Bebeklerde Ürtiker (Kurdeşen) Nedir?

Bebeklerde ürtiker, çoğu zaman beklenmedik bir anda deri üzerinde kaşıntı veren, kırmızı kabartılar şeklinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Kimi zaman vücudun tamamını kaplarken, kimi zamanda bölgesel olarak ve farklı boyutlarda görülen bebeklerde ürtiker halk arasında kurdeşen olarak da bilinir.

Bebeklerde ürtiker oldukça yaygın görülür. Bir kaç saat içinde geçebileceği gibi bir kaç hafta hatta daha da uzun sürebilir. Eğer kurdeşen 6 hafta ya da daha az sürüyorsa bu akut ürtiker adını alır, eğer hastalık 6 haftadan daha uzun sürüyorsa kronik ürtiker olarak isimlendirilir.

Bebeklerde Ürtiker (Kurdeşen) Neden Olur?

bebeklerde ürtiker

Bebeklerde ürtiker görseller -1

Histamin, lokal bağışıklık cevabı oluşturulması, bağırsaktaki fizyolojik fonksiyonların düzenlenmesinde işe karışan ve nörotransmitter olarak salgılanan bir azot bileşiğidir.(Kaynak-Vikipedi)

Ürtiker, vücut histamin adı verilen bir kimyasal salgıladığı zaman meydana gelmeye başlar.

Vücuda histamin salgılatacak yani ürtikerin başlamasına neden olacak sebepler ise şunlardır:

*Yiyecekler

Çocuklarda ve bebeklerde ürtiker bazı alerjen gıdaların tüketilmesi sonucu meydana gelebilir.  Bunlar özellikle süt ve süt ürünleri, yumurta, yer fıstığı, fındık, ceviz, badem, soya fasulyesi, buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleri olabilir. Protein alerjisi olan çocuk ve bebeklerde ürtiker protein tüketildiğinde meydana gelebilir.

Bunun yanında bazı koruyucu ve katkı maddelerini içeren gıdalar tüketildiğinde ya da çilek gibi meyvelere elle temas sonrasında da ürtiker oluşabilir.

*Alerjenler

Çocuk ya da bebeğin polenlere, tüylere alerjisi varsa ürtiker meydana gelebilir.

*Böcek Sokmaları ve Sinek ısırmaları

Eğer çocuğun ya da bebeğin karıncalara, sivrisineklere, arılara alerjisi varsa ürtiker oluşması için üzerinde konması bile yeterli olabilir.

*Hastalıklar

Çocuk ya da bebek özellikle bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiğinde, soğuk aldığında kurdeşen dökebilir. Virüs nedeniyle meydana gelen bebeklerde ürtiker çoğunlukla bir ya da iki hafta içinde geçer.

*Sıcaklık

Bir çocuk ya da bebek soğuk bir yerden sıcak bir yere alındığında ani değişen ortam sıcaklığı nedeniyle vücudunda kabartılar çıkabilir. Soğuk havalar da ürtikeri tetikleyebilir.

*İlaçlar

Bazı antibiyotikler ve bazı ilaçlar çocuklarda ve bebeklerde ürtiker oluşmasına neden olabilir.

Bunların haricinde stres ve kaygı yoğunluğu, direkt güneş ışığına maruz kalma, kimyasal maddelere temas etme, çok ağır yükü uzun süre vücutta taşımak gibi nedenlerde yetişkinlerde, çocuklarda ve bebeklerde ürtiker nedeni olabilmektedir.

Ürtikerin İşaret ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde ürtiker

Bebeklerde ürtiker görseller -2

Merkezinde soluk bir noktanın bulunduğu milimetrik kızarıklıklar ürtikerin ilk işaretlerindendir. Bu kızarıklık giderek büyüyerek tüm vücudu sarabilir.

Bunun yanında gözlerde, ellerde, dudaklarda, cinsel organda ve boğazda şişlik meydana gelebilir. Boğazdaki çok şiddetli şişme solunumu olumsuz etkileyebilir ve bununla bağlantılı olarak bilinç kayıpları yaşanabilir.

Soru: Bebeklerde ürtiker kaç gün sürer?

Cevap: Genelde 1-7 gün içinde geçer (Akut ürtiker). Ancak 6 haftaya kadar da uzayabilir. Bu süre içinde birkaç gün ya da birkaç hafta süreyle tekrarlayan ataklar meydana gelebilir.

Ne Yapabilirim?

Eğer bebeğinizin ya da çocuğunuzun vücudundaki kızarıklıkların nedeninin polen ya da bir hayvana temas sonrasında gerçekleştiğini gözlemlediyseniz ona duşa sokmanız işe yarayabilir.

Eğer yaz mevsimi ise bebeğinize kıyafet giydirmeyebilirsiniz. Ya da ince kıyafetler giydirmelisiniz. Kesinlikle sıcak su ile banyo yaptırmayın. Kaşınan yerlerini kanatmaması için tırnaklarını kısaltabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Götürmeliyim?

Çocuklarda ya da bebeklerde ürtiker, boğaz ve nefes borusunun etrafının şişmesi ve bu nedenle solunum ve yutkunma güçlüğü meydana getirmediği sürece genelde ciddi bir hastalık değildir, ancak ürtiker esnasında aşağıdaki belirtiler görülürse mutlaka doktora götürmelisiniz:

  • Hırıltılı solunum ya da nefes darlığı,
  • yüzün ve/veya dilin şişmesi,
  • baygınlık geçirme, bilinç kaybı,
  • yutmada zorluk,
  • sersemleşme ya da baş dönmesi

Kurdeşen ile birlikte yukarıdaki belirtiler varsa çocuk ya da bebek ciddi hatta ölümcül bir alerjik sorun yaşıyor olabilir. Özellikle bebeklerde ürtiker yaşanırken bir de solunum yolu ile ilgili bir sıkıntı söz konusu olursa bu durum bebek için son derece hayati bir tehlike arz edebilir.

Bebeklerde Ürtiker Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeğinizin vücudunda meydana gelen kızarıklıklar nedeniyle doktora götürdüğünüzde doktor ilk muayeneyi göz ile yapar. Son günlerde aldığı besinleri, herhangi bir şeye karşı alerjisinin olup olmadığını ve benzeri soruları sorabilir.

Eğer bildiğiniz bir besin alerjisi yoksa yedirdiklerinizin listesini ve sonrasında gözlemlediklerinizi sorabilir. Gerekli görürse kan testleri, alerji testleri ile troid hastalığı ya da hepatit gibi altta yatan başka nedenlerin olma ihtimaline karşı testler isteyebilir.

Ürtiker Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuk ve bebeklerde ürtiker çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan bir süre sonra kendiliğinden geçer. Yapılan tanı ve teşhis esnasında altta yatan başka nedenler meydana çıkmışsa bunlar için gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Doktor kan dolaşımındaki histamin salınımını engellemek için bir takım ilaçlar verebilir.

 

Kaynaklar:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir