Bebekler Ne Zaman Oturur?

Bebekler dünyaya geldikten sonra hızla gelişirler. Hatta kıyafet alırken genelde etrafınızdakilerden, “Yeni doğan kıyafeti alma, bak kullanamazsın. Mevsimleri de dikkate alarak ayına göre büyük beden al, çünkü bebekler çok hızlı büyür.” cümlelerini işitirsiniz. Gerçekten çok hızlı büyüyen bebekler hayatları boyunca kullanacakları en önemli becerilerinin temellerini ilk bir yıl içinde atarlar. Bu bir yıl içinde akıllara en çok gelen sorulardan biri “Bebekler ne zaman oturur?” sorusudur.

İlk aylarda yatar pozisyondan başka bağımsız bir pozisyonda duramayan bebek 3. aydan itibaren kaslarının kuvvetlenmesi ve buna bağlı olarak kaba motor becerilerinin  gelişmesiyle yüz üstü yatarken başını ve omuzlarını kaldırmaya başlamaktan tutun da, kendi ayakları üzerinde durmaya kadar varan bir gelişim sürecine girer.

Bebekler genelde sırasıyla:

  1. İlk önce yüz üstü yatar pozisyonda iken başlarını ve omuzlarını kaldırmayı,
  2. Ardından oturur pozisyona getirildiğinde başını bir kaç saniye de olsa dik tutabilmeyi,
  3. Destekle oturabilmeyi,
  4. Desteksiz oturabilmeyi,
  5. Destek alabileceği bir nesneden tutunarak kalkabilmeyi,
  6. Emeklemeyi
  7. Yürümeyi öğrenirler.
Bebekler ne zaman oturur, bebekler ne zaman emekler

Bebeklerin motor gelişimleri

 

Bu sıralama her bebekte aynı olmayabilir. Örneğin, kimi bebek emekledikten sonra yürüyebiliyorken, kimisi de emeklemeden direkt yürümeye başlar.

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Çevresinde yeni doğmuş bir bebek olmayan ya da hiç bebek büyütmemiş birisi genelde merak eder ve geçirir kafasından “bebekler ne zaman oturur, emekler ve yürür?” gibi soruları… Yukarıda da ifade ettiğim gibi her bebekte bir olmasa da 3. aydan itibaren başını bir kaç saniye de olsa tutmayı başarabilen bir bebek aslında oturmanın ilk adımlarını da atmış olur. İlk bir yıl içinde çok hızlı gelişen ve büyüyen bebeklerin kas gelişimleri ile oturmaları da kolaylaşır.

4. ayına gelmiş bir bebek birinin kucağında sırtından desteklenerek kısa süreli oturtma pozisyonuna getirilebilir. Ancak bu alıştırma bu ayda çok uzun tutulmamalı. Gün içinde ara ara tekrar edilmelidir.

Etrafınızdaki büyük ve tecrübeli kişiler bu konuda 2’ye ayrılabilir. Kimisi 4. ayın bebeğin oturtulması için oldukça erken olduğunu düşünürken, kimisi de kendi kucağına alır ve bebeği oturtmaya çalışır.

 

bebekler ne zaman oturabilir

Bebeklere 4. ayda itibaren oturma alıştırmaları yapılabilir.

Bebekler ne zaman oturur sorusuna 4.aydan itibaren oturtma alıştırmaları yapılabilir şeklinde verilen cevaba ek olarak, 5. ayda sağına, soluna ve arkasına yastık konularak 10′ ar dakikalık oturtma alıştırmaları yapılabilir, diyebiliriz. Bu alıştırmalara yine gün içinde tekrarlı olacak şekilde yapılırken, bebek bu esnada kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü bebek 4. ve 5. aylarda uzun süre oturur pozisyonda kalırsa, bir süre sonra yorularak devrilir.

Ve nihayet 6. aya gelindiğinde bebeklerin büyük bir çoğunluğu desteksiz bir şekilde oturabilir hale gelirler. Eğer bebeğiniz 6. ayına gelmiş ve hala bağımsız şekilde tek başına desteksiz oturamıyorsa endişelenmeyin. Bebeklerin desteksiz oturması 7. ve 8. aylarını bulabilir. 

bebekler ne zaman oturur

Bebekler genelde 9. ayda desteksiz bir şekilde oturabilirler.

 

9. aya gelindiğinde ise pek çok bebek bırakılığı yerde 10- 15 dakika kendi başına ve desteksiz oturabilir. 12. ayda ise herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebekler çok rahat bir şekilde kendi başlarına uzun süre desteksiz oturabilirler.

 

Görseller alıntıdır.

  • İçerik
5.0

Özet

Bebekler ne zaman oturur? Yeni annelerin en çok sorduğu sorulardandır. Heyecanla bekler bebeğinin gelişimini. Önce boynu, sonra beli kuvvetlenir bebeğin ve ortalama 6 aydan itibaren oturmaya başlar bebekler.

Sending
User Rating 3.88 (8 votes)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir