Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Anne olunca, bütün önceliklerim değişti…
Önceden çapraz taktığım çantaların yerini devasa bir sırt çantası, her gün ütülenen kıyafetlerimin yerini ise bir kere ütülenip neredeyse her gün giyilen kıyafetler aldı. Araştırmalar yapıp, en güzeli olsun diye çabaladığım, uğruna paralar biriktirdiğim tencerelerim, tavalarım, cezvelerim, porselen yemek takımımın kaseleri, tabakları şimdilerde oğlumun en gözde oyuncakları oldu 🙂 Şikayetçi miyim? Elbette, hayır! Bazen çileden çıksam ve “İsyanım var uleyn!” diye bağırasım gelse de, çoğu zaman bakmaya doyamıyorum ona ve yaptıklarına…

Amma gel gelelim öyle bir konu var ki, pek çok anne gibi ben de şikayetçiyim! Tahmin edeceğiniz gibi, bebeğime yemek yedirememe, özene bezene yaptıklarımın ziyan olması konusu… Bazı günlerde sadece süt ile besleniyor. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği için hazırladıklarımın hepsine burun kıvırıyor, kafa çeviriyor… Bende kendimi suçlu hissediyorum ve gün boyu içten içe vicdan azabı çekiyorum, güzelce doyuramadım, oğlumu besleyemedim diye…

Bebeklerde iştahsızlık konusu belki de anneyi en çok yıpratan konulardan biri, bunun nedenlerini araştırdım ve bu makalemde maddeler halinde istifadenize sunuyorum. Umarım faydalı olur…

Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

 1. Diş çıkaran bebekler iştahsız olur ve yemek yemek istemez. Özellikle 6. aydan 24. aya kadar olan süre içinde dişlerin çıktığı dönemlerde bebekler beslenmeyi reddedebilir. Bizler 20 yaş dişlerimiz çıkarken ne kadar zorlanıyor, ağrı ve acı çekiyoruz, düşünsenize o masum yavrucuklar yirmi tane diş çıkarıyorlar… Zor gerçekten.
 2. Hasta olan bebeklerde iştahsızlık görülür. Uzun süren hastalıkların yanı sıra kansızlık, parazit ve ateşli hastalıklar bebeklerde iştahsızlığın en temel nedenlerinden biridir.
 3. Zorla yemek yedirmeye çalışmak bebeğin iştahını keser ve yemeği reddetmesine neden olur. Biz anneler genelde tabağa koyduğumuz yemeğin tamamı bitmeden bebeğimizin doyduğuna inanmayız. Halbuki bebeğin midesi bizim göz karamız ve eli bol oluşumuzla alakalı değildir. Eğer belli bir miktar yedikten sonra başını çeviriyor, ağzını açmıyorsa doymuş ve/veya yemek istemiyor anlamındadır ve zorlamaya gerek yoktur.
  iştahsızlık
 4. Bebeğin ağzını zorla açmayın. Hatırlıyorum, annem bazen bu yöntemi kullanırdı, neyse detaya girmeyeyim 🙂
 5. Yemek öncesinde çikolata, gofret, şeker gibi abur cubur tüketmesi bebekte iştahsızlık yapar.
 6. Her gün aynı yemeklerin verilmesi de bebekte iştahsızlık nedeni olabilir. Küçüktür diye bir şey anlamaz sandığımız bebeklerimiz aslında her şeyi anlıyorlar. Gelişip, büyümekte olan bir bebeğin tat duyusunu önemseyin ve her gün ona yeni yemekler teklif edin.
 7. Televizyon gibi dikkat dağıtan aletlerin yanında bebeğe yemek yedirmeye çalışmak iştahsızlık nedeni olabilir. 
 8. Belli bir yaştan sonra ödül/ceza yöntemleri ile yemek yedirmek de bebekte iştahsızlığa yol açabilir. Bebeğin yemediği bir şeyi “yersen şunu alacağım” gibi cümlelerle zorla yedirmek zamanla bebeğin şımarmasına ve doyumsuz olmasına neden olabilir.
  iştahsızlık
 9. Bebekler/ çocuklar ortalık kirlenecek, işler yetişecek diye annelerin zaman zaman acelece yemek yedirmeye çalışması da bebekte iştahsızlık nedenlerinden biridir. Bebeğin yemeğe dokunmasına izin verin. Yemek yiyeceği zaman büyükçe bir örtüyü serin ve üzerine oturtun bebeğinizi, ya da mama sandalyesinde yiyorsa yemeğini  yine aynı şekilde altına bir örtü serip önüne yemek tabağını koyun. Zamanla göreceksiniz, bebeğiniz hem mutlu olacak hem de kendi kendine yemeğe çalışması onu geliştirecek. Size biraz iş çıkar ama inanın buna değer… Hem temizlik hiç bir zaman bitmez ki 🙂
 10. Şekerli süt iştahsızlık yapar. Eğer sütü şekerli veriyorsanız yavaş yavaş şekeri azaltmayı denemelisiniz.
 11. Alerji ve gıda intoleransı bebeklerde iştahsızlık yapar. Özellikle inek sütüne karşı alerjisi olan bebekler iştahsızlık çekerler. Alerji bir şekilde kendini belli eder. Alerjiden şüphelendiğinizde doktora başvurmalısınız.

Sonuç olarak…

Benim gözlemlerime göre bebeğim acıktığında bir şekilde bana bunu ifade ediyor. Bu ilk doğduğunda da böyleydi, şimdi ve böyle. Ancak ben gün içinde saatler ilerledikçe ve kendim acıktıkça onun da acıkmış olduğunu düşünerek sürekli doyurmaya çalışıyorum. O aç olmadığı için yemeyi reddediyor, ben geriliyor ve üzülüyorum. Aslında rahat olmak gerekiyor sevgili arkadaşlar, bazı araştırmalar bebeklerde iştahsızlık konusunun annedeki kaygıdan da kaynaklandığını ortaya koymuş.

Eğer bebeğimizin kilo alımı ve boyu ayına göre normal ise üzülmeye ve endişe etmeye gerek yok. Şayet bu değerler normal değilse; yukarıda yazdıklarımı yapıp yapmadığınızı kendinizde sorguladıktan sonra, bebeğinizi bir doktora götürmeniz en sağlıklı karar olacaktır.

Bebeklerinizin yeme konusunda sizi hiç zorlamadığı sağlıklı nice güzel günler diliyorum…

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Yeni AnneKardelen Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kardelen
Ziyaretçi
Kardelen

Çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş teşekkürler ☺️