuş. Georg  sonraları işi büyütüp kavanoz mamaya geçerek yeni nesil Hipp bebek mamasının temelini atmış.

Yönetim ortaklarından Dr. Claus Hipp yaklaşık 56 yıldır kendilerini organik tarıma adadıklarını ve bu bağlamda ürünlerinin sağlıklı olduğunu garanti ediyor web sitelerinde.

Hero Baby Bebek Maması

Hero-baby-bebek-mamasiHep Ülker’in ürettiği bir bebek maması olarak düşündüğüm market raflarında dikkatimi çeken Hero Baby belki de birçoğunuzun bildiği üzere İspanyol markasıymış aslında. 1985 yılında bebek ve yürümeye başlayan çocuklar için yiyecek ve süt üretimi ile girişmişler bu sektöre. Aslında Hero Baby 1886 yılında İsviçre’de kurulan Hero Group iştiraki.

 

Evolvia Bebek Maması

Evolvia-bebek-mamasiTürkiye’de Toksöz Grup bünyesinde olan Montero Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş son kullanıcıya ulaştırılan Evolvia bebek maması markası aslında 1943 yılında İspanya’da kurulan Ordesa Laboratuvarı tarafından üretilmeye başlamış.  Evolvia Türkiye’de çok tartışılan GDO’lu bebek mamaları konusunda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan analizlerde Evolvia markasında GDO’ya rastlanmamış.

http://www.evolvia.com.tr/ sitesinde sahip oldukları sertifikaları da inceleyebilirsiniz.

 

Golden Goat Bebek Maması

Golden-goat-bebek-mamasiGolden Goat keçi sütü bebek maması 1984’te Yeni Zelanda’da kurulan Daily Goat Kooperatif’in ürünü.  Klinik açıdan değerlendirilip test edilmiş tek keçi sütü maması. Kokladığınızda süt kokusunu gerçekten hissedebiliyorsunuz. İçeriğinde bebeklerin gereksinimi olan laktoz, gerekli vitamin ve minerallerle birlikte çeşitli seçilmiş bitkisel yağlardan elde edilen yağ asitleri varmış.

Anne sütüne en yakın bebek maması diyerek Doktorumuz bize tavsiye etmişti, bizde aldık kullandık. Golden goat kullanan anneler genellikle olumlu yorumlar yapıyorlar. Her bebek mamasında olduğu gibi bebeğine yarayan da var yaramayan da. Ama belirtmek gerekir ki diğerlerinden pahalı bir bebek maması. Kutusunu eczaneden 42 tl’ye almıştık Eylül 2015’te. Şu anda internet fiyatı 36.90tl.

Detaylara buradan bakabilirsiniz.

Arı Mama Bebek Maması

Ari-mama- bebek-mamasiTürkiye’nin ilk yerli bebek maması diyebiliriz. Temelleri 1945 yılında Rize’de atılan Sultanlar Grup tarafından üretilen Arı mama aslında 70 yıllık bir geçmişe sahip. Diğer markaları araştırırken hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti, Hipp gibi markaların yanında daha gençlik yıllarını yaşayan Arı mama ile beslenen ve 70 yıl önce doğan bebeklerin kimisi yaşlanmış, kimisi ise çoktan ölmüştür bile. Yabancı markalar ile beslenenlerin torunları bile göçmüştür bu dünyadan kim bilir…

helal bebek mamaları

Ayrıca Arı Mama’nın bazı çeşitlerinin ambalajlarında helal olduğunu belirten simgesi yer alıyor.

 

Humana Bebek Maması

humana-bebek-mamasiEmziren anneler için üretilen süt artırıcı çayından aşinayım Humana Markasına. Humana bir Alman ürünü. İlk olarak 1950 yılında Çocuk Doktoru Dr. Lemke tarafından geliştirilmiş. Humana ile detaylar burada.

  • Kullanıcı Değerlendirmesi
5.0

Özet

Bebek sağlığı için ilk tercih anne sütü olsa da çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü yeterli gelmediğinde bebek mamaları koşuyor ebeveynlerin imdadına. Bu noktada anne sütüne en yakın mama hangisi sorusu geliyor bizlerin aklına. Bebeğimiz için en iyi bebek maması hangisi sorunun cevabını aramaya koyuluyoruz. Türkiye'de satılan bebek mamalarını, hangi ülkeye ait olduklarını ve firmalarını sizler için araştırdık. Sizin de mamalar hakkında farklı deneyimleriniz varsa yorum kısmından paylaşarak başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

Sending
User Rating 3.79 (66 votes)

Kimler Neler Demiş?

32 Yorum - "Bebek Mamaları | Hangi Marka Hangi Ülkenin"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
hatice
Ziyaretçi
hatice

Aydınlatıcı bir makale olmuş teşekkür ederiz. Bizim 4 aylık bir yavrumuz var ve bazen memeyi reddediyo. Mama vermek zorunda kalıyoruz. Biz bir süre milupa kullandık. Sizin önerebileceğiniz bir bebek maması var mı? hangi marka iyidir?

Yildiz
Ziyaretçi
Yildiz

Faydali bir yazi olmus. Sagolun.

halime
Ziyaretçi
halime

Bebek mamaları hakkında bu kadar detaylı bir yazı bulamamıştım. Bende önce milupa sonrasında ise golden goat kullandım. Milupa oldukça kilo yaptı ancak golden goat kullanmaya başladığımızda o kadar kilo yapmadığını gördük ancak golden goatın daha sağlıklı olduğunu söylüyorlar genellikle. Tabi her bebeğe göre değişir. Bu yüzen en iyi bebek maması şudur diyemiyoruz. En iyi bebek maması bebeğime en iyi gelen mamadır bence.

umut
Ziyaretçi

Çok faydalı bir makale olmuş yazan arkadaşın elleri dert görmesin o kadar araştırma yatım kafamdaki soruların tam karşılığını bu yazıda buldum 🙂 Çok Teşekkürler kardeşim…

Senem
Ziyaretçi
Senem

Ellerinize, çabanıza sağlık. Ben kızıma similac ve hipp karışık Kullandım memnun kaldım tek sorunumuz kabızlıktı. Bütün mamaların kabızlık yaptığını söylemişti doktorumuz.

ceren
Ziyaretçi
ceren

İçlerinde en sağlıklısı Hipp

Ayşe
Ziyaretçi
Ayşe

Merhaba benim kızım 5 aylık ama kg almadığı emmeyle de pek arası iyi olmadığı için meyve püresi vermeye başladım elma armut ama daha sıklıkla muz veriyorum. Hemşire başlayabilirsin demişti. Sizce mama takviyesiyle gitmek daha mı faydalı olur? Malesef meyveler bile hormonlu artık… Golden goat araştırıyorum evolvia da bir seçenek ne önerirsiniz? Golden goat içeriğini bir bulabilsem daha ağır basıyor helallikte önemli tabi

ceren
Ziyaretçi
ceren

hipp öneririm mamasının içeriği organik

Volkan
Ziyaretçi
Volkan

Similac ve sma irlanda üretimi mamalardır uretim yeri şirketle alakalı konuşmuyorum humanada çek cumhuriyeti olarak biliyorum birde şu sıralar similac tavsiye ediliyor ama her bebek similacı sevmıyor eger mama arayısındaysanız sımılac mamayı deniyebilirsiniz 24-25 tl civarinda 400 ml kutu maması

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

Paylaşım için çok teşekkür ediyorum emeğinize sağlık..Az önce araştırırken karşılaştım; Hipp hakkında dolu şikayet var … kesinlikle güvenilir değil .. ben de önceden kullandığım zamanlara yanıyorum şu an..11 aylık bebeğime destek amacıyla yaptığım pirinçunu mamasına ( Doktorumuzun tavsiyesiyle) golden goat ilave ederek veriyorum .onu da yakında kesmeyi düşünüyorum. Eskilerimiz un çeşitlerinden kuymak vs yapar yedirirmiş .. malumunuz en doğalı kişinin evde yaptığı .. bu hazır mamalara güvenerek hata ediyoruz düşüncesindeyim ..

Rüya
Ziyaretçi
Rüya
merhabalar, oğlum 4,5 aylık. aslında emme ile ilgili sorunumuz onun açısından yok-benim açımdan var 🙁 gece/gündüz emme suremız 2 saatin uzerıne çok ama çok nadir çıkmıştır. 2,5 yasnda da bır kızım var ve her ıkı saatte bir uyanmak da gun ıcerısınde emzırmek zorlayıcı/yıpratıcı oluyor. bu yuzden acaba gece yatmadan önce formul mama versem mı dıye dusunurken aratırma yapıyordum ve sayfanıza denk geldim. öncelikle arastırmanız ve burada paylastıgınız ıcın tesekkur ederım. kızıma 6.ay sonu ek gıdaya basladıgım zaman yaz aylarına denk geldıgınden taze&doğal sebze ararken Hipp kavanoz sebze&meyve almaya baslamıstım. cunku 2-3 kasık denemeer ıcın kılo kılo alıp israf etmek pek… Read more »
hayal
Ziyaretçi
hayal

Baby goat kullanıyorum hem Türkiye de üretiliyor hemde çok sertifika sı var herkese öneririm

hayal
Ziyaretçi
hayal

Baby goat helal sertifıkalı

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Helal sertifikası ambalaj üstünde var mı acaba? Yazı için teşekkürler ama hala kafası karışıyor insanın biraz daha araştırma yapmamiz gerek galiba

Yasin abut
Ziyaretçi
Yasin abut

Uzun arastirmalar sonucu golden goat mamasina karar verdik fazlasiyla etkili oldu gelisiminde eczane ve doktor tavsiyeleride bu yonde siddetle tavsiye ederim..

Busra
Ziyaretçi
Busra

Bizde ilk 2 ay ara ara golden goat kullandık gayet memnunduk ama bebeğim biberon istemeyince zorlada olsa memeye alıştı ve suan 7 aylık Arı mama kullanıyorum severek yiyor 😊 sıvı mama olarak tekrar golden goat alacağım. Bilgi için sagolun.

Songül
Ziyaretçi

Ben humana kullanıyorum arkadaşlar kokusu diğerleri gibi değil ve içinde palm yağı bulunmuyor çok araştırdim ve doğal gerçekten almanyadan tanıdığım bir akrabamdan hakkında bilgi aldım ve gerçekten de öyleymiş doğal temiz olarak üretiliyor güvenebileceğiniz bir marka ve gazını zorlanmadan çıkartıyor kakasını da rahat bir şekilde yapıyor

aykaç
Ziyaretçi
aykaç

Merhaba, 10 yılı aşkın zamandır büyük bir gıda üretim firmasında çalışıyorum, yurt dışından ithal edilen bütün gıda ürünlerine çok çok temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.
Oğlumuz 9,5 aylık eşim tekrar hamile kalması nedeniyle mama arayışına girdim, yerli keçi sütlü babygoat markada karar kıldım, ebebekte satılıyor.
Saygılarımla

fatma
Ziyaretçi
fatma

iyi gunler ben belcikadan yaziyor ben ogluma nutrillon kulaniyorum aptamille aynisime turkiyede varmi

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Arı ve amelivia çocuklar ve bebekler için yerli orjinal sağlıklı ürünler kullan …

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Arı kullanın yerli sağlıklı helal

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş. Yabancı olması bir yana ilaçlar dahil bebek mamalarının sağlık ve gıda ürünlerinden ziyade, ticari birer ürün olduklarını gözden kaçırmamak lazım. Evlerde doğal yolları aramak en faydalısı, olmadı Arı mama:)