Bebek ve Çocukların Maruz Kalabileceği Ev Kazalarına Karşı Güvenlik İpuçları

Benim miniğim bir yaşına girdi geçtiğimiz günlerde. Henüz tam olarak yürüyemese de iki koltuk arasında 5-6 adımda git-gel yapabiliyor ufacık ayaklarıyla. Onun kaba motor becerilerinin gelişimine an be an şahit olmak beni çok mutlu ediyor. Bugünlerde her geçen gün artan adım sayısını saymak bile ayrı bir heyecan benim için…

Görseniz çok sevimli ama bu durum benim için aynı zamanda bir nevi “dışı seni, içi beni yakar” hali 🙂

Neden mi? Çünkü, sürekli peşinde olmam gerekiyor da ondan. Her geçen gün artan merak duygusu ve öğrenme isteği, onu sürekli harekete zorluyor adeta..

güvenlik

Afacanlık gözlerden nasıl da okunuyor 🙂

Mutfağa gittiğimde eğer karnı açsa sürekli bacağıma yapışık halde oluyor ama eğer karnı toksa boyunun yettiği tüm çekmeceleri ve dolapları açıp içindekileri döküyor. Artık dolap ve çekmece içindekilere alıştığı için ilgisini çekmiyor oradakiler. Sadece boşaltsın yeter, nasılsa bir toplayan var 🙂

Çekmece ve dolapların içindekiler de öyle pek ilgi çekici değil açıkçası.. Bir kaç leğen, plastik kap kacaklar…

Şu anda evin tüm köşeleri tehlike arz ediyor ona. Bu nedenle bende bebeğimi ev içinde yaşanabilecek kazalara karşı alınabilecek önlemleri araştırdım ve sizlere de faydası olur düşüncesiyle paylaşmak istedim.

Not: Bu makalemi yazmamı hızlandıran neden ise; oğlumun dün akşam öyle güzel güzel oynarken, arkamı döndüğüm bir kaç dakika içinde yer düşüp alnını kapının kenarına çarpmasıdır 🙁

Bebekli/Çocuklu Evlerin Mutfaklarında Güvenlik:

Öyle sanıyorum ki, bir bebek ya da çocuk için en merak uyandıran ve aynı ölçüde tehlikeli olan yerlerin birincisidir; mutfaklar. Onlar için gizemli pek çok yeni şey var orada. Dolapların içleri, çekmeceler, ocaklar, masa ve tezgah üzerindeki nesneler, cam bardak ve tabaklar vb…

Biz kadınlar günlük koşturmaca, yemek telaşı derken kaptırıyoruz bazen kendimizi işlere. O arada bebeklerimizi ihmal edebiliyoruz. Eğer gerekli önlemleri almazsak her şey gelebilir miniklerimizin başına…

Yavrularımızı Mutfaktaki Tehlikelere Karşı Korumada Almamız Gereken Önlemler;

1.Bebeğin / çocuğun erişebileceği hizadaki dolap ve çekmecelere kesici, delici ve yaralayıcı bıçak, makas, falçata, rende, çöp şiş, kürdan vb. nesneleri kesinlikle koymamalıyız.

2. Yine aynı şekilde bebeğin /çocuğun erişip, açabileceği dolap ve çekmecelerde kesinlikle kimyasal maddeler bulundurmamalıyız. Bunlardan bazıları; tablet-sıvı bulaşık deterjanı, çamaşır suyu, kireç sökücü, yağ sökücü vb…

3. Mutfaktaki detarjan ve kimyasal maddeleri kesinlikle orijinal kaplarından boşaltıp özellikle su şisesi ya da mutfakta sürekli kullanılan bir kabın içerisine koymamalıyız.

4. Ocakta ya da fırında yemek pişerken bebeği/çocuğu bu cihazlara yaklaştırmamalıyız. Ocak koruyucular varmış güvenlik için, onlardan kullanılabilir.

mutfakta güvenlik

Google’a ocak bariyeri ya da ocak önü koruyucu yazdığınızda çıkan siteler bu ürünleri tedarik etmenizde size yardımcı olabilir…

5. Çöp kovasını bebeğin / çocuğun erişemeyeceği bir yere koymalıyız.

6. Elektrikli aletlerimizi kullandıktan sonra fişten çıkarıp yerlerine koymalıyız. Eğer sıcaksa ulaşılamayacak bir yerde soğumaya bırakmalıyız.

7. Naylon poşetleri, gıda örtülerini onların erişmeyeceği yüksek dolaplarda saklayabiliriz.

8. Taneli baklagiller (kuru fasülye, nohut, mercimek gibi) ve makarna gibi gıdaları bebeğin / çocuğun erişebileceği dolap ve çekmecelere koymamalıyız.

9. Buzdolabı ve gerekli gördüğümüz tüm dolaplara kolaylıkla açılmalarını önleyici kilitler takmalıyız.

güvenlik

Buz dolabı bebeklerin ilgisini çok çekiyor. Kapağı açmalarını engelleyici kilitler kullanabilirsiniz.

10. Bebeğimiz / çocuğumuzun eline cam tabak, bardak ve biberon vermemeliyiz. Çünkü o kadar hızlı hareket ediyorlar ki, daha siz arkanızı dönmeden yere atar, kırar ve olanları izlerken bulabilirsiniz onu 🙂

11. Malum mutfak çok çabuk kirlenen, dağılan bir mekan ev içinde. Emekleyen, yürüyen bebeklerimizin mutfaktan uzak tutulması en doğru olanı ama gün içinde bu pek de mümkün değil. Eğer koyabiliyorsanız ayı ve yaşı uygun olan yavrunuzu yürüteçe koyun aksi halde yerde onun kavrayıp alabileceği hiç bir şey olmamasına özen gösterin. Sürekli süpürün ve silin yani 🙂 Bizimki yerde bir şey görmesin, direkt ağzına atıyor 🙂 Güldüğüme bakmayın, oldukça tehlikeli bir eylem aslında.

12. Son olarak bebeğimizi ya da çocuğumuzu mutfakta kesinlikle bir an bile yalnız bırakmamalıyız.

 

Bebekli/Çocuklu Evlerin Yatak Odalarında Güvenlik:

Yavrularımızın en çok vakit geçirdikleri diğer odalarda uyudukları odalardır. Bu odalar bizim yatak odamız olabileceği gibi kendi odaları da olabilir. Yataklarının, oyuncaklarının ve diğer eşyalarının bulunduğu yatak odaları bebeklerin ve çocukların sağlığı açısından yüksek güvenlik önlemi alınması gereken yerlerdir.

Bu önlemler şöyle sıralanabilir;

1. Yavrunuzun yatağına 2 yaşına kadar yastık koymayın.

2. Yatağında fazladan kıyafet, örtü ve oyuncak bulundurmayın.

3. Çarşafının her zaman gergin olmasına dikkat edin.

4. Kıyafetlerinde ve battaniyesinde sarkan ip, boncuk vb. detayların olmamasına özen gösterin. Çünkü hiç umulmadık bir şekilde ip boynuna dolanabilir, boncuk solunum yollarını tıkayabilir.

5. Beşiğinin-karyolasının yere yakın olmasına ya da korkuluklarının yüksek olmasına özen gösterin. Çünkü yaşları ilerledikçe yataktan çıkmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bebeğin karyoladan düşmesini düşünmek bile çok yürek yakıcı bir şey. Allah korusun.

6. Günümüzde yapılan evlerin pencereleri genelde uzun ve yere yakın olabiliyor. Eğer sizinde öyleyse ya da pencereniz yüksekteyse bile yakın karyola, kanepe, yatak gibi eşyalar varsa bebeğiniz tehlikede olabilir. Uçma meraklarının tavan yaptığı dönemlerde denemeler yapabilirler. Bu yüzden kesinlikle pencereleri açık bırakmayalım ya da üstten açılır konumda tutalım.

7. Bebeklerin / çocukların uyuduğu odalarda oda ısıtıcıları ve soğutucuları çalışır halde bırakmayalım. (Ufo, vantilatör vb.)

8. Oyuncaklarını boyuna uygun dolaplara koyalım ki, onlara erişmek için tırmanma faaliyetlerine kalkışmasınlar.

yatak odasında güvenlik

9. Dolap gibi ağır eşyaları duvara sabitlemeyi ihmal etmeyelim.

10. Duvar kenarları, çekmece ve dolap köşeleri özellikle yeni yürümeye başlayan bebekler için çok tehlikeli. Bizimki geçen gün fena düştü. O yüzden siz siz olun köşe koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

11. Özellikle bebeklerinizi giydirirken ya da altını temizlerken yerden yüksek kanepe, masa gibi yerlerde tek başına ve kontrolsüz şekilde bırakmayalım. Bu tarz işlemleri hep yerde yapmaya özen gösterelim.

12. Mutfaklarda olduğu gibi yatak odalarında da bebek ve çocuklarımızı bir başına bırakmayalım, işlere dalıp onları ihmal etmeyelim. Keşke dememek için…

Bebekli/Çocuklu Evlerin Banyolarında Güvenlik:

Bizim ufaklığın mutfaktan sonra en ilgisini çeken yer banyomuz. Canı yanıp ağladığında banyoya götürüp aynaya baktırdığımızda genelde sakinleşip susuyor. Tabi keramet aynada değil. Oradaki farklı nesnelerde aklı ve gözleri. Mesela dolaplarda, diş macunu ve fırçalarında, babasının traş köpüğünde 🙂

Çamaşır makinesini dönerken izlemek, sanki sinema izlemek gibi onun için. Bir kovamız var duşta ısınana kadar su boşuna akmasın diye kullandığımız. Babası onu doldurup kenara koyar genelde. Bizim minik bu aralar, bir bana bir de kovaya bakıp bakıp ilerliyor banyoya girdiğimizde. Sonra yalandan bir de “ha ha” diyor. Ben ona gülerken bir de bakmışım, üstü başı su. Cup cup kovanın içindeki suyu sağa sola atıyor…

banyoda güvenlik

Çok severiz 🙂

Dört yaşına kadar bebek ve çocukların hiç yalnız bırakılmaması gereken bir yer olan banyolarda alınması gereken güvenlik önlemlerine bir bakalım:

1. Yere kesinlikle kaymayan paspaslar serelim.

2. Yerleri ıslak bırakmayalım.

3. Banyoda onu yıkarken suyunun sıcaklığına dikkat edelim. 55 derecenin üzerinde olan su onu yakar. Suyu kontrol etmeden kesinlikle yavrumuza dökmeyelim. Özellikle kış aylarında banyonun sıcaklığı da çok önemlidir. Hasta etmemek için.

4. İlaç, deterjan, traş / makyaj malzemeleri ve kimyasal maddeleri onların erişemeyeceği dolaplara koyalım ya da bu malzemelerin bulunduğu dolapları sıkıca kilitleyelim.

5. Çöp ve tuvalet temizleme fırçasını erişemeyeceği yerlerde tutalım.

6. Isıtıcı, saç kurutma makinesi, traş makinesi gibi cihazları erişemeyeceği yerlerde tutalım ve kesinlikle açık bırakmayalım.

7. Klozet kapağına kilit takalım.

8. Duşa kabinin cam değilde plastik olması önemlidir.

9. Çamaşır/kurutma ve bulaşık makinelerimizin çocuk kilitleri varsa onları aktif şekilde kullanmayı ihmal etmeyelim. ( Bizimkilerde var ama aç/kapa düğmesinde etkili değil. Bebeğim fonksiyon düğmelerine basınca makine çalışmasına devam ediyor ama gidip güç düğmesine basarsa makine kapanıyor. E ne anladım ben çocuk kilidinden. Teknik olarak bu dediğim üreticilere saçma gelebilir ama öyle yani, bizimki güç düğmesini keşfederse her seferinde başa sararız demek olur bu bizim için…)

10. Tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu gibi çok kullandığımız nesnelerde onların erişemeyeceği yerlerde olmalı. Çünkü bir dönem dişleriyle koparıp koparıp atmayı çok seviyorlar. Bu şekilde oyun oynarken boğulan çocuk duydum. Aman dikkat!

Bebekli/Çocuklu Evlerin Oturma Odalarında Güvenlik:

Ailece vakit geçirilen mekanlar olan oturma odaları ve salonlarda en tehlikeli eşyalar; TV üniteleri ve yemek masaları bence. Ayrıca keskin kenarları olan koltuklar, sehpalar da tehlike oluşturuyor. Modern TV ünitelerinde televizyon yere yakın olduğu için onu sabitlemek belki de en önemli birinci iş olmalı bebek hareketlendikten sonra.

oturma odasında güvenlik

Bebeği TV’den ya da TV’yi bebekten korumanın bir yolu daha keşfedildi 🙂

Keskin kenarlar için de yine kenar koruyucular takılmalı, onlara zarar verebilecek her şey ortalıktan kaldırılmalı diye düşünüyorum. Süs eşyasına ve objelere merakım olsa da özellikle bebeğimden sonra ortalıkta hiç birini bırakmadım desem sanırım yanlış olmaz.

Benim oğlumun en çok dikkatini çiçeklerin yaprakları ve saksılarında ki topraklar çekiyor. O toprakları minik elleri ile sağa sola atmıyor mu, görmeyin…Bir de toprağı ağzına atmaya da yelteniyor.

Koskoca bir çiçeğimiz vardı babaannemizin hediyesi. Mecburen ona geri götürmek zorunda kaldık, tabi geri almak şartıyla. Bazı çiçeklerin zehirli olduğunu unutmayın! Bebeğiniz ve çocuğunuzun ilgisini çekmeyeceği dönemlere kadar çiçekleri ortadan kaldırmanız, ona zarar vermenin önüne geçmenizi sağlar.

Evinizde merdiven varsa, bunun içinde önlem almalısınız. Merdivenin giriş ve çıkışına geçici birer kapı yaptırmak belki olası kazaların önüne geçebilir. Aynı şekilde pencerelere korkulup yaptırmak da… Prizler içinde mutlaka koruyucu kapat almalıyız.

oturma odalarında güvenlik

Prizler genelde bebeklerin çok ilgisini çeker…

Ayrıca ortalıkta sigara, bozuk para, kibrit, dikiş malzemeleri, alkol ve yanıcı maddeleri bulundurmak onların hayatlarını tehlikeye atar. Allah korusun! “Keşke” dememek için elimizden geldiğince gerekli önlemleri almalı ve yavrularımızı yalnız bırakmamalıyız.

Ev işleri,bulaşık, çamaşır, ütü, yemek mi? Hiç biri çocuğumuzdan daha kıymetli değil…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir