Bebeklerde Reflü Nasıl Anlaşılır | Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde reflü; bebeğin çoğunlukla beslendikten (özellikle bir saat içinde), öksürdükten, ağladıktan veya ıkındıktan sonra yediklerinin bir kısmını ağzından geri çıkarması olarak tanımlanır.

Genellikle üç aydan küçük bebeklerde henüz mide ve sindirim sistemi tam gelişmediği için oldukça sık rastlanan bu, yediklerinin bir kısmını süt kesiği şeklinde geri çıkarma hali normal kabul edilir ve bebek üç ayını doldurduktan sonra bu durumun kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer üçüncü aydan sonra geçmeyip, ilk bir yıl boyunca devam ediyorsa bebek reflüsünden şüphelenilir. Tıpta bu hastalık; Gastro-özofageal reflü (GÖR) olarak isimlendirilir.

Reflü, kelime anlamı olarak geriye akma demektir.

Bebeklerde Reflü Neden Olur?

Bebeklerde reflü oluşmasının esas nedeni; mide ve yemek borusu arasındaki kas halkasının gevşeyip açılmasıdır. Normalde sadece yutkunma esnasında gevşeyip açılan bu kas, diğer zamanlarda çok sıkı bir şekilde kapalı kalır. Bu sayede mideye ulaşmış besinler, orada tutulur. Bebeklerde reflü ise bahsi geçen kasın henüz tam olgunlaşmamasından kaynaklanır, bu nedenle mideye giden besinler tekrar yemek borusuna kaçar, oradan da ağızdan dışarı atılır.

Bebeklerde reflü, ağızdan atılan besin artıklarının yanı sıra, beslenme esnasında bebeğin huzursuz ve asabi olması, özellikle beslendikten sonra sırt üst yatırıldığında öksürerek hırıltılar çıkarması ya da ağlaması ile de anlaşılabilir.

Bebeklerde reflü, bebek 12-18 aylıkken tedavi gerektirmeden ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemeden kendiliğinden geçer. Ancak, bebek büyüdükçe aşağıdaki şikayetler görülüyorsa mutlaka doktora götürülmelidir. Bu şikayetler:

 • Düzenli olarak beslendiği halde kilo alamıyorsa,
 • Özellikle beslendikten sonraki bir saat içinde yediklerini fışkırma şeklinde geri çıkarıyorsa,
 • Ağzından gelen sıvının rengi yeşil ise,
 • Çıkardığı sıvıdan kan ya da daha farklı maddeler geliyorsa,
 • Aç olduğu halde, beslenmeye direniyorsa,
 • Dışkısından kan geliyorsa,
 • Solunum güçlüğü, ishal ve ateş gibi başka şikayetleri de varsa,
 • Yaşı 18 ayı geçmişse.

Bebeklerde Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

İlk üç ay normal kabul edilen bebek reflüsü, bebek 12-18 aylıkken de yaşanıyorsa hastalık olarak tanımlanır. Ancak genelde bu aylarda çok korkulacak bir durum söz konusu değildir. İlaçla tedaviden önce ebeveynlerin alışkanlıklarında bir takım değişikliklere gitmeleri bebeklerde reflünün azalmasını ya da tamamen geçmesini sağlayabilir.

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin:

 • Az az ama sık beslemek: Eğer anne sütü ile besliyorsanız, emzirme sürenizi kısaltarak tek göğüs ile besleyin. Mama veriyorsanız da, mamanın miktarını azaltın ve öğünleri sıklaştırın.
 • Beslenme sonrası mutlaka gazını çıkarın: Bebeğinizi besledikten hemen sonra karın-göğüs aranızda dik olacak şekilde ancak başını bir elinizle destekleyerek tutun ve yavaş yavaş sırtını sıvazlayın. Bebeğinizi omzunuza yatırmayın ki, karnına baskı olmasın.
 • Mama veriyorsanız, mamanın kıvamını biraz koyulaştırın: Özellikle ek gıda döneminde biraz daha kıvamlı besinler ile beslemeye dikkat edin.
 • Biberonun ucunu kontrol edin: Bebeğinizi beslemek için kullandığınız biberon emziğinin deliğinin ideal büyüklükte olması gerekir. Biberonun bebeğin yaşına göre seçilmesi gerekir. Çünkü delik yaşına göre çok büyükse bebek hava yutabilir, delik çok küçükse beslenmekte güçlük çekecektir.
 • İnek sütü alerjisi bebeklerde reflü oluşmasına neden olabilir: Bu nedenle anne sütü alan bebeklerin annelerinin inek sütünden uzak durmaları, mama ile beslenenlerin mama içeriklerinde inek sütü olmamasına dikkat edilmelidir.

Bebek ve çocukların gece beslenmeleri reflüye neden olabilir.

Eğer ilk muayenede doktorun verdiği tavsiyelere uyulduğu halde reflü geçmiyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir.

 

Bebeklerde Reflü Makalesi İçin Yararlanılan Kaynaklar:

Mayo Clinic Bebeğinizin ilk yılı rehberi

Uzman TV

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir