Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlk bebekte çok acemi oluyor insan. Hamileliğin başlı başına heyecanı ile bebeğin gelişimi, anne adayının vücudundaki inanılmaz ve şaşırtıcı değişimlere adapte olması vs. derken bir de bakmışsınız ki, doğum korkusu sarmaya başlamış sizi. Hiç korkmayın, her ne kadar bilinmezliklerle dolu olsa da doğumlar o filmlerde, reklamlarda gördüğümüz gibi korku dolu olmuyor çoğu zaman. Eşiniz ve diğer tüm sevdikleriniz ile doya doya güzel zamanlar geçirin ailenizin yeni üyesi aranıza henüz katılmadan. Çünkü uykusuz günler kapıda haberiniz olsun 🙂 Şaka bir yana özellikle ilk bebekte, hayatı bebekten öncesi ve sonrası diye ayırmak çok gerçekçi bir yaklaşım, henüz bu deneyimi yaşamamış anne adaylarına duyurmak gibi olmasın ama.

Bebeğimiz 2015 yılında doğduğu hastanede uysal, sessiz, sakin bir kedi gibi sürekli uyuyordu, ancak evimize geldiğimiz  günün gecesi nasıl sabaha erdi gelin eşime sorun 🙂 Çılgınlar gibi ağlayan bebeğimin neden ağladığını bir türlü çözememiştik, sonra sabah bir kalktık bezinde kırmızımsı lekeler! Aman Allah’ım bu da ne? Bizi bir telaş aldı ki sormayın. Hemen hastaneyi aradık, böyle böyle! Ağlamaklı ses tonu ile konuştuğum yeni doğan hemşiresi: “Ürik asit kristalleri! Bebeğiniz tam beslenememiş, yeterli sıvı alımı olmadığı için o lekeleri görüyorsunuz” diye tek hamlede rahatlatmıştı taze ana yüreğimi…

Yani demek istiyorum ki, yeni doğmuş bebeğiniz sayesinde buluttan nem kapar hale geliyorsunuz. Ateşi var mı, karnı doydu mu, az uyuyor, çok uyuyor, altını en az 5 kez pisletirse bu doyduğunu gösterir ama ya gerçekte öyle değilse, gazı var ama çıkmıyor, kakasını neden yapmıyor gibi 1000 tane deli soru, o yepyeni anne kafasında!

Bu makalemde o sorulardan en sıkıntılı olanlarından, yani bebeklerde kabızlık ve tedavisi hakkında yaptığım araştırmalardan derlediğim bilgileri aktaracağım sizlere.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, dışkının çok sert olması ve zorlayarak yapılması anlamına gelir. Bebek kabız olduğunda huzursuzdur, ağlar ve ıkınarak kakasını yapmaya çalışır.

Anne sütü ile beslenen bebekler yeni doğduklarında her beslenme sonrasında kakalarını yapabilirler. Bu günde 12 kez tekrar edebilir. Ancak doğumdan 15 gün-1 ay sonra bu düzen değişiklik göstererek kaka sayısı giderek azalabilir. Bebek maması ile beslenen bebeklerde ise dışkılama genelde anne sütü alanlara göre daha az olur.

Yeni doğan bebekler, ilk 24 saat içinde mekonyum adındaki kakayı yaparlar. İlk kaka 24 saat içinde yapılmazsa bu bebekte bir takım hastalıkların habercisi olabilir. Doktor muayenesi gerektirir.

Her bebeğin bağırsak faaliyetleri farklı olduğundan kimisi günde 5 kez dışkılarken, kimisi 2 günde bir dışkılayabilir. Ancak yeni doğan döneminde bebek 2 gün boyunca kakasını yapamamışsa bu onun kabız olduğu anlamına gelir ve yaşadığı sıkıntı yüzünden iştahsızlık görülebilir, bunun neticesi olarak bebeğin kilo alımı yavaşlar.

Bebeklerde kabızlık;

 • Bağırsak hareketlerinin azlığından,
 • Genetik yatkınlıktan,
 • İnek sütünden, (İnek sütü içeren mamalar da kabıza neden olabilir.)
 • Troid bozukluklarından,
 • Kullanılan bazı ilaçlardan,
 • 2 yaşından sonraki çocuklarda kaka yapmama, kakayı tutma alışkanlıklarından,
 • Yanlış beslenmeden kaynaklanıyor olabilir.

2-4 yaş aralığındaki çocuklarda kabızlık, erken ve baskıcı tuvalet eğitiminden, çocuğun alıştığı ortamdan ayrılarak farklı bir yerde kaka yapmak zorunda kaldığında kendini güvende hissedememesi sonucunda tutmasından, günde 1 litreye yakın inek sütü tüketmesinden ve gün içinde su tüketiminin az olmasından kaynaklanabilir.

Normal doğum ile doğan bebeklerde kabızlık, sezaryen ile doğanlara göre daha az görülür.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Özellikle 6. aydan sonra anne sütünden ek gıdaya geçiş döneminde çok sık rastlanan kabızlığın belirtileri şunlardır:

 • Seyrek Bağırsak Hareketleri: Sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olarak doğan bebeklerin bağırsakları işlevlerini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bağırsakları hareketlendirmek için bebeğin karnına saat yönünde olacak şekilde masaj yapmak ve bacaklarını karnına doğru götürüp, bırakmak işe yarayabilir.
 • Ikınmak: Bebeklerde kabızlık belirtilerinin başında gelen ıkınmak, bebeğin çok zor durumda olduğunu gösterir.
 • Dışkıda kan: Bebek zorlayarak kakasını yaptığında dışkısında kan varsa kabız olmuştur.
 • Sert ve şişkin karın: Bebeklerde kabızlık, dışarıdan bakılarak da anlaşılabilir. Eğer bebeğin karnı şiş, sert ve basınçlı gibiyse bebek kabız olmuştur.
 • İştahsızlık: Kabız olan bebekler boşaltım yapamadıkları için tokluk hissederler bu nedenle de beslenmek istemezler.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Aslında genetik yatkınlık yoksa yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde kabızlık probleminin de kökeninde su tüketiminin azlığı yatar. Bebeklerde kabızlık oluşumunu engellemek içinde bebeğe 6. aydan sonra sık sık su içirilmelidir. Bunun haricinde:

 • İnek sütü tüketimi azaltılmalı ya da keçi sütü tercih edilmelidir. (Ama keçi sütü çok pahalı dediğinizi duyar gibiyim :)),
 • Lifli gıdalar tercih edilmeli,
 • Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yedirilmeli,
 • Şekerden uzak durulmalıdır.
 • Pirinç pilavı, makarna yerine bulgur pilavı tercih edilmeli.
 • Muz yerine mürdüm eriği, armut, şeftali, kabuksuz elma ve brokoli yedirilmeli.
 • Taze sıkılmış elma, portakal, şeftali suyu içirilmeli,
 • Ek gıda döneminde yapılan mamalarda pirinç unu yerine irmik tercih edilmeli,
 • Düzenli bir şekilde karın masajı yapılmalı,
 • Banyo esnasında ya da haricen kabızlık baş gösterdiğinde bebeği aşırı sıcak olmayan suda 10 dakika kadar oturtmak bebeklerde kabızlık probleminin çözülmesinde etkilidir.
 • Yaşına yakın bebeklerde bir çay kaşığı zeytin yağı içirmek kabızlığın giderilmesinde etkili olabilir ancak yeni doğan bebeklere zeytin yağı verilmemelidir. Çünkü bebek o kadar yoğun bir gıdayı yutmakta zorlanır! Bunun yerine göğüs ucunuza zeytin yağı sürmeyi deneyebilirsiniz ancak umarım bebeğiniz bu tat ve koku değişikliğini fark etmez. Eğer almak istemezse zorlamayın!
 • Son olarak bebeklerde kabızlık denince pek çok kişinin uyguladığı alternatif yöntemi de yazayım ama siz uygulamadan evvel mutlaka doktorunuza danışın. Bir kulak çubuğunun pamuğuna zeytin yağı, vazelin ya da gliserin sürerek bebeğinizin makatından 1 cm kadar içeri sokun. (Benim çok tedirgin olduğum bir şey bu, yazarken bile zorlanıyorum inanın, ama elim titreye titreye de olsa bebeğime bende yapmıştım. İnsan acılar içinde kıvranan yavrusunun sıkıntısını giderebilmek için neler yapmıyor neler…)Kısa bir süre sonra kakasını yaptığını göreceksiniz.

Eğer tüm çözüm yolları denendiği halde bebeklerde kabızlık problemi giderilemiyorsa bunun altında başka nedenler yatıyor olabilir. Hipotiroidizm, kistik fibrozis ve Hirschsprung hastalığı kabızlığa neden olan önemli hastalıklardır, bu nedenle vakit kaybetmeden bebeğinizi bir çocuk hastalıkları uzmanına götürmeniz gerekir.

Keşke bu dünyada bebekler ve çocuklara hiç kötü bir şey olmasa. Hep gülseler, hiç hastalanmasa ve hatta ölmeseler…

Tüm hasta bebek, çocuk ve yetişkinlere acil şifalar dileyerek, sağlıklı, güzel günler temenni ediyorum.

 

Bebeklerde Kabızlık makalesi için yararlandığım kaynaklar:

https://www.babycenter.com/0_constipation-in-babies_79.bc

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/infant-constipation/faq-20058519

http://www.healthline.com/health/childrens-health/remedies-for-baby-constipation#seeking-help5

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir