Bebek ve Çocuklarda Gıda Zehirlenmesi

Hamileliğim esnasında bir yerde, iyi yıkanmamış yeşilliklerden ve çiğ etten bulaşan bir parazitin bebeğin kör olmasına ve beyninde kist oluşmasına neden olabileceğini okuduktan sonra sürekli geçmişe dönük bir kuşku ve korku ile yaşadım. “Ya ben meyve, sebze ve yeşillikleri iyi yıkamamış ve de bebeğimin sağlığını riske atmışsam.” diye…

Allah’a şükür sağlıklı doğan bebeğim bu günlerde buz dolabının kapağını açık görmesin. “aa, auu” gibi acayip sesler çıkarıp sevinçle hedefine, yani buzdolabına ulaştıktan sonra bir kaç defa domates, elma ne bulursa alıp, yere oturmuş ve bir güzel dişliyorken yakaladım onu. Tabi, aklıma direkt yukarıda ifade ettiğim korkularım geldi ve hışımla elindekileri alıp musluğun altında yıkadım. Bunun üzerine gıda zehirlenmesi hakkında araştırma yapıp bu korkularımın pek de yersiz olmadığını öğrendim.

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Zararlı bakterilerin çoğaldığı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sonucunda, mide ve bağırsaklarda meydana gelen ve günlük hayatı sekteye uğratan rahatsızlığa gıda zehirlenmesi (besin zehirlenmesi) denir.

Özellikle yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte gıda zehirlenmesi vakıalarına sık rastlanır. Bunun nedeni bakterilerin sıcak ortamlarda daha hızlı üremeleridir.

Gıda (besin) zehirlenmesi gerek bebek ve çocuklarda gerekse yetişkinlerde aşırı su kaybına neden olacağı için ciddi bir durumdur.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri genelde; mide bulantısı ve kusma, mide krampları, ishal, yüksek ateş ve iştahsızlık olarak görülür. Bu belirtiler gıda zehirlenmesi türüne ve bakterilerin kuluçka sürelerine göre farklı şekilde ve zamanlarda meydana gelebilir. Belirtiler yarım saatte meydana gelebileceği gibi 12-48 saati de bulabilir. Hatta bazen gıda zehirlenmesi belirtileri bir hafta içinde bile ortaya çıkabilir.

Bebeğimi / Çocuğumu Gıda Zehirlenmesine Karşı Nasıl Koruyabilirim?

 • Anne sütü alan bebeklerde gıda zehirlenmesine nadir rastlanır. Ek gıda dönemine geçmiş ve 2 yaşının altında olan bebeklerde ise gıda zehirlenmesi hafif bir şekilde atlatılır.
 • Bebek ve çocukların gıda zehirlenmesi yaşamamaları için; ebeveyn ve bebeğin bakımı ile ilgilenen kişilerin temizlik ve hijyen konularına çok önem vermeleri gerekir. Özellikle bebek besleneceği zaman ellerin kesinlikle yıkanması gerekir.
 • Onun haricinde bebeğin ye da çocuğun beslenmesinde kullanılan biberon, kaşık, tabak vb. eşyaların temiz olması gerekir. Bu eşyalarda uzun süre kalan süt, artan yemek zamanla bozulur ve bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bebeğin beslenmesi için hazırlanan gıdalar kesinlikle buz dolabında ve ağzı kapalı bir şekilde saklanmalıdır.
 • Biberon, emzik, süt kapları vb. eşyalar ise sık sık kaynar su ile temizlenmeli, mikropları kırılmalıdır.
 • Daha önceden pişirdiğiniz yemekleri buz dolabında saklamak kaydıyla iki gün içinde tüketmeye gayret edin ve onları ısıtırken buhar çıkıncaya kadar ocakta bekletin. Bu işlem sayesinde üremiş bakteri varsa bunlar ölürler.
 • Özellikle tavuk olmakla birlikte, çiğ et ve balığı buz dolabınızın onlar için ayrılmış bölümünde saklayın, eğer dondurucuya koymuşsanız uygun şekilde çözdürerek pişirin.
 • Bebek ve çocuklarınıza yedireceğiniz yumurtanın kesinlikle iyi pişmesi gerekir. Ayrıca hamilelikte de yumurtanın çok iyi pişirildikten sonra tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmiş olmasına ya da çok iyi kaynatılmasına dikkat etmelisiniz.

 

Gıda Zehirlenmesi Yaşayan Bebek ve Çocukların Tedavi Sürecinde Ne yapmalı?

 1. Bol sıvı almalarını sağlayın. Özellikle çocukların böyle bir durumda günde en az 1-1.5 litre su içmesi gerekir.
 2. Bebek ya çocuğunuza kusması geçene kadar hiçbir şey yedirmeyin. Kurma geçtikten sonra çorba gibi hafif gıdalar verin. Beslenme düzenlerini bozmayın.
 3. Sık sık ateşini ölçün. Yüksek ve düşmeyen ateşi varsa acil doktora götürün.
 4. Bezini bıraktığı dönemde gıda zehirlenmesi yaşarsanız. Kısa süreli, tekrar beze geçmeniz gerekebilir.
 5. Öğrenecek yaşa geldiğinde yemeklerden önce ve sonra ellerini iyice yıkaması gerektiğini öğretin. Küçük bebeğinizi beslerken siz de ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

 

Bebek ve çocuklara güzel günler ve güzel gelecekler umuduyla…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir