Bebekler Ne Zaman Emekler?

Doğduğu zaman bıraktığınız yerde öylece duran, sağa sola dahi dönemeyen bir bebeğin emeklemesi hayat yolculuğunda önemli bir kilometre taşıdır. Oğlumu hatırlıyorum da; 2-3 aylıkken her sabah hep tavana bakar pozisyonda ağlayarak uyanırdı ve ben içimden hep:”Oğlumun beni uyandıracağı günler gelecek mi Allah’ım?” diye geçirirdim sessizce. Şimdi ise neredeyse takla atarak, “anne, anne, anneeee, çı kaynııyı” diyerek uyandığı yetmiyormuş gibi uyandırıyor da kerata 🙂 Bu arada “çı kaynııyı”, çay kaynıyor demek 😀 Haydi, merak ettiğiniz “bebekler ne zaman emekler” konusuna geçelim!

Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bir bebeğin tek başına bağımsız ve etkili bir şekilde dolaşmasının ilk yolu emeklemektir. Emeklemek, bebeğin elleri ve dizleri arasında bir denge kurarak durmayı öğrenmesiyle başlar ve dizleri ile ileri geri iterek hareket etmeyi keşfetmesiyle devam eder. Tüm bunlar bebeğin yürümesi için gerekli kasların güçlenerek, hazırlanmasına yardımcı olur.

Pek çok bebek emeklemeye 7. ve 10. aylar arasında başlar. Ancak bebek gelişimi söz konusu olduğunda her bebeğin kendi gelişim süreci ayrı olduğundan emekleme konusu da farklılıklar gösterebilir. Kimi bebek 7. ayda emeklemeye başlarken kimisi 11 ayda da başlayabilir. Bazı bebeklerse elleri ve dizleri kullanmadan poposunun üzerinde hoplayarak ilerleyip, bir yerden başka bir yere gidebilir. Bazısı ise hiç emeklemeden direkt ayakları üzerinde durmaya ve yürümeye başlar.

Bebekler Emeklemeyi Nasıl Öğrenir?

Emekleme evresine gelmeden önce bir bebek; ilk önce karın üstü bırakıldığında başını ve omuzlarını kaldırmayı, sonra oturur pozisyonda başını kısa sürede olsa dik tutabilmeyi öğrenir. Yaşamının 4. ayında destekli bir şekilde oturabilirken 6. ve 7. ayda artık desteksiz oturabilecek kadar gelişir. Desteksiz oturmaya başladıktan kısa bir süre sonra ise emekleme dönemi gelir ki, bu da sıklıkla 7. ve 10. aylar arasında görülür. Emekleme pozisyonunu keşfeden bebek, yine bu dönemde emekleme pozisyondan oturur pozisyona geçmeyi de öğrenir.

Bütün bunları yaşayacağı evrelerde ona yapılacak ufak tefek yardımlar, kaslarının daha çok gelişmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, yere serilen kalınca bir örtü üzerine bebeği karın üzeri bırakmak* onun başta dönmek için çabalamasına yardımcı olur. İlgisini çeken bir cismi (parlak şeker ambalajı, ışıklı ve müzikli bir oyuncak gibi…) kendinden biraz ileri koymak ise bebeğinizin ona ulaşmak için gayret etmesine ve bu doğrultuda kaslarının gelişmesine ve koordinasyon becerisinin gelişmesine yardım eder.

Aslında bebeklerin (özellikle 2-12 ay) karın üzeri yatırılması çok tehlikelidir. 1994 yılından itibaren başlatılan bir kampanya ile bebeklerin sırt üzeri uyutulması tavsiye edilmektedir. Ani bebek ölümü sendromu adı verilen bir durum ile karşılaşmamak için bebekler kesinlikle karın üstü uyutulup bırakılmamalıdır. *Ancak günün belli saatlerinde (oyun zamanlarında) ebeveyni başında iken bebeğin karın üstü bırakılıp kaslarının gelişmesine yardımcı olmak bebeğin emekleme sürecini hızlandırır.

bebekler ne zaman emekler

Bebekler ne zaman emekler?

Bebeğinizi karın üstü bıraktığınızda sizi görmesini ve işitmesini sağlayın ki, kendini güvende hissetsin. Bunun yanında: tokken, açken, uykusuzken ve hasta ve/veya huzursuzken (bebekler genelde diş çıkarma döneminde, gazı olduğunda vb. zamanlarda huzursuz olurlar.) karın üzerine yatırmamak gerekir.

Araştırmalar giydirilen kıyafetlerin ve mevsimlerin bebekler üzerinde etkili olduğunu söylerken, kış bebeklerinin yaz bebeklerine göre daha çabuk emeklediğini göstermekte!

Ne Zaman Endişelenmeli?

Bebekler ne zaman emekler konusunda aceleci olmadan, kıyaslar yapmadan ancak bebeğinizi teşvik ederek ilerlemek çok önemlidir. Yukarıda da ifade ettiğim gibi hiç bir bebek birbiri ile aynı değildir ve hepsinin gelişim süreçleri birbirinden farklıdır. Hele ki cinsiyetleri de farklı ise iki bebek arasında kıyas yapmak ancak kendinizi üzmeye ve strese girmenize neden olur!

Ancak bebeğiniz  1 yaşını (12 ay) doldurduğu halde emeklemiyor, destekli bir şekilde ayağa kalkamıyor veya emekleme çabasını iki taraflı değilde sadece tek taraflı yapamaya çalışıyorsa doktora başvurmalısınız.

Eğer bebeğiniz erken doğmuş ise bu sürenin farklılık göstereceğiniz unutmayın!

 

Benim oğlum 7. ayından itibaren yerde karnı üzerinde durmaya ve ileri atılmaya başlamıştı. Bıraktığımız yerde mum gibi duran oğlumun bir şeye ulaşmak için çabalaması beni nasıl heyecanlandırıyordu bilemezsiniz. Ancak kış aylarına denk gelen bu süreçte pek çok anne gibi bende: “Yerde üşür mü acaba, ya hasta olursa gibi” endişeler yüzünden gelişiminin sevincini tam olarak yaşayamadım.

Bugünkü aklım olsa gönül rahatlığıyla yere kalınca bir örtü serer, bir bardak sıcak çay alıp bebeğimin karşısına geçer, doya doya onu izler ve fotoğrafını, videosunu çekerdim.

Size de tavsiyem, gerekli bütün önlemleri alın ve yaşadığınız her anın tadını çıkarın, çünkü zaman su gibi akıp geçiyor ve bebekler çok hızlı büyüyor.

Sevgiyle kalın…

 

Bebeklerle ilgili olarak “Bebekler Ne Zaman Oturur” makalesi de ilginizi çekebilir.

 

Bebekler Ne Zaman Emekler Makalesi İçin Yaralandığım Kaynaklar:

https://www.babycenter.com/0_baby-milestone-crawling_6501.bc

https://www.bellybelly.com.au/baby/when-do-babies-crawl/

 

Özet

Her anne babanın sorduğu sorulardandır: Bebekler ne zaman emekler? Bebeğin a noktasından b noktasına ulaşabildiği bu heyecanlı dönemle ilgili detaylar makalemizde 🙂

Sending
User Rating 0 (0 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir