Bebeklerde Şaşılık Nedir? | Tedavisi Nasıldır?

Şaşılık nedir? Çocuklarda ve bebeklerde şaşılık neden olur?

Gözleri kontrol eden kaslarda oluşan dengesizlikten dolayı, her iki gözün birbiriyle eş zamanlı olarak hareket edebilme özelliğini yitirmesi şaşılık olarak tanımlanır. Bu durumda gözler; içe doğru (ezotropya), dışa doğru (ekzotropya), yukarı (hipertropya) ya da aşağı doğru kayabilir. Şaşılık halinde normal olan gözün beyin ile irtibatı sağlam bir şekilde devam ederken, kayma yaşanan göz beyinle doğru bir bağlantı kuramaz.

bebeklerde şaşılık

Bebeklerde şaşılık

Şaşılık çoğu zaman net bir şekilde fark edilirken, bazende ancak çok yakından bakılınca ya da yorgunluk sonrasında daha belirgin hale gelir.

Yeni doğan bebeklerde şaşılık görülmesi oldukça sık karşılaşılan ve normal kabul edilen bir durumdur. Çünkü, anne karnından kısa bir süre önce çıkmış olan bebeğin beyin hücreleri, göz hareketlerini kontrol etmeyi henüz öğrenememiştir. Doğuştan gelen bu şaşılığın 4. aydan sonra, yani bebeğin sinir sistemi yeterince olgunlaştığında geçmesi beklenir.

Doğuştan gelen şaşılığın yanı sıra bir de çocukluk döneminde (2-4 yaş aralığında) gelişen şaşılık vardır. Bunun nedeni yine göz kaslarının hareket özelliğini tam olarak yerine getirememesi ya da genetik yatkınlıktır. Ayrıca:

  • Doğumun zor ve yardımla gerçekleşmesi,
  • Çocuğun geçirdiği hastalıklar şaşılığa neden olabilir. Nadiren de olsa 6 yaşından sonra gözlerde şaşılık meydana gelebilir. Durum fark edildiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Şaşılık Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde şaşılık 4. ayın sonuna kadar normal kabul edilir. Gözlerin şaşı bakması ve kayması gibi durumlar 4. aydan sonra devam ederse mutlaka bir göz doktoruna (ilk önce bir çocuk doktoruna sonra da doktorun yönlendirmesi ile göz doktoruna da gidilebilir) gidilmelidir. Çünkü tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar elde edilir.

Soru: Bebeklerde şaşılık ne zaman düzelir? Cevap: 4 aydan küçük bebeklerde şaşılık kendiliğinden düzelir. 4-6. aylar arasında kendiliğinden düzelme gözlemlenmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum daha ciddi bir sorunun habercisi olabilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde şaşılık belirtileri arasında en bilineni ve fark edileni, bebeğin gözlerinden birinin (zaman zaman her ikisinde de olabilir) içe, dışa, yukarı ya da aşağı doğru bakmasıdır. Bu durum iki gözün aynı hizayı tutturamaması şeklinde tanımlanabilir.

Yalancu Şaşılık Nedir? Bazı bebeklerde iki gözü de birbiri ile uyumlu olduğu ve aynı noktaya baktığı halde şaşılık varmış gibi görülür. Bu durum bebeğin ya da çocuğun yüzünün biçiminden, göz kapaklarındaki anormalliklerden ve burun kökünün geniş olmasından kaynaklanır. Bu durum yalancı şaşılık olarak isimlendirilir. Yalancı şaşılık çocuk büyüdükçe kendiliğinden kaybolur.

Daha büyük çocuklarda şaşılık ise genellikle çocuğun göz ya da görüşü ile ilgili şikayetlerden ziyade daha çok dışarıdan bir başkasının (aile bireyi, öğretmen ya da bir sağlık personeli gibi) fark etmesi sonucu anlaşılabilir. Fakat bazen de çocuk bu durumu kendisi fark edebilir. Örneğin, genellikle okulda yaşanan ve tek bir nesneye baktığında ya da okuma yaparken çift görme ya da bulanık görme gibi şikayetleri olabilir.

Eğer çocuk okul yaşından küçükse ve gözlerinde şaşılık varsa, bir nesneyi görmek için onu iyice yaklaştırabilir ya da o doğrultuda iyice eğilir. Bu durumları fark ettiğinizde ihmal etmeden doktora götürmelisiniz.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde şaşılık yukarıda da ifade edildiği gibi ilk 4 ay içinde kendiliğinden geçer. Bu bazen 6. ayıda bulur fakat daha sonraki aylarda geçmiş olması gerekir. Eğer şaşılık kendiliğinden geçmiyorsa, evde tedavi maalesef mümkün değildir ama bebeğin gözlerini sürekli takip etmek tedavi açısından çok önemlidir.

Gideceğiniz göz doktorunun yapacağı muayene sonrasında gerekli gördüğü tedavi yöntemleri şu şekilde olabilir:

  • Numaralı gözlük verebilir,
  • Göz damlası verebilir,
  • Yukarıdaki tedaviler işe yaramadığında göz kası ameliyatı (6-18 aylar arasında) yapabilir. Göz kası ameliyatı etkili ve güvenli bir yöntemdir ancak bazı durumlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir.

 

Kaynaklar:

www.kidshealth.org

Mayo Clinic Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir