Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişik, çoğunlukla bebeklerin doğumundan başlayıp, tuvalet eğitimine kadar geçirdikleri bezli dönemlerinde en sık rastlanan cilt problemlerinin başında gelir. Derinin kızararak hassaslaşması ve şişkin bir hal alması durumu olan pişik, özellikle bez bölgesi denilen kısım olan, genital bölge ile popo da, bacak aralarında, koltuk altlarında, boyun-çene arasında ve eklem yerlerinin iç kısımlarında görülürken, ıslak ve nemli ortamlarda meydana gelir.

Yenidoğan bebekler gün içinde çok sık idrar ve kaka yaparlar. Dolayısıyla bezinin çok sık ve bekletilmeden değiştirilmesi gerekir. Bezin değişmesinin gecikmesi demek; dışkı ve ıslaklığın olduğu asit ortamında cildin tahriş olması anlamına gelir. Cildin aşırı hassaslaşmasına ve dolayısıyla acıya neden olan pişik, bebeklerde huzursuzluğa ve zaman zaman iştah kayıplarına dahi yol açabilir.

Pişik, zaman zaman yetişkinlerde de görülebilir.

Pişik Neden Olur?

 1. Bebeklerde pişik nedenlerinin başında gelen idrar ve kaka: Yukarıda da ifade edildiği gibi, bebeğin cildi uzun süre idrara ve kakaya maruz kaldığında tahriş olur. Çok sık kaka yapan bebeklerde daha fazla pişik oluşmasının nedeni, kakanın tahriş etme özelliğinin idrara göre daha fazla olmasıdır.
 2. Ek gıdaya geçiş dönemi ve yeni besinler: Bebekler özellikle 6. aydan itibaren yavaş yavaş ek gıda dönemine girerler. Bu dönemde tanışacakları yeni besinlerin içerikleri farklı olacağından dışkıların içerikleri de değişir. Bunun yanında alacakları ek gıdalar daha çok dışkılamasına neden olabileceği için pişik de o oranda artabilir.
 3. Mantar ve bakteriler:Bebeklerin bez bölgesi olan, genital bölge, kalça ve uyluk (bacaklarının arası) kısımları en savunmasız yerleridir. Bu bölgeler genelde sıcak ve nemli olur. Bu da mantar ve bakterilerin oluşması için harika bir fırsat demektir. Pişikler özellikle kıvrım ve kat yapan yerlerde başlayıp, bölgeye tamamen yayılabilir.
 4. Hareket ile sürtünme ve aşınma: Bebekler bacaklarını, kollarını hareket ettirdikçe nefes alamayan kısımları sürtünme ve aşınma nedeniyle pişik olabilir. Aynı zamanda bedenine dar gelen bezler ve kıyafetlerde pişik oluşumuna neden olur.
 5. Antibiyotikler: Erken dönemde antibiyotik kullanmak zorunda kalan ya da anne sütünden antibiyotiklere maruz kalan bebeklerde de pişikler meydana gelebilir. Çünkü antibiyotikler, bağırsaktaki iyi ve kötü bakterileri ayırt etmeden öldürür. Eğer, bağırsaklarda iyi huylu bakteriler yeteri miktarda bulunmazsa bebeğin cildinde mantar oluşabilir.

Pişik Tedavisi Nasıldır? Pişiğe Ne İyi Gelir?

pişik

Bir bebeğin boynu

Pişiğe en etkili çözüm; bebeğin cildinin mümkün olduğunca temiz ve kuru olmasıdır. Özellikle bez bölgesinde oluşan pişiklere karşı, bebeğin bezini çıkardıktan sonra saf su ile temizleyip, kurulayın ve bir müddet bez bağlamayın. Bu dönemde ıslak mendil ya da sabunlu bez kullanmayın. Islak ve parfümlü bezlerin içindeki kimyasal maddeler bebeğinizin cildindeki pişiği iyice azdırabilir.

Bazen pişikler o kadar kötü olur ki, bu hem bebek hemde anne için inanılmaz acı verici bir durumdur. Böyle pişikler söz konusu olduğunda bebeğinizin tahriş olmuş cildini ıslak bez ya da ıslak mendille silmek yerine, ılık su dolu bir şişeden yavaş yavaş su püskürterek temizleme işlemi yapabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin canı daha az acır. Su ile akıtılan dışkı yine hafifçe ıslak ve pamuklu bir bez yardımı ile toplandığında bebeğinizin cildini daha az ovuşturmuş olursunuz.

Ayrıca:

 • Bebek bezi konusunda titiz davranmalı, iç yüzeyi emici, ıslaklığı hissettirmeyen ve topaklanmayan bezleri tercih edebilirsiniz.
 • Külot bez ve hazır bezlerin bebeğinizin vücudunu çok sıkmasına izin vermeyin. Özellikle pişik olduğu dönemlerde bir numara daha büyük bez kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin bez bölgesi başta olmak üzere, hafif pembeleşmeler gördüğünüz yerlere pişik kremi sürerek müdahale ediniz.
 • Pişik olan bölgeye kesinlikle bebek pudrası veya mısır nişastası dökmeyin. Bebek pudraları bebek tarafından solunduğunda ciğerlere ciddi anlamda zarar verirken, mısır nişastası ise bakteri enfeksiyonlarını arttırabilir.

Bebeğinizin cildi için tercih edeceğiniz pişik kremi: parfüm, noemisin ve koruyucu madde içermemelidir. Krem, cilde sürüldüğünde deri yoluyla emildiği için bebeğinize zarar verecek borik asit, kâfur, benzokain, fenol ve salisilat gibi kimyasal maddeleri içeren kremlerden kaçının. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan hidrokortizon içeren kremleri ise kesinlikle almayın ve bebeğinizde kullanmayın.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Temizliğe ve kuruluğa dikkat edildiği sürece kısa sürede kendiliğinden ya da kremler sayesinde geçen pişik için doktora gitmeye gerek yoktur. Ancak bebeğinizde aşağıdaki durumlar söz konusu ise vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

 • Bebekte pişiğin yanı sıra ateş varsa,
 • Temizlik, kuruluk ve kremler uygulanmasına rağmen pişik iki, üç gün içinde geçememiş, aksine daha çok artmışsa,
 • Pişiğin olduğu bölgelerde su toplaması, iltihap, kan çıbanı oluşmuşsa,
 • Bez bölgesinin haricinde koltuk altı, boyun ve bacak kıvrımları vb. gibi bölgelerde de görülmeye başlanmışsa,
 • Bebek ya da anne antibiyotik (anne sütü alan bebekler için geçerli) alıyorsa ve pişiğin olduğu bölge çok kırmızı ise.

 

Makale için yararlanılan kaynak:

Mayo Clinic Bebeğinizin ilk yılı rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir