Bebek Masajı için Pratik Yöntemler

Bebek masajı, bebeğinizle yakın bağ kurmak ve ona güven duygusunu hissettirmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri. Bu yazıda bebek masajının faydaları ve konuyla ilgili pratik bilgileri bir araya getirdim. Bebeğinize masaj yaparken hassas cildine zarar vermemek ve rahat hareket edebilmek için zeytin yağı ya da bebek yağı kullanabilirsiniz. Daha sonradan kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar dememek için üzerinize eski giysilerinizden giymeyi unutmayın.

Bebeğinize masaj yapmadan önce aşağıda belirttiğim noktalara dikkat etmeyi lütfen unutmayın:

  • Bebek masajı yapacağınız odanın normal sıcaklıkta olmasına dikkat edin. Oda çok sıcak veya soğuk olmamalı.
  • Masajdan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
  • Bebeğinizin güvenliği için masajı yatağın üzerinde ya da yerde, bir battaniyenin üzerinde yapın.
  • Peki bebek masajı ne zaman yapılmalı? Bebek masajı için doğru zamanı seçtiğinizden emin olun. Bebeğiniz uykuluysa ya da farklı nedenlerden dolayı huzursuzluk içindeyse, masaj için uygun bir zaman değildir.
  • Bebeğinize masaj yapmaya, doğumdan birkaç gün sonra başlayabilirsiniz. Ama yeni doğmuş bebeğin çok hassas olduğunu ve ekstra özen göstermeniz gerektiğini lütfen unutmayın.
  • Ellerinizin soğuk olmamasına dikkat edin ve masajı, bebek yağı kullanarak uygulayın.

Bebeklerde Gaz Sancısına Karşı Karın Masajı

Bebek masajı için gerekli olan ortam ve koşulları sağladıktan sonra masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Masaj esnasında bebeğinizle göz teması kurun ve ona pozitif, sevgi sözcükleri söyleyin. Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? gibi sorular yeni annelerin sıkça sorduğu sorulardır. Kolik ve gaz gibi sindirim problemlerine yardımcı olması açısından, bebeğinizin karnına masaj uygulayabilirsiniz. Bunun için, ellerinizi bebeğinizin karnına koyup bacaklarına doğru yarım ay çiziyormuş gibi hareket ettirin. Sonra bacaklarını yukarı kaldırın ve dizlerinden bükerek, karna doğru bastırın. Bu hareketleri çok nazikçe yaptığınızdan emin olun.

Yüz ve Sırt Masajı

Baş parmaklarınızı bebeğinizin alnına yerleştirin ve şakaklara doğru yavaşça hareket ettirin. Şakaklardan bebeğinizin yanaklarına doğru da inebilirsiniz. Daha sonra yine baş parmaklarınızı kullanarak, bebeğinizin burnunu yanaklarına doğru hafifçe bastırın ve ovun.

Bebeğinizin sırtına masaj yaparak da rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Sırt masajını uygulamak için her iki elinizi sırtın üzerine yerleştirin, boyundan kalçaya doğru, ellerinizi hafifçe kaydırarak bebeğinizin sırtını sıvazlayın. Uykudan önce yapılacak bu masaj, bebeğinizin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Bu masaj, bebek yüz üstü yatırılarak yapıldığı için güvenliğinden emin olun, bebeğinizin başının sol veya sağ tarafa dönük olması gerektiğini unutmayın!

 

bebek mesajı

Bebekler nazik ve tatlı bir masajla çok rahatlarlar.

 

Bebek masajı yaparken kullandığınız yağın göz ve ağız çevresine gelmemesine dikkat edin. Bebek yağı haricinde yağ kullanmayı düşünüyorsanız bebeğinizin cildine zarar vermeyeceğinden emin olmak için doktorunuza danışmayı unutmayın. Bebeğinize masaj yaparken giysileriniz kirlenebilir, kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar diye düşünmemek için üzerinize eski giysi veya önlük giyebilirsiniz.

Bebek ve Ebeveyn Arasındaki Güven

Ebeveyn ve bebek arasında güvenli bir bağ oluşması açısından bebek masajı çok önemlidir. Bebeğinize dokunarak güven duygusunu geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz kendini güvende hissetmesi ise, etrafını duygusal, sosyal ve fiziksel yönden keşfetmesine katkıda bulunur. Bebeğinize dokunduğunuzda hissettiği rahatlama ve mutluluğu görmeniz ve bu özel anı paylaşmanız, ikiniz için de eşsiz bir deneyim olacaktır.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir