Bebeklerde Egzamayı Hafifletmeye Yardımcı İpuçları

Kızarıklık, kaşıntı ve ağrı… Bebeğinizin hepsini hissettiği ancak söyleyemediği bu sıkıntılar bebeklerde egzamanın en belirgin özelliklerinin başında geliyor.

Bebeğinizin özellikle yanaklarında, kafa dersinde, kulaklarının arkasında, dirsek ve dizlerinde, bez bölgesinde veya vücudunun herhangi bir yerinde giderek belirginleşen kızarıklıklar gördüğünüzde ya da bu kızarıklıkların kabuklu bir görünüme dönüştüğünü fark ettiğinizde ilk etapta bir çocuk doktoruna gitmelisiniz.

Bebeklerde egzama tedavisi için doktorun önerdiği ilaç ve tavsiyelerin yanında aşağıdaki ip uçları da bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bebeğimin Egzamanısını Nasıl Hafifletebilirim?

Bebeğinizi Yıkayın

bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları

Bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları 1

Egzaması olan bebekleri her gün yaklaşık 5-10 dakika yıkamak onların rahatlamasını sağlar. Dirseğinizle sıcaklık ayarını yaptığınız suda bebeğinizi yıkamanız onun hem cildini nemlendirerek yumuşatır hem de egzamaya neden olan ve enfeksiyon oluşturabilecek zararlı bakterilerin dökülmesini sağlar.

Bebeği her gün yıkamak anne-bebek ilişkisini kuvvetlendirir.

Nemlendirin

Kuru ve kaşıntılı cilt bebeğinizi son derece rahatsız ve huzursuz eder. Bu nedenle kaşıntı ve kuruluğu gidermek için bebeğinizin cildini nemli tutun. Bunun için doktorunuz ya da eczacınızın tavsiye ettiği ürünleri kullanabilirsiniz. Ürünlerin aşırı kimyasal içermeyenlerini ve bebek cildine uygun olanlarını tercih edin.

Bebeğinizin cildini nemlendirmek için doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı egzamalı bebeklerin cildini nemlendirmek için birebirdir.

Bebeğiniz için kullandığınız cilt ürünlerini gözden geçirin

Bebeğinizin özellikle banyosu esnasında kullandığınız şampuan, vücut losyonu, sabun gibi ürünler içeriğindeki bazı kimyasallar nedeniyle bebeğinizin cildini kurutabilir ve tahriş edebilir. Ayrıca ürünlerde kullanılan renklendiriciler de bebeğinizin cildi için zararlı olabilir. Bebeğinizde egzamaya neden olabilecekler arasında bulunan temizlik ve bakım ürünlerinde marka değişikliğine gitmeniz ya da kullanımı tamamen kesmeniz gerekebilir.

Ayrıca içerisinde pek çok kimyasal bulunduran bebek bezleri de bebeğin cildinde tahrişe neden olabilir. Bebeğinizin bez bölgesinde meydana gelen kızarıklıklar için bez markasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Tırnaklara dikkat!

Sizde uzayan tırnakları nedeniyle burnunu, yanaklarını çizmiş ve hatta kanatmış bebekler görmüşsünüzdür. Egzaması olan ve bu nedenle cildi kaşınan bebekler de bu eğilimdedirler. Bebeğiniz cildinin kaşınan yerini kaşımaya çalışabilir ve hatta kanatabilir, bu da enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin tırnaklarını kısa tutmalı, kesilen tırnakların uçlarını ufak törpü darbeleriyle yumuşatmalı ve gerekirse eldiven kullanmalısınız.

Dar Kıyafetler Giydirmeyin

bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları

Bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları 5

Bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları 5Dar kıyafetler bebekler için uygun değildir. Bu terlemeye neden olur ve bebeğin cildi hava almaz. Terden dolayı nemlenen ve hava almayan ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar artar. Bu nedenle bebeğinize geniş ve pamuklu giysiler giydirin. Bebeğinizin cildine temas eden tüm ürünlerin pamuklu olmasına özen gösterin.

Bebeğin poposuna küçük gelen bebek bezleri de benzer bir duruma neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin bez numarasını değiştirmeniz gerekebilir.

Egzama tetikleyicilerden uzak durun

Bazen farkında olmadığınız ve önemsemediğiniz durumlar bebeğinizde egzamanın artmasına neden olabilir. Bunlar:

  • Kokular, kolonyalar,
  • Yün ve sert, tahriş edici kumaşlar,
  • Deterjanlar ve yumuşatıcılar.

Yulaf ezmesinden doğal krem yapın

Bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları

Bebeklerde egzamayı hafifletecek ipuçları 7

Bir miktar yulaf ezmesini blendırdan geçirerek un haline geririn. Undan yaklaşık bir avuç kadar alarak az miktarda su ile karıştırarak krem kıvamına getirin. Elde ettiğiniz kremi bebeğinizin egzamalı bölgesine belli aralıklarla sürmeye devam edin. Yulafın bebeğinizin egzamasına iyi geldiğini göreceksiniz.

Salyaları Silin

Özellikle ilk dişlerin habercisi olan ve belli bir süre bebeğin ağzından eksik olmayan salyalar silinmezse bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu nedenle bebeğinizin dudak çevresi ve çenesindeki kızarıklıkların nedeni sürekli akan salyaları yumuşak, bebeğin cildini tahriş etmeyecek bez ya da mendillle silmek söyleyemese de onu rahatlatacaktır.

 

Kaynaklar:

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir