Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı, burundaki dokuların ya da kan damarlarının fazla sıvı ile şişmesi ya da aşırı mukus üretmesi sonucunda meydana gelir. Farklı nedenlerden de kaynaklanabileceği gibi, yaygın olarak kış mevsimi başta olmak üzere mevsim geçişlerinde de sık rastlanan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıkları gerek yetişkinlerde, gerekse de çocuk ve bebeklerde burun tıkanıklığı yaşanmasına neden olur.

Çocuklarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle uyku esnasında rahatsızlık verirken, iştahı da olumsuz olarak etkilemektedir. Yeni doğan bebeklerde ise doğumu izleyen ilk bir kaç gün içinde burun tıkanıklığı görülmesi olağandır, bunun nedeni ise anne karnında iken bebeğin su içinde bulunmasıdır. Yeni doğan bebekler burunlarında bulunan sıvıyı dışarı aşabilmek için sıklıkla hapşırabilirler.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Temel anlamda burun tıkanıklığına şu üç durum neden olur:

 1. Kuru hava,
 2. Toz, sigara dumanı ve parfüm gibi tahriş edici maddeler,
 3. Soğuk algınlığı, grip gibi viral hastalıklar.

Bunların haricinde burun tıkanıklığına neden olan diğer nedenler:

 • Akut ve kronik sinüzit,
 • Alerjiler,
 • Churg-Strauss sendromu,
 • Nezle,
 • Burun spreylerinin aşırı kullanımı,
 • Burna yabancı bir cismin kaçması,
 • Geniz eti büyümesi.

Bu nedenlerle bebeklerde burun tıkanıklığı görülebileceği gibi, yetişkinlerde de bu nedenlerden kaynaklı burun tıkanıklıkları yaşanabilir. Yetişkinlerde ayrıca, hormonsal değişimler, hamilelik, tütün ve sigara tüketimi, madde bağımlılığı, yüksek tansiyon ilaçları, troid hastalıkları, stres, astım ve burun polipleri ile tümörleri de burun tıkanıklığına neden olabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde ve çocuklarda tıkalı burunu temizlemek ve açılmasını sağlamak, bebeklere nazaran çok daha kolaydır. Öncelikle, özellikle 0-4 yaş arası bebek ve çocukların burun tıkanıklığının soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız kesinlikle bebeğinize doktor tavsiyesi ile verilmemiş ve reçetesiz ilaçları kullanmayınız. Bunların bebeğinize hayati anlamda zarar verici yan etkileri olabilir. Bunun yerine bebeklerde burun tıkanıklığı giderici olarak evde şu beş yöntemi deneyebilirsiniz.

Buharlı Hava

Buhar, bebeğinizin burnunu tıkayan mukus tabakasının gevşemesini sağladığı için onu rahatlatır. Bebeğinizi rahatlatmak için bir buhar makinesi kullanabilir ya da buharlı bir banyoda onu biraz bekletebilirsiniz.

buharlı hava

Burun tıkanıklığına buharlı hava çözümü

Eğer buhar makinesi kullanıyorsanız, üretici firma tarafından belirtilen şekilde, düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Aksi taktirde buhardan kaynaklı küf sporları nedeniyle oluşan rutubet bebeğinizi daha da kötü yapabilir. Eğer sadece uyku esnasında tıkanıklık söz konusu ise buhar makinesini gece boyunca çalıştırmanız gerekir.

Buharlı, sıcak bir banyo da buhar makinesi gibi bebeğinizin tıkalı burnunun açılmasını sağlar. Ancak ortamın sıcaklığı bebeğiniz açısından önemli olduğu için onun üşümemesini sağlamalı ve banyoda kaldığı süre boyunca yanından ayrılmamalısınız.

Burun Aspiratörü ve Tuzlu Su (Serum Fizyolojik)

Özellikle ilk bebeğine hamile olan annelere, bebekleri için yaptıkları alışverişlerde burun aspiratörünü de listeye eklemelerini şiddetle tavsiye ederiz. Bu zamana kadar hiç görmemiş olabilirsiniz, ancak özellikle kış aylarında elinizin altında olması hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacak, emin olabilirsiniz.

Serum Fizyolojik Damla

Bebeklerde Burun Tıkalıklığı Tedavisinde Serum Fizyolojik Damla

Eczanelerde serum fizyolojik olarak satılan tuzlu su çözeltisi bebeklerde burun tıkanıklığı için birebirdir. Evde hazırlayacağınız tuzlu su ile de bebeğinizin tıkanmış burnunu aşağıdaki adımları izleyerek açabilirsiniz.

 1. İlk olarak bir su bardağına bir çay kaşığı tuzu ilave ederek, karıştırın ve tuzu iyice eritin.
 2. Eriyen çözeltiyi bir şırıngaya çektirin.
 3. Bebeğinize bu işlemi uygulama esnasında yanınızda birisi varsa ondan yardım isteyerek bebeğinizi başı hafif yüksekte kalacak bir biçimde bir yastıkla destekleyerek sırt üstü yatırın.
 4. Bu esnada bebek durmak istemezse yanınızdakilerden yardım isteyin.
 5. Şırıngaya çektirdiğiniz tuzlu sudan iki-üç damla bir burun deliğine, iki-üç damla da diğer burun deliğine dikkatlice sıkın. (Şırınganın mekanizmasının sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu anlamak için uygulamadan önce test etmenizde fayda var. Bu sayede bebeğinizin burnuna ne kadar damlattığınızı anlayabilirsiniz aksi halde çok fazla sıvı sıkabilirsiniz.)
 6. Bebek yatarken kalkmak istemezse bir iki dakika kadar yatar pozisyonda kalmasını sağlayın ki, tuzlu su burun içini nemlendirsin.
 7. Daha sonra bebeğinizi oturur pozisyona getirin ve burun aspiratörünün ucunu burun deliğine dikkatlice yerleştirerek, burun aspiratörünün ağız kısmından havayı içinize doğru çekin. Nemlenen burundan mukus tabakalarının geldiğini göreceksiniz. Aynı işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayın.
 8. Burun aspiratörünün ucunu iyice temizleyin.

Dikkat: Hazırladığınız tuzlu suyu günde bir kere olmak üzere, üst üste bir kaç günden fazla kullanmayın. Aksi halde bebeğinizin burnu kuruyabilir ve içi tahriş olabilir.

Sıvı Kaybı ve Yorgunluk

Bebeklerde burun tıkanıklığı nezle, grip gibi enfeksiyonlar nedeniyle geçirdikleri hastalık dönemlerinde aşırı susuz kalmalarından da kaynaklı olabilir. Hastalık dönemlerinde özellikle su başta olmak üzere mutlaka bol miktarda sıvı tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Bebekler için sadece su verilmesi önerilirken, biraz daha büyük çocuklara sıvı kaybını önlemek için taze sıkılmış, doğal meyve suları ve çorba içirilebilir.

bebeklerde yorgunluğa bağlı burun tıkanıklığı

Yorgunluğa Bağlı Burun Tıkanıklığı

Bunun yanında hastalıktan dolayı bebek ve çocuklar, çok fazla yorulacak şekilde faaliyetlerde bulunmamalarına rağmen vücudun hastalıkla mücadelesi yüzünden oldukça bitkin düşerler. Böyle durumlarda bebeğin hızla iyileşebilmesi için bol bol dinlendirmek gerekir.

Rahat Nefes İçin Rahat Yatış

Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle gündüz ve gece uykularında gözlemleniyorsa, bebeğin başının altını yükseltmek gerekir. Bunun için bir bebek yastığı ya da yumuşak dörde katlanmış bir havlu kullanılabilir.

rahat yatış

Rahat Yatış Önemlidir 🙂

Bebeğinizin burun tıkanıklığı size çok zor zamanlar yaşatabilir. Hasta olan bebeğiniz bitkin, iştahsız ve huzursuz olacağı için sizin de hayat kaliteniz bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Özellikle gece uykusu esnasında bebeğin derin uykuya dalamaması ebeveynlerinin de uykularını bölebilir. Bu durumlarla karşılaştığınızda bebeğinize sakin bir şekilde yaklaşarak, yukarıdaki tuzlu su uygulamasını ya da serum fizyolojik ve burun aspiratörü ile temizleme yapabilirsiniz. Ancak lütfen bebeğinize reçetesiz ve doktorunuzun önermediği ilaçları vermeyiniz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı varken, ayriyeten ateşin yükselmesi, kusma ve ishal ile birlikte sıvı kaybı da yaşanırsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/parenting/toddler-congestion-remedies#4

https://www.mayoclinic.org/symptoms/nasal-congestion/basics/when-to-see-doctor/sym-20050644

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Symptoms/Pages/Nasal-Congestion-in-Babies.aspx

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir