Bebeklerde Yumurta Alerjisi

Kahvaltıların baş tacı, hamur işlerinin olmazsa olmazı, çocukların büyüme ve gelişmesi için olmazsa olmaz olan yumurta, pek çoğumuzun hemen hemen her gün ismini en az bir kez andığı, sağlıklı olmak için özenle tükettiği besin kaynağımız. Peki gündelik hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan tavuk yumurtasının bebek ve çocuklarda inek sütünden sonra en fazla alerjik reaksiyonlara neden olan ikinci besin olduğunu biliyor muydunuz?

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nedir?

Özellikle iki yaş altındaki (6-15 aylık), bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmamış bebekler başta olmak üzere kimi çocuklarda da görülebilen ve yumurta yendiği andan kısa bir süre sonra ortaya çıkmaya başlayan yumurta alerjisi, normalde enfeksiyonlara karşı mücadele eden bağışıklık sisteminin yumurtanın beyazında ve sarısında bulunan proteini  işleyememesi ve proteine karşı aşırı tepki vermesi sonucu meydana gelir.

Bağışıklık sistemi algılanan proteinleri vücuda zarar verecek bir saldırı olarak tanımlar ve bu saldırıya engel olabilmek için inanılmaz bir mücadele içine girererek bir takım kimyasallar gönderir. İşte bu kimyasallar çocuklarda ve bebeklerde yumurta alerjisine neden olur.

bebeklerde yumurta alerjisi

Alerjiye en sık neden olan gıdalar süt ve tavuk proteinleri,
balık, kabuklu yemişler ve çeşitli meyve türleridir*www.bencard.com-Alerji broşürü

Uzmanların tahminlerine göre çocukların %2’si yumurtaya karşı allerjisi olarak doğar. Fakat çoğu bebek ve çocuğun yumurtaya karşı olan hassaslığı 16 yaşından sonra kendiliğinden geçer.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde yumurta alerjisi, yumurta tüketildiği andan itibaren bir kaç dakika ya da bir kaç saat içinde bir takım belirtiler vererek ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişse de aşağıdaki şekilde kategorize edilebilir:

 • Cilt: Ağız çevresinde kızarıklık yaygın olarak görülen belirtilerin başında gelir. Bunun yanında ağız içinde, dudaklarda, boğazda kaşıntı ve tüm vücutta döküntü ve kurdeşen bebeklerde yumurta alerjisi belirtileri arasındadır.
 • Burun problemleri: Yumurta tüketildikten sonra burun tıkanıklığı, burun akıntısı ya da hapşurma görülebilir.
 • Sindirimle ilgili rahatsızlıklar: Bebeklerde yumurta alerjsi beliritileri arasında karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmada görülür.
 • Astım belirtileri olan öksürük, hırıltı, göğüs sıkışması, kalp atışlarının hızlanması ve nefes darlığı da bebeklerde yumurta alerjisinden kaynaklı ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yer alır.

Bebeklerde yumurta alerjsi nadirde olsa anafilaksi adı verilen ve solunum problemleri ile kan basıncını düşüren çok ciddi bir hastalığa neden olabilir.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nasıl Geçer?

Çocuklarda ve bebeklerde yumurta alerjisini önlemenin en iyi yolu yumurta ve yumurta içeren ürünlerin tüketilmemesi ile sağlanabilir. Bu konuda çocuklara ve bebeklere yardımcı olacak birinci kişiler onların ebeveynleridir. Bu nedenle bebek ve çocuklara yumurtasız tarifler hazırlanmalıdır.

Ayrıca bazı çocuklar 16 yaşını geçmelerine rağmen yumurta alerjisi hala devam eder. Bu durumda onların yumurta tüketimi konusunda dikkatli olması ve bilinçli bir tüketici olarak yedikleri yiyeceklerin içindeki maddeleri kontrol etmesi öğretilmelidir.

bebeklerde yumurta alerjisi

Bebeklerde yumurta alerjisi olduğundan şüphelenildiğinde ilk yapılması gereken yumurta ve yumurta içeren ürünlerin tüketiminden kaçınmaktır.

Hazır gıdaların içinde yer alabilecek yumurta proteini içeren diğer katkı maddeleri şunlardır:

 • Albumin
 • Globulin
 • Lecithin
 • Lysozyme
 • Ovalbumin
 • Ovovitellin ve “ovo ile ova” kelimeleri ile başlayan katkı maddeleri

Anne sütü alan bebeklerde yumurta alerjisi belirtileri mevcutsa annenin bir süre yumurta ve yumurta ihtiva eden ürünleri tüketmemesi gerekir.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi İçin Doktor Ne Yapar?

Öncelikle bebeğinizde ya da çocuğunuzda yumurta alerjisi olduğu kanaatine vardığınızda onu belirtiler henüz geçmemişken doktora götürmeniz tanı ve tedavi süreci için oldukça önemlidir. Doktorunuz yapacağı muayene sonucunda bebeğinize kan testi ile cilt testi yapar.

Bebeklerde yumurta alerjisi teşhisi alerji uzmanı doktor tarafından yapılmalıdır.

Cilt testinde doktor ya da hemşire cilt üzerine bir parça yumurta koyar ve cildin bir reaksiyon verip vermeyeceğini tespit etmeye çalışır. Yaklaşık 15 dakika sonra ciltte kızarıklık oluşursa bebekte yumurtaya karşı alerji olduğu kanaatine varılır.

Kimler Risk Altında?

Peki yumurta alerjisi neden bazı bebeklerde ya da çocuklarda ortaya çıkarken bazılarında olmaz? Bunun nedenleri de 3 ana başlık ile açıklanabilir:

 1. Yaş: bebeklerde yumurta alerjisi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bunun esas nedeni bebeğin bağışıklık sisteminin henüz tam olarak olgunlaşmamasından kaynaklanır. Çoğu zaman bebek büyüdükçe alerji kendiliğinden geçer.
 2. Aile-Genetik: Ailesinde yumurta veya diğer besinlere karşı alerjisi olan ya da astım hastası olan bebek ve çocuklar diğerlerine göre daha fazla risk altındadır.
 3. Atopik dermatit: Alerjik egzaması olan bebeklerde de yumurta alerjisi sık görülür.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi Nasıl Önlenir, Bebekler Alerjik Reaksiyonlardan Nasıl Korunur?

bebeklerde yumurta alerjisi

Yumurta alerjisine karşı bileklik – görsel alıntıdır.

Bebeklerde yumurta alerjisini önlemenin en kestirme yolu yumurta tüketiminden kaçınmak olsa da aşağıdaki uyarıları da dikkate almanız tavsiye edilir:

 1. Yiyeceklerin etiketlerini dikkatli okuyun.
 2. Dışarıda yemek yerken sipariş ettiğiniz yiyeceklerin yumurta içermemesi gerektiğini unutmayın.
 3. Alerji bileziği ya da kolyesi takın.
 4. Bebeğiniz ile ilgilenen herkese onun yumurta alerjisi olduğunu söyleyin.
 5. Eğer emziriyorsanız bir süre yumurta yemeye ara verin.
 6. Kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) ve sarı humma aşıları yumurta proteini içerebilir. Bu nedenle eğer bebeğinizde yumurta alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız ya da bu durum kesinse aşı yaptırmadan önce bunu aşı yapacak personele mutlaka bildirin.
 7. Bebeğiniz ve kendiniz için alacağınız kozmetik, şampuan, krem ​​ve losyon etiketlerini almadan önce mutlaka okuyun. Çünkü bazı kozmetik ürünleri de yumurta proteini içebilir.

 

Kaynaklar:

kidshealth.org

www.mayoclinic.org

www.webmd.com

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir