Bebeklerde Yetersiz Beslenme Belirtileri Nelerdir?

Yeni annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir; bebeğinin doyup doymadığı. Bu konu gerçekten doğum sonrası süreçte bir numaralı gündem maddesidir içinde yeni doğan bulunan evlerde. Tecrübeli anneler genelde duruma hakim olup, nerede, ne yapmak gerektiğini bilirken, ilk annelik tecrübesi yaşamaya başlayanlar ise her an bir sürprizle karşı karşıya kalır. O sürprizler yok mu ahh ah 🙂

Genelde ilk gün yeni annenin sütü pek olmaz hele ki doğum sezaryen ile gerçekleşmişse. Tabi yeni doğanın en temel ihtiyacı beslenme olduğu için anne  de telaşlanır sütüm gelmiyor diye. Bu süreç çok normal bir süreç olup, hiç telaş gerektirmez aslında. Ama durmadan ağlayan bir bebek ve lohusa anne psikolojisi bambaşka. Herkes anlayamaz bu durumu. Biri doymak ister, öbürü doyurmak…

İster anne sütü, isterse mama ile beslensin yeni doğan ve süt çocuklarının aç kaldıklarında verdikleri tepkiler hep birbirine benzer. Bu makalemde özellikle yeni doğan bebeklerde yetersiz beslenme belirtilerini paylaşacağım sizlerle…

Yetersiz Beslenme Belirtileri Nelerdir?

1. Ağlamak

Özellikle yeni doğan bebekler günlerinin çok büyük bir bölümünü uyku ve beslenme ile geçirirler. Anne sütü alan yeni doğan bebekler anne sütünün yeteri miktarda gelmediği, özellikle ilk günlerde aç kalabilirler. Emerler ve hatta anne bu emme sonrasında bebeğinin doyduğunu sanır ama işin aslı öyle olmaz. Saatlerce emmesine rağmen bebek doymayabilir. Doymayan bebek ise ağlar. Bu kadar net! Eğer sütünüz yetmiyorsa ki bunu memelerinizin yumuşak ve sarkık olmasından anlayabilirsiniz (memeler süt ile dolu olduğunda ağır ve dolgun olur.) süt attırıcı gıdaları yiyerek, sakin ve huzurlu kalmaya çalışmalı ve bol su içmelisiniz. Ayrıca sütünüz tam anlamıyla gelene kadar bebeğinize mama vermeniz gerekli.

Biz ısrarla mama vermek istemedik, bu yüzden bebeğim özellikle ilk hafta neredeyse sürekli aç kaldı ve kilo kaybetti. (Doğumdan sonra kaybedilen kilodan hariç. Bir haftada eski kilosuna dönmesi gerekirken bizim mamaya olan ön yargımız yüzünden maalesef dönemedi.)

yetersiz beslenme

Yetersiz beslenme bebeklerin en büyük huzursuzluk nedenlerinden biridir.

Size dostane bir tavsiye! Sütünüz tam anlamıyla gelene kadar bebeğinize mama vermeyi ihmal etmeyin! Yeni anneler genelde bebeğinin biberona alışmasından ya da mamayı aldıktan sonra kendisini reddetmesinden korktuğu için biberonda mama vermek istemeyebilir. Böyle zamanlarda mamayı şırınga ile vermenizi öneririm. Ayrıca unutmayınız ki bebekler anne sütünü mamadan daha çok severler…

Süt çocuklarında da aynı şekilde. Kendisini henüz ifade edemeyen bebek, acıktığında ağlar. O yüzden bebeğe öğün belirlemek ve tepkilerini dikkatle takip etmek önemlidir.

Bebeğinizi emzirirken onun yutma seslerini duyarsınız. Bu esnada yanakları da sütü alabildiğini belli eder. Ancak yutma sesi duymuyorsanız sütünüz az geliyor olabilir. Ama unutulmamalıdır ki; bazı bebekler çok sessiz emdikleri halde doyarlar!

Sadece anne sütü alan bebekler annenin her iki memesinden de süt aldığı halede hala emmeye devam etmek istiyor ve meme ağzından çekildiğinde ağlıyorsa, hırçın ve huzursuzsa, uykusundan sık sık uyanıyorsa, anne, sütünün yetip yetmediğini sorgulamalıdır.

2. Kilo Alamamak

Yetersiz besleme belirtileri deyince, ağlamaktan sonra ilk olarak akıllara bebeğin kilo alamaması gelir. Bebeğin ilk dönemlerinde Aile Sağlığı Merkezlerinde veya doktor muayenelerinde bebek bir veya iki ay boyunca hiç kilo alamamışsa ve herhangi bir hastalığı da yoksa bebeğin yetersiz beslenme sonucu kilo alamamış olması düşünülmelidir. Kilo alamayan bebek anne sütü alıyorsa mama verilmeli ya da belli bir aydan sonra ek gıdaya geçilmelidir. Annenin besin değerleri yüksek gıdalar ile beslenmesi tavsiye edilir.

yetersiz beslenme

Yeni doğan ve prematüre bebek beslenmesinde kullanılan ölçü kapları

Süt çocuklarının beslemesi için vitamin, mineral ve diğer besin değerleri açısından yüksek gıdalar verilmelidir.

Yetersiz beslenme sonucu kilo alamayan bebekler sırt üstü yatırıldıklarında karınları içeri çökük, kaburgaları ise belirgin halde olur.

3. Kabızlık 

Yeni doğan bebeklerde genelde günde 6-8 kez bez değiştirilir. Bu sayı bebeğin kaka ve çiş yapma durumuna göre artıp, azalabilir. Ancak bez değiştirme sayısı düştüğünde bebeğin yeterli beslenemediği düşünülmelidir. Yeni doğan bir bebek günde 2-3 bez değiştiriyorsa aç kalıyor olabilir.

Yeni doğan bebeklerde ilk 5 gün içinde ufak ufak ve kabız şeklide görülen dışkılama yetersiz beslenme belirtisidir.

Süt çocuklarının ise günde 1-3 kere ya da 1-2 gün arayla kaka yapması normal karşılanır. Ancak kaka yapması daha fazla geciken bebek bir de kabız olmuşsa muhtemelen az besleniyordur, denilebilir.

Bebeklerde makat darlığı söz konusu olabilir. Bu nedenle bebek kakasını yapmakta çok güçlük çekebilir. Makat darlığı, makatın parmak ile muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak bunu ebeveynlerin değil, bebeğin sağlığını düşünerek bir doktorun yapması gerekir.

4. İshal

İshal de tıpkı kabızlık gibi yetersiz beslenme belirtisi olabilir. Ancak ishalin başka hastalıkların belirtisi olabileceği de unutulmamalıdır.

5. Ürik Asit Kristalleri

Yeni doğan bebeklerin bezlerinde kayısı rengi-kırmızı arası renklenmeler görülüyorsa bunlar, ürik asit kristali olarak bilinir ve bebeğin yetersiz beslenmesi ile ilişkilendirilir. Ayrıca bebeğinizin idrarı çok koyu ise bu da yetersiz beslenme ile ilgilidir.

yetersiz beslenme

Bebeğin bezinde görülen ürik asit kristalleri yetersiz beslenme belirtilerindendir.

 

Yukarıda maddeler şeklide açıklamaya çalıştığım nedenler bebeğinizi tanıma sürecinde umarım faydalı olur. Gönül ister ki; hiç bir bebek ve çocuk aç kalmasın. Biz, koca yetişkin insan olarak bile zaman zaman açlığa dayanamazken, dünyayı hiç ama hiç bilmeyen el kadar masum ne yapsın!

Dünyanın çeşitli yerlerinde aç ve susuz olan her bebek ve çocuk için birer melek diliyorum…

 

Kaynakça:

Çocuk Beslenmesi Rehberi – Dr. İsmail Tunçdoğan, Dr. C. Ahmet Tunçdoğan

http://www.babycenter.com/0_how-to-tell-whether-your-babys-getting-enough-breast-milk_617.bc?page=1

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir