Bebeklerde İshal ve Tedavisi

Anne olduktan sonra daha bir pimpirikli oldum. Bunun nedeni sanırım, tecrübesizlik. Gözlemlerime göre genelde tecrübeli anneler ikinci, üçüncü bebeklerini yetiştirirken daha rahat oluyorlar. 9 ay karnınızda hiç bir ihtiyacı için koşturmadan ve hatta ihtiyacının ne olduğunun farkında bile varmadan giderdiğiniz o minicik insan dağlardan daha büyük bir sorumluluk yüklüyor üzerimize doğduğunda ya da biz öyle hissediyoruz (ilk bebekte ben böyle hissettim en azından)..

Ay niye kızardı şimdi yüzü bunun, salyası niye akıyor ki, bezindeki kana benzeyen turuncu lekelerde neyin nesi, niye ishal oldu acaba gibi deli sorularla geçer günleriniz, geceleriniz…

Bir annenin en zor dönemleridir bebeğinin hasta olduğu dönemler. Bebeğimde beni en çok korkutan hastalıklardan biri ishaldir. Bizimki özellikle diş çıkaracağı dönemlerde ishal oldu. Geçtiğimiz günlerde ishal olduğunu görünce hemen dişlerine baktım, ve köpek dişlerinin ikisinin birden geldiğini fark ettim. Tabi ki ishal sadece dişe bağlı değil, aşağıda ishalin farklı sebeplerini ve tedavi yöntemlerini okuyacaksınız. Bu arada sağlıkla ilgili olan tüm yazılarımda bildiğiniz gibi yararlandığım kaynakları makalenin sonunda paylaşıyorum.

İshal Nedir? 

İshal, bir bebeğin ya da çocuğun normale göre daha sık,  sulu ve şekilsiz kaka yapmasıdır. Bir bebek doğduktan sonra özellikle ilk üç ay çok sık (günde 6-10 defa olacak şekilde) ve az sulu kaka yapar. Bu yenidoğanlarda normaldir. İlerleyen aylarda sağlıklı bir bebeğin bir günde yaptığı kaka sayısı giderek azalır.

Özellikle ek gıdaya geçtikten sonra bebeğin midesinin alışık olmadığı ağır gıdaların yedirilmesi ve lifli besinlerin çok miktarda tüketilmesi sonucu bebeklerle ishal görülebilir. Diş çıkarma dönemlerinde görülen ishalin yanısıra virüsler, gıdalarla birlikte gelen parazit ve bakterilerde bebek ve çocuklarda ishale neden olur. Ayrıca dezenfekte edilmemiş biberon, emzik, çatal, kaşık, bardaklar ve ateşli hastalıklarda ishal nedeni olabilir.

ishal

İshal, kakişin sulu halidir.

İshal genelde kusma ile birlikte görülür. Hem ishalle hemde kusma ile vücuttan çokça su kaybedilir. Bu durum bebek ve çocuklarda ölüme bile yol açabilecek kadar önemlidir. Dolayısıyla bebek ve çocuklarda ishal görüldüğü zaman bol miktarda sıvı tüketmesi sağlanmalıdır.

Bebek/Çocuk İshal Olunca Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

  1. Bebeğin ateşi varsa,
  2. Dili çok kuruysa (Keçe gibi beyaz ise)
  3. Gözleri çökükse,
  4. İshal günde 4 ya da daha fazla ise,
  5. Dışkısında kan varsa,
  6. Dışkı kötü kokuyor ve sümüksü parçalar varsa,
  7. Bebek son 12 saat içinde hiç çişini yapmamışsa,
  8. İshalle birlikte şiddetli kusma varsa,
  9. İshal ve kusma 24 saatten fazla sürmüşse

acilen doktora gidilmelidir.

Yukarıdaki belirtiler görülmüyorsa bebek takibe alınır ve evde beslenmesine ve bol sıvı alımına dikkat ederek ishalin geçmesi beklenir. Böyle bir durumda ishal 5-7 gün içinde kendiliğinden geçecektir. İshal olan bebek iştahsızlaşır, bu zamanlarda bebek yemeğe zorlanmamalıdır. Zorlayarak bebeğin karnını doyurmaya çalışmak bebeği kusturabilir. İshal olduğu dönemde bebek anne sütü alıyorsa anne süt vermeye devam etmeli, mama ile besleniyorsa Humana Hn, Milupa Hn gibi ishal giderici mamalar verilmelidir.

ishal

Humana Hn ishal giderici mama

Özellikle 6 aydan küçük ve ishal olmuş bebeğe su verirken mutlaka kaynatıp, soğuttuğunuz sudan vermelisiniz.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer yukarıda sıralanan belirtiler yoksa ve bebek 6 aydan büyükse muz ezmesi, ev yapımı taze yoğurt ile beslenmesine devam edilebilir. Eğer bebek anne sütü almıyorsa inek sütü yarı yarıya kaynatılıp soğumuş su ile karıştırılarak içirilebilir. Bunun yanında bebek 6 aydan büyükse yağsız yayla çorbası, yağsız peynir ve ayran ishal olan bebeğe verilebilir. Özellikle muz ishale karşı oldukça etkilidir. 

Bebeğinize ilk kez muz verdiğinizde dışkısında solucana benzer şekiller görebilirsiniz. Ayrıca dışkının rengi de farklı (beyazımsı) olabilir. Korkmayın, bunun nedeni bebeğin ilk kez muz yemiş olmasıdır.

İshal olan bebeklere şeftali, elma, erik suyu verilmemelidir. Bunlar ishalin artmasına neden olur. Ayrıca yaşı büyük olan bebeklerin ishal tedavisinde şekerli gıdalar tercih edilmemelidir.

Bebek kustuktan hemen sonra beslenmemeli, beslemek için en az 1 saat beklenmelidir.

ishal

İshalde bebeğin poposu pişik olur, her bez değiştirdiğinizde pişik kremi kullanmayı ihmal etmeyin!

İshal sırasında bebeğin bezi her dışkılamada temizlenmelidir, aksi halde bebeğin cildi pişer ve acısına acı eklersiniz.

İshal tedavisinde doktor ne yapar? 

İshal şikayeti ile doktora gideceğiniz zaman bebeğin bezini doktora gösterme amacıyla bir poşetin içine koyarak yanınızda götürebilirsiniz. Doktor muayene sonucunda hastalığı tespit eder ve duruma uygun çözümler getirir. Örneğin ishal e bağlı su kaybı varsa su kaybını gidermek için ilaçlar ve hatta serum verebilir. Antibiyotik yazabilir. İshal tedavi edici şurup verebilir.

 

Kaynakça:

Annelik ve Bebek Bakımı – Elizabeth Fenwick

Bebek Beslenmesi ve Bakımı – Dr. Cihan Ertekin

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir