Bebeklerde Duyu Gelişimi Ne Zaman ve Nasıl Başlar?

Ben henüz yedi yaşındayken bir kız kardeşim oldu. Annemin hamileliğini hiç hatırlamıyorum desem yalan olmaz. Hiç söylememişlerdi bana bir kardeşim olacağını son zamanlara kadar. Annemin normalde hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısı ve kusmasına sadece bir kere şahit olduğumda ise annem ölecek, bizi bırakıp gidecek diye günlerce üzülmüştüm.

Hep özenirdim anne olmaya, karnıma balon ya da top koyarak hamile gibi görünmeye, bebek emzirmeye, bebeğe kundak yapıp, ayakta sallarken ninni söyleyerek uyutmaya… Pek çoğunuzun da “Aa! Bende” dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Çünkü içimizdeki merhamet duygusunun dışa yansıması bir nevi bu his ve özlemlerimiz.

Nihayet gerçek hayatta “anne” olacağımı öğrendiğim zaman, bebeğin oluşum ve gelişim evrelerine inanılmaz bir merak duymaya başladım. Ta ilk günden doğuma kadar olan dönemde bebekte neler olduğu, hangi haftada nelerin oluşup geliştiğini merak ettikçe okudum ve öğrendim. Nereden ve kimden duyduğumu hatırlamadığım bebeğin 6. aydan itibaren dış dünyadaki sesleri duyabildiğini öğrendikten sonra karşıma çıkan her gebe kadına “Kaçıncı ay?” sorusuna aldığım cevap eğer 6+ ise hemen verdiğim tepki “Aa! Şimdi bizi duyuyor yani” oluyordu.

Bende hamileyken 4. aydan sonra oğluma hep Göksel Baktagir‘den “Güneşim” enstrümantal parçasını dinlettim. Belki inanmayacaksınız ama oğlum doğduktan sonra o parçayı duyunca resmen kulak kesiliyordu. Siz yazıyı okurken kısık seste size eşlik etsin bu güzel parça 🙂

 

 

Halbuki duyma duyusu bebekte gelişen 4. duyuymuş, biliyor musunuz? Toplam da zaten 5 duyumuz var ki bunlar:

  1. Dokunma
  2. Tatma
  3. Koku alma
  4. İşitme
  5. Görme

şeklinde sıralanıyor.

Anne Karnında Bebeğin Duyu Gelişimi Ne Zaman Başlar?

anne karnında duyu gelişimi

İlk Gelişen Duyu Dokunma Duyusudur…

Bebeklerde ilk gelişen duyu, dokunma duyusudur. Dokunma duyusu gebeliğin 8. haftasından itibaren gelişmeye başlar.  Dokunma hissinin oluştuğu ilk bölge bebeğin ağzı ve yanaklarıdır. Yaklaşık bir ay sonra yani gebeliğin 12. haftasında bebeğin elleri, ayakları ve genital bölgesi de dokunma duyusuna karşı hassaslaşır. Gelişen beyin hücreleri ve sinirler sayesinde gebeliğin 17. haftasında ise bebeğin karın bölgesinde ve kalçalarında dokunma duyusu gelişir.

İlerleyen haftalarda bebek kendi cildine dokunur, parmaklarını emer ve tüm bunları hisseder. 32. gebelik haftasında ise bebeğin başının tepe noktası hariç tüm vücudunda dokunma duyusu gelişmiş olur.

Gebeliğin son haftalarında anne rahminde iyice sıkışan bebek annenin sesini duyarken karnını okşamasını da hisseder ve buna tepki olarak gerinme ve tekme hareketleri yapar.

Okuduğum bir makalede şöyle diyordu: “Bir bebeğe sarılmak ona aynı anda 4 duyusunu yaşatır. Anne bebeğine sarıldığında bebeği onu hisseder, sevgi sözleri söylediğinde onları işitir, annesini görür ve kokusunu içine çeker.” Tüm bunlar bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar…

İkinci Gelişen Duyu Koku Duyusudur…

anne karnında duyu gelişimi

Ah merhamet!

Emzirirken bebeğin burnu annesinin memesine dayanır ya, işte o an annesinin kokusu ve sıcaklığı güven verir ona. Anne karnında gelişen beş duyudan ikincisidir koku alma duyusu. Gebeliğin 9 ila 13. haftaları arasında bebeğin gelişen burnu ve burundaki sinirler sayesinde koku duyusu da gelişir. Ancak burun deliklerinde tıkaçlar vardır ve bunlar gebeliğin 28. haftasında kaybolduktan sonra burun delikleri açılır. Amniyotik sıvı içinde hava olmadığı düşünülünce bebeğin koku duyusunun da gelişmemiş olabileceği akıllara gelse de, tam aksine bebek doğduğunda güçlü bir koku alma duyusu ile dünyaya gelir. Buna kanıt ise annesinin memesindeki süte gözleri kapalı olasa dahi erişebilmesidir.

Üçüncü Gelişen Duyu Tat Alma Duyusudur…

Doğum yapmış her kadın bilir ki, tatlı bir şeyler yediğinde bebek hareketlenir. Bu da bebeğin daha gebeliğin 12. haftası ile 15. haftası arasında gelişen tat alma duyusu sayesinde olur. Dilde oluşan tat tomurcukları sayesinde bebek, annesinin yediği besinlerin tatlarını anne karnında yüzdüğü amniyotik sıvıdan alır. Amniyotik sıvı annenin yediği besinlere göre değişir ve bebekler doğumdan sonra bu besinlerin tatlarına daha duyarlı olurlar.

Dördüncü Gelişen Duyu İşitme Duyusudur…

İşitme organları olan iç kulak, kulak kanalı ve ultrasondalarda görülen dış kulak henüz gebeliğin 3. haftasından itibaren oluşmaya başlasa da işitme olayı daha sonraki haftalarda gerçekleşir. 16. haftadan 24. haftaya kadar olan sürede kulak iyice gelişir ve işitme gerçekleşir. 20. haftadan itibaren anne karnındaki sesleri işitmeye başlayan bebek 24. haftada ise dış dünyayı da duyar hale gelir.

Beşinci Gelişen Duyu Görme Duyusudur…

Bir bebeğin anne karnında en son gelişen duyusu görme duyusudur. Gebeliğin 26. haftasına kadar gözdeki retinanın gelişebilmesi için bebeğin göz kapakları kapalıdır. 26. haftadan sonra göz kapakları açılır ve göz kırpmaya başlar. Bu haftaya kadar bebeğin görme duyusu elbette gelişmiştir, gözleri açık olmasa bile yüksek ışığa karşı tepki verebilirler, hatta 32 haftalık bir bebek anne karnında gezdirilen bir fenerin ışığını takip edebilir, ancak tam bir görme söz konusu değildir. 33 haftalık gebelikte ise bebeğin göz bebeği ışığı algılar, büzüşür ve genişler ve bebek loş bir ortamda olmasına rağmen net olmasa da etrafını görebilir.

Bebekler doğduktan sonra da ilk 3 ay boyunca göz hizalarından yaklaşık 25-30 cm ötesini net olarak göremez. Renkler henüz yoktur onların dünyalarında, cisimleri sadece siyah, beyaz ve gri renkte görürler. Bebekler 5. aydan sonra etraflarını net ve renkli olarak görmeye başlarlar.

Bu bilgilerden sonra şöyle bir düşünün! Duyularımız hariç her şeyimiz olsaydı, sadece duyularımız olmasaydı, yaşanabilir miydi bu dünyada? Ne kadar da zenginiz her birimiz oysa… (Yazının bu bölümüne kadar gelenlerle ne olurdu oturup bir bardak sıcak çay ve tatlı bir muhabbetle hasbıhal edebilseydik, bir gün belki olur belli mi olur…)

Baharın bu ilk günlerinde güneşin teninizi ısıttığı, rüzgarın hafifçe yüzünüzü okşadığı, mis gibi bahar kokusunun içinize dolduğu, rengarenk çiçeklerle gönlünüzün, gözlerinizin şenlendiği nice güzel günler diliyorum, sevgiyle kalın…

 

Bu arada Göksel Baktagir’den Güneşim’e ilaveten Kar tanem ve  Masum aşk parçaları da tavsiye edilir..

 

Yararlandığım Kaynak: http://firsttimepregnancy.org/pregnancy-questions/how-your-babys-senses-develop/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir