Bebekler İçin D Vitamini

Bedenlerinin sağlığı ve gelişimleri açısından çocuklar ve bebekler için D vitamini çok önemlidir. D vitamini güçlü, sağlıklı kemikler ve dişler için vücudun kalsiyum gibi mineralleri emmesine yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemi için gerekli olup, insülin üretimi ve hücre büyümesinin düzenlenmesinde rol oynayan hormon görevi de yapar.

Ülkemizde genellikle yeni doğan bebeklere D vitamini takviyesi yapılması önerilir. Bebek doğduktan sonra gidilen ilk muayenelerde doktorunuz D vitaminini yazacak ve vermeniz gereken dozu da belirtecektir.

Anne sütü alan bebekler için D vitamini Takviyesi Gerekli mi?

Özellikle ilk 6 ay bebeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü yeterince D vitamini içermeyebilir. D vitamini bebeğin vücudunda kalsiyum ve fosforun emilmesi ve kemiklerin güçlenmesi için gerekli olduğundan ilk aylardan itibaren takviye edilmesi gerekir. Bebeklerde D vitamini eksikliği kemiklerde yumuşama ve zayıflama sonucu ortaya çıkan raşitizm hastalığına neden olabilir.

Bilindiği üzere en önemli D vitamini kaynağı olan güneşe çıkmak özellikle 6 aydan küçük bebekler için çok risklidir. Ancak 6. aydan itibaren bebek kontrollü bir şekilde gereken önlemler alındıktan sonra güneşe çıkarılabilir.

Bir Bebeğin Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Anne sütü ya da mama ile beslenen bebeklerin doğumdan itibaren 12. aylarının sonuna kadar günde 400 ünite IU (yaklaşık 3 damla), 1 yaşından büyük çocukların ise günde 600 ünite d vitamini takviyesi alması gerekir.

Soru: Bebeğime D vitamini vermeyi unutuyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: D vitamini günlük vermede güçlük çekiyorsanız, doktorunuzun belirlediği miktarı ayarlayarak birkaç günde bir ya da haftalık olarak da verebilirsiniz.

En İyi D Vitamini Kaynakları Nelerdir?

Temelde çocuklar ve bebekler için D vitamini kaynağı, yetişkinler için de olduğu gibi güneştir. Fakat, kıyafetler güneş ışığının vücuda girmesine engel olur. Ayrıca bulunduğunuz bölge, bulutlar, duman, koyu cilt gibi bazı nedenlerden dolayı da güneş ışığından yeteri kadar yararlanılamaz.

Soru: D vitamininden yararlanmak için bebeğimi/çocuğumu ne zaman güneşe çıkarmalıyım?

Cevap: Uzmanlar haftada iki kez, sabah 10.00 ile öğlen 15.00 arasında 10 dakikalık zaman dilimlerinde kolların ve bacakların güneşlendirilmesinin D vitamini alımı açısından yeterli olabileceğini belirtiyor. Belirtilen zaman aralığında güneş ışınları çok dik geldiği için uzun süreli güneş ışığında kalmak cilt kanserine neden olabilir. 

Hangi Besinlerde D Vitamini Vardır?

  • Somon balığı,
  • Ton balığı,
  • Portakal suyu,
  • Yumurta,
  • Süt,
  • Peynir

 

Kaynaklar:

www.babycenter.com

*Kapaktaki görsel alıntıdır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir