Bebekler Ne Zaman Döner?

Özellikle yeni anne olmuş birinin kafasındaki sorular hiç bitmez. Bebeği doğduğu andan itibaren birbiri ardınca sıralanan sorular anneye tecrübeler kazandırarak zaman içinde bir bir çözüme kavuşur, ama çözülünceye kadar da anne sorularına cevap aramaya devam eder. Bu sorulardan biri de: “Bebeğim ne zaman döner?” sorusudur.

Bilindiği üzere bebek dünyaya geldiği anda sadece bir takım temel yetilere sahiptir. Uyumak, acıkmak, meme emmek, ağlamak gibi. Zaman ilerledikçe bebek fiziksel, zihinsel, duygusal anlamda sürekli gelişir. Bebeğin gelişiminde beslenme ve uyku çok önemlidir. Genel sağlığı normal olan, yeterli ve sağlıklı beslenen, düzenli uyku uyuyan bebeklerin gelişimi birbirine yakın olarak normal bir şekilde seyreder.

Bu bağlamda bebeğin gelişimi aşama aşamadır. Bebeğin fiziksel gelişiminin ilk basamaklarından biri; bebeğin başını kontrol edebilmesidir. Başını kontrol edebilen bir bebek adım adım diğer fiziksel becerileri de kazanacaktır. Baş kontrolünün ardından bebek sırt üstü ve karın üstü durmayı öğrenir. Bu iki durum esnasında da kollarını, bacaklarını ve başını hareket ettirir. Bu esnada yaptığı hareketler onun kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Karın ve sırt üstü durabilen bir bebeğe sahip olan annelerin en çok merak ettiği: “Bebekler ne zaman döner?” sorusunun cevabı her bebek için değişse de ortalama 4. aydır. Birbirlerinden farklı olan bebeklerin 4-7. aylar arasında dönebiliyor olması beklenir. Eğer bebek 7. ayında hala dönmüyor ya da girişimlerde bulunmuyorsa doktora başvurmak gerekir.

Bebeğinizi karın üzeri yatırdığınızda başını ve omuzlarını kaldırmaya başladığında onu özellikle kanepe, yatak, alt değiştirme masası gibi yüksek yerlerde kesinlikle yalnız bırakmayın!

Bebek Dönmeyi Nasıl Öğrenir?

Yaklaşık 3. ayındayken bebeğinizi karnı üzerine yatırdığınızda kollarından destek alarak başını ve omuzlarını yukarı kaldırmaya çalışır. Sizin için ufak tefek ve belki de önemsiz gibi görünen bu hareketler aslında bebeğinizin dönebilmesi için gerekli olan önemli hareketlerdir.

Yaptığı bu hareketler sayesinde 4-5 aylık olduğunda ise artık kol, bacak ve sırt kasları oldukça güçlenmiştir. Yüz üstü yatırıldığında bir kolu üzerinde durarak bacaklarını ters yöne doğru atabilir. Bu hareketleri keşfetmesi ile birlikte bir kaç cesaret gerektiren denemeden sonra rahatlıkla dönebilir hale gelir.

Bazı bebekler dönmek için çabalarken bazıları da direkt olarak oturma ve emekleme çalışmalarına başlar. Gerek dönme, gerekse oturma ve emekleme hareketlerinin tamamı onun dünyayı keşfetmesini sağlayacak temel taşlarıdır. Gerekli önlemleri alın ve korkmadan onu izleyin. Onun tatlı çabalarını izlemek sizi de mutlu edecek!

Bknz. 4 aylık bebek

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir