Bebeklerde Diş Çıkarma

Diş, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar hayatının her döneminde gündemde olan bir mesele… Daha anne karnında iken oluşmaya başlayan dişler, yaşadığı acıyı anlatamayacak kadar küçük bir bebeğin, ağız içindeki eti yırtarak gün yüzüne çıkar.

Sonra bin bir zahmet ve acı ile çıkan o dişler, 6-7 yaşlarında  tek tek dökülür ve yerine ömür boyu kullanılacak kalıcı dişler gelir, benzer sıkıntılarla…

Her gün ilgi ve bakım ister dişlerimiz. Eğer gereken ilgi ve bakım yapılmazsa daha hayatın baharı diyeceğimiz yaşlarda ağır ağır çürüyüp, bir sabah uyandığınızda dayanılmaz ağrısıyla soluğu diş hekimi koltuğunda almanıza sebep olabilecek kadar önemli bir konu… Çürüyen dişler, dolgular, kanal tedavileri derken yaş ilerler, derdi bitmeyen dişlerin hepsi çekilir yerine bir daha eski tadı hiç vermeyecek takma, protez dişler gelir…

Bebeklerde diş çıkarma konusu bu serüvenin birinci basamağı adeta…

Genelde 4-7. aylar arasında çıkmaya başlayan ilk dişler, bazı bebeklerde çok çeşitli belirtiler meydana getirirken bazı şanslı bebeklerde ise sessiz sedasız gelir. Bebeğin şansı olması demek özellikle annesinin de şansı olması anlamına geliyor. Bazı bebeklerde ilk diş 3. aydan itibaren çıkabildiği gibi bazılarında ise 18. aya kadar uzayabilir.

çıkma sırasına göre bebek dişleri

Bebeklerin dişleri genelde belli bir sıra ile çıkar.

Bebeğin kemik gelişimi normal, ciltte ve saçlarında anormallikler olmadığı sürece ilk dişlerin çıkması 18.aya kadar uzamasında endişe edilmemesini ifade eden uzmanlar bu durumun çok nadir yaşandığını ve yine de 12 aylık olmuş ve dişleri çıkmamış bir bebeği bir uzmana göstermekte fayda olduğunu ifade ediyorlar.

Zira uzmanların büyük çoğunluğu dişin genetik olduğunu ve gecikme yaşandığında anne ve babanın dişlerinin ne zaman çıktığının sorgulanması gerektiğini belirtiyorlar. Çoğunlukla anne ve/veya babanın dişleri erken çıkmışsa bebeklerinde de erken, geç çıkmışsa bebeklerinde de geç çıkıyor.

Miniğinizi markete, parka, gezmeye götürdüğünüzde karşılaştığınız ve onu sevmek için yaklaşan herkese çok şirin görünür o alt çenedeki iki minik diş. Ama gelin görün ki, dışı seni içi beni yakar ata sözünü birebir yaşıyor olduğunuzu kimsecikler bilmez işte…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, her bir bebeğin diş çıkarma belirtileri farklı farklıdır. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bebekler diş çıkarırken genelde aşağıdaki belirtiler baş gösteriyor.

Salya:

bebeklerde diş çıkarma

Salya-bebeklerde diş çıkarma belirtisidir.

Bebekler genelde 3-4. aylarına geldiklerinde ağızlarından salyaları akmaya başlar. Benim bebeğimin her ne kadar salyaları 3. aydan itibaren başlasa da dişleri 9. ayda çıkmaya başladı. Ancak dişler henüz gelmeden akan salyalar, dişler çıkmaya başladıktan sonrakine oranla daha fazlaydı ve önüne sürekli pamuklu önlük takıyordum. Çünkü akan salyaları kıyafetinin önünü ıslatıyor, o da göğsünün üşümesine ve hasta olmasına sebep oluyordu.

 

Çoğunlukla Ağız Çevresinde Olmak Üzere Yüzde Kızarıklık ve Döküntü:

diş çıkarma

Ağız çevresindeki döküntüler çıkacak olan dişlerin işaretidir.

 

Diş çıkaran bebeklerin bazılarında ağız çevresi başta olmak üzere yanaklar, boyun, göz altları gibi bölgelerde kırmızı ufak noktalar şeklinde döküntüler görülebilir. Böyle bir durumda bebeğinizin yüzünü ıslak, temiz bir bezle hafif hafif silebilirsiniz. O bölgelerin nemsiz kalmamasına özen gösterin.

 

Huzursuzluk/Hırçınlık:

diş çıkarma

Bebekler dişleri çıkarken her zamankinden huzursuz ve kızgın olabilirler.

Yeni gelen dişlerin verdiği ağrı ve acıyla bebeğiniz eskisine göre çok daha huzursuz ve hırçın olabilir. Bu durum zaman zaman sizi zora sokabilir ancak böyle anlarda minik bebeğinizi anlamaya çalışın. Onun irade ve isteği olmadan çok fazla acı ve ağrı veren bir olay gerçekleşiyor vücudunda. Ki belki bu acı, doğumundan sonra yaşadığı en büyük acı olabilir. Bu dönemin geçici bir dönem olduğunu düşünerek, sakinleşmeye çalışın.

 

Şişmiş Diş Etleri:

diş çıkarma

Dişlerin çıkmasına çok az bir zaman kala bebeklerin diş etleri şişer

Saklanmış dişlerin gün yüzüne çıkmasındaki son somut olay diyebiliriz. Şişmiş diş etleri, dişlerin çok kısa bir süre sonra çıkacağının işaretidir.

 

Elini Sürekli Ağzına Götürmesi ve Etrafta Bulduğu Cisimleri Ağzına Sokması:

diş çıkarma

Diş çıkaran bebekler ağrı ve acılarını dindirme ümidiyle her buldukları şeyi ağızlarına sokarlar.

Dişleri çıkacak bir bebeğin diş etleri genelde çok kaşınır ve ağrı yapar. Kendisi için sıkıntı veren bu durumlardan kurtulmak isteyen bebek ya elini ağzına götürür, ya sizin elinizi ısırmaya çalışır ya da etrafta bulduğu nesnelerle diş etlerini kaşımak ister. Böyle durumlarda bebeğinizin eline soğuk salatalık, elma, armut, havuç gibi sebze/meyvelerileri dilimleyerek vermeniz, onu belli bir müddet rahatlatacaktır.

Aynı zamanda doktorunuzun tavsiye edeceği diş jelleri de acı ve kaşıntıyı hafifletecektir.

Ayrıca böyle zamanlarda bıçak, çatal gibi keskin ve sivri ev gereçlerini etrafta bırakmayın. 

Zor Uyuma / Düzensiz Uyku:

Yeni çıkacak olan dişlerin verdiği acı ve ağrılar bebeğin normal uyku düzenini bozabilir, aynı zamanda uykusu gelmesine rağmen uykuya geçmesi de güçleşebilir.

İştahsızlık / Beslenme Güçlüğü:

diş çıkarma

Yeme isteksizliği ve iştahsızlık diş çıkarma döneminde sık rastlanan bir durumdur.

Diş dönemlerinde bebeğinizin hassas olan diş etleri ağrıdığı için beslenmeyi reddedebilir. Anne sütü alan bebekler bu dönemde daha çok emmek isteyebilir. İştahsızlık ve beslenme güçlüğü nedeniyle bebeklerde kilo alımı azalabilir. Bu zamanlarda bebeğinizi zorlamadan beslemeye çalışın. Anne sütü ya da biberon ile beslemek belki hem anne hemde bebek için en sağlıklı yol olabilir.

Dişleri çıkınca eski iştahı geri dönecektir, endişelenmeyin…

Kulaklarını Çekme/Oynama:

diş çıkarma

Bazen bebekler diş çıkarırken kulaklarını çeker ya da onlarla oynarlar.

Bebekler diş çıkarıyorken zaman zaman kulaklarını çeker, onlarla oynayabilir.

Özellikle 5-6 aylarında ve dişleri henüz çıkmamış bir bebek ishal olmuşsa, bununla birlikte bir de yüksek ateşi varsa etraftakiler hemen bunun dişten kaynaklandığını söylerler. Ancak uzmanlara göre bebeklerin diş dönemlerinde görülen ishal, kusma, yüksek ateş ve burun akıntısı eğer 24 saatten fazla sürede devam ediyorsa, bir enfeksiyondan şüphelenmek gerektiğini ifade ediyorlar.

Bir kaynakta, aşırı şekilde üretilen tükürüklerin ishale neden olabileceği yazıyordu ama net bir bilgi değil, siz doktorunuza sorup, yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Benzer bir olay bizim başımıza geldi. Şöyle ki; bebeğim 7 aylıkken, bir sabah mutsuz bir şekilde uyandı. Sonra bu mutsuzluğa halsizlik eklendi. Her zaman gülücükler saçan yavrum o sabah sürekli uyumak istedi. Ardından kötü kokulu ishal oldu. Etrafımdakiler dişlerdendir dediyse de artan ateşi bizi oldukça endişelendirdi. Götürdüğüm bir doktor: “boğaz enfeksiyonu geçiriyor, endişelenmeyin!” dedi. Yüksek ateş geçtikten sonra birde vücutta döküntüler meydana gelince götürdüğüm başka bir doktor. Bebeğimin 6.hastalık diye bir hastalığı geçirdiğini ve muayene esnasında son evrede olduğunu söyledi. 6. hastalık öyle çok kötü ve korkulacak bir durum değil ancak yaşanan belirtiler “diştendir” deyip ihmale gelmeyecek cinsten.

Bebeğinize su içirmeyi ihmal etmeyin.

 

Bütün bebekler acı çekmeden diş çıkarsınlar inşallah 🙂

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir