Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Normal şartlarda bulunduğumuz ortamın sıcaklığını ifade etmek için genelde sadece iki kelime kullanırız. Yetişkinlere göre ortam ya sıcaktır ya da soğuk. İdeal olan mıdır, derecesi kaçtır? diye sorgulamayız hiç birimiz, öyle değil mi? Ancak anne olunca işler pek çok şeyde olduğu gibi bu konuda da değişiyor. Özellikle yeni doğan döneminden 2 yaş dönemine kadar bebeklerin bulundukları ve uyudukları ortamın sıcaklığı çok önemli bir konu. Dünya Sağlık Örgütü yetişkinlerin çoğunlukla zaman geçirdikleri yerlerin sıcaklık standardını 21 derece olarak belirtilmiştir. Bu değer bebekler için biraz farklılık göstermektedir. Mevsimlere göre değişse de bebekler için oda sıcaklığı ortalama 20-22 derece arasında olmalıdır.

bebekler için oda sıcaklığı

Bebekler için oda sıcaklığı ideal olduğunda, eğer kendilerini rahatsız eden başka bir sağlık sorunları yoksa keyifleri yerinde olur ve çok rahat bir şekilde uyurlar. Ancak ortam çok soğuk ya da çok sıcak olursa birtakım hayati sorunlar meydana gelebilir. Örneğin; ortam çok sıcak olursa; bebeklerde çoğunlukla 2-12. aylar arasında görülebilen ve nedeni kesinleşemeyen ani bebek ölümü sendromu (ABÖS-beşik ölümü) adı verilen ölümler meydana gelebilir.

Bu nedenle bebekler 2. ayından bir yaşına kadar ki olan süreçte uykularında sıklıkla kontrol edilmeli ve uzun süreli yalnız bırakılmamalıdır. Çok sıcak olan yaz günlerinde bebeğin uyuduğu odanın perdelerini ve/veya panjurlarını kapatarak güneşin direkt vurması engellenebilir ve cereyan yapmayacak şekilde cam açılarak ortam sıcaklığı ayarlanmalıdır.

Bebekler için oda sıcaklığı idealin altına düştüğünde bebek kolaylıkla soğuk alabilir, üşütmeye bağlı ciddi hastalıklar geçirebilir. Eğer uyuduğu ortam çok soğuksa derin uyuyamaz ve rahatsız bir şekilde sık sık uyanır.

Eğer bebek bir yaşın altındaysa yorgan ve türevleri olan örtülerle uyutulmamalıdır. Zaten bebeklerin çoğu üstünün örtülmesinden rahatsız olduğu için uykuda üstlerini çok sık açarlar. Bu nedenle özellikle kış aylarında bebeklere uyku tulumu giydirmek daha iyi bir tercih olabilir. Soğuk havalarda ve hasta olduğu zamanlarda bebeğin yanına kesinlikle sıcak su torbası konmamalı, elektrikli battaniye kullanılmamalıdır.

Mevsimlere Göre Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

 İlkbahar

Soğuk bir kış geçirdikten sonra özellikle güneşin kendisini göstermeye başladığı bahar günleri sizi yanıltmasın. Pencerelerin çok sık ve uzun süreli açıldığı bahar günlerinde hava sıcaklıkları genelde stabil değildir. Özellikle geceleri sıcaklık ciddi anlamda düşer. Bu sebeplerle bebeğiniz bir yaşın altında ise çok dikkatli olmalısınız, evi kısa süreli havalandırmalı ve gerekirse oda sıcaklığının 20-22 derece arasında kalabilmesi için doğalgaz kullanımına devam edilmelidir.

Yaz

Ülkemizde Mayıs ayından itibaren giderek artan hava sıcaklıkları yaz mevsimini müjdelerken evinde bir yaşın altında bebeği olan ailelerin bebeğin sık bulunduğu özellikle uyuduğu odanın sıcaklığını 19-22 derece arasına ayarlamaları gerekir. Ortam sıcaklığı çok olursa yukarıda bahsedilen ABÖS yaşanma riskinin yanında bebeğin vücudunda döküntüler meydana gelir. Bebek aşırı terlerse su kaybedebilir ve huzursuz olur.

Sonbahar

Eylül ayının sonlarına doğru düşen hava sıcaklıkları kendini fark ettirir ettirmez bebekler için oda sıcaklığını 20-22 derece arasında ayarlamak gerekir. Çünkü eğer siz üşüyorsanız bebek de üşüyordur. Temiz hava için pencereleri açıyorsanız da süreyi özellikle akşam saatlerinde çok uzun tutmayın.

Kış

Kış mevsiminde bebekler için oda sıcaklığı çok iyi ayarlanmalıdır. Kışın bebek çok kalın olmayacak şekilde giydirilmeli ve evin sıcaklığı 20-23 derece arasında tutulmalıdır.

Bebeğimin Üşüdüğünü ya da Sıcaklandığını Nasıl Anlarım?

Bazen bebekler için oda sıcaklığı istenilen şekilde ayarlanamayabilir. Böyle durumlarda bebeğin vücudu üşüdüğünü ya da sıcaklandığını belirtecek reaksiyonlar verir. Bebeğinizin vücut sıcaklığını kulakları, boynu, ensesi ve göğsünden kontrol edebilirsiniz. Bebek çok sıcaklanmışsa terler, yüzü kızarır, vücudunda kızarıklıkları oluşur ve huzursuzlanır. Eğer bebek üşümüş ise elleri ve ayakları, burnu ve kulakları soğuktur.

 

Kaynaklar:

www.babycentre.co.uk

www.whattoexpect.com

www.newkidscenter.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir