Bebekleri Ağlatan 8 Neden Ve Sakinleştirme Yolları

Bebekleri ağlatan 8 neden ve sakinleştirme yolları

Sen O’na hamileyken, onun içeride neler yaşadıklarından ziyade O’na kavuşacağın günün hayali ile sayarsın haftaları, iple çekersin ultrasonlu doktor kontrol günlerini.

Bence şunu kesinlikle kabul etmek gerekir ki doğumdan önce anne de çok rahattır, bebekte. Şöyle ki; anne, hele ki ilk kez anne olacaksa etrafta anlatılan sabaha kadar çekilen gaz sancısından dolayı uyumayan ve uyutmayan bebeği, ishal ve ateşten acile zor yetiştirilen ufaklığı, saatlerce uyutmaya çalışıp, sonunda uyuyan bebeğini bırakıp tam odadan çıkacakken başlayan “ıngaa, ıngaaa” nidalarını vaktinde masal gibi dinlemiş, destek namına “ah ahh, vah, vaah” tesellilerini ise çoktan unutmuştur bile.

Etrafında “Bak bu günlerini ararsın, bebekten sonra tüm düzenin bozulur” diyenlere de kızar, “ne alakası varmış, her şey daha da güzel olacak” tafraları yapar bir de üstüne.

Bebeğin durumunu ise tam olarak bilemesek de O’da mutludur zannımca. Çünkü ne acıkmak var, ne çişler, kakalar ve pişikler var, ne gazlar, sancılar var. Hiç biri yok. Ağlamak yok, gülmek var, uyumak, esnemek, dil çıkarmak var keyfince.

bebek ultrason görüntüleri

Anne karnında mutlu bebek

Artık vakit kemale erip de, bebeğin dünyaya geldiğinde dünyaları verseler değişmeyeceğin bir mutluluk yaşarsın, bu ömürlük hissi Allah seninle birlikte tüm isteyenlere yaşatsın.

Ancak gel gelelim bebeğin dünyaya alışıncaya kadar bir takım sebeplerden dolayı ağlayacak, seninse yolun buraya bu sebepleri ve sakinleştirme yollarını ararken düşmüş olabilir…

Gel birlikte bakalım bu sebeplere ve çözüm yollarına.

 

Bebekleri ağlatan 8 sebep ve sakinleştirme yolları;

Ağlayan bebek

Bebekleri ağlatan nedenler

       

      1. Karnı aç olan bebek ağlar:

Bir bebeğin temel ağlama sebeplerinden biri aç olmasıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin mideleri çok küçük olduğundan ve sindirimi uzun sürmez ve bebek kısa sürede yeniden acıkır. O yüzden yeni annelere bebeğini sık sık emzirmesi önerilir. Bebekleri ağlatan farklı sebepler olabilir, bebeğinin ağlama tarzlarından ne için ağladığını çözebilirsin ancak yeni doğanlarda bu bazen zor olabilir. O yüzden her ağladığında memeni teklif et alırsa açtır, almazsa başka derdi vardır.

Bebeğini mama ile besliyorsan iki en az iki saatte bir bebeğine mama hazırlamalısın. Bebeğin daha erken acıkabilir o yüzden az az ama sık aralıklarla mama vereyi denemelisin.

 

 2.  Altı ıslak/kirli olan bebek ağlar:

Eğer bebeğini doyurduğundan eminsen ama bebeğin hala ağlıyorsa, altını kontrol etmelisin. Çişini, kakasını yapmış olabilir. Bebeğinin altı uzun süre ıslak/nemli kalırsa bebeğinin cildi tahriş olur ve pişikler meydana gelebilir. Bu yüzden bebeğinin rahatı için altını sık sık kontrol edip bekletmeden değiştirmelisin.

Bunları yaptığın halde hala pişik oluyorsa kullandığın bez markasını değiştirmen gerekebilir, ayrıca kullandığın ıslak mendilin içeriği de bebeğinin cildini tahriş edebilir. İçeriğinde alerjen kimyasallar olmayan ıslak mendiller, pamuk/su, ıslak pamuklu bez ya da her seferinde yıkama yöntemini deneyebilirsin. Ancak kış aylarında yıkamak bebeğin üşütmesine sebep olabilir!

 

 3.  Gaz sancısı(Kolik) çeken bebek ağlar (Hem de çok fena ağlar):

Bebeğin emerken ya da mamasını yerken hava yuttuğunda veya sana gaz yapacak mercimek, soğan, kuru fasulye vb. gibi gıdalar tüketmenin yanında ayaklarını ve karnını üşütürsen sütünden bebeğine gaz geçebilir.

Bebeğini emzirdikten sonra bebeğini karnı hafif omuzuna gelecek şekilde kaldırıp, sırtına hafif hafif vuruşlar yaparak, çok bastırmadan saat yönünde dairesel hareketler yaptığında muhtemelen gaz çıkacaktır. Özellikle ilk üç ay bebeklerin hareketleri de az olduğundan gaz sancıları fazla olabilir. O yüzden kendine çok dikkat etmenin yanında emzirme pozisyonuna da dikkat etmelisin ki bebeğin hava yutmasın! Bazı bebekler anne ya da babanın koluna yüz üstü gelecek şekilde yatırılarak gazının çıkarılmasından çok hoşlanır ve o gaz o pozisyonda kolayca çıkabilir. İlerleyen aylarda bebeği besledikten sonra hemen gaz çıkarmaya çalışmak bebeğin kusmasına neden olabilir.

Bir de öyle bir gaz hali var ki, sorma gitsin! Umarım bebeğin böyle bir şey yaşamaz. Tüm ihtiyaçları giderilmiş olmasına rağmen bazı bebekler öğle veya akşamları aynı saatlerde dakikalarca hatta saatlerce çığlık çığlığa ağlayabilir. Buna kolik de deniyor. Bebek gazını çıkarmakta çok güzlük çektiğinde yaşanıyor maalesef. Doktorunun da tavsiyesiyle alacağın bitki özlü oldukları iddia edilen şuruplarla bu dönemi biraz daha hafifletebilirsin.

 

bebekleri ağlatan nedenler

bebekleri ağlatan nedenler

 

4.  Bulunduğu ortam çok sıcak ya da çok soğuk olan bebek ağlar:

Çok sıcaklar ve soğuklar bebekleri rahatsız edebilir, bu yüzden bebeğinin bulunduğu ortamı oda sıcaklığında tutmaya çalışabilirsin.

 

 5.  Çok dar kıyafetler bebekleri ağlatır:

İçinde rahat hareket edemediği ya da sıkıp canını yakan kıyafetler bebeğinin ağlamasına sebep olabilir. Rahat kıyafetlerle değiştir sıkan kıyafetleri.

 

6.  Işıklı ortamlar bebekleri ağlatabilir:

Bebekleri ağlatan sebeplerden biri de fazla ışıklı ortamlardır. Özellikle uykusu geldiğinde bebeğinin gözüne gelen ışık onun uyumasına engel olabilir. Böyle olunca bebek uyuyamaz ve huzursuzlanır sonra da ağlar. Bunun için ışığı söndürebilir ya da hafif ince bir bezle gözlerini kapatabilirsin.

 

7.  Kakasını yapamayan bebek ağlar:

Kabız olmuşsa ya da uzun süredir kakasını yapamıyorsa bu durum da bebeğini ağlatabilir. Kakasını rahat yapabilmesi için karnını saat yönünde, tersi yönünde hafif ovalamalar ile bacaklarını ileri geri götürerek hareket ettirdiğinde onun işini kolaylaştırabilirsin. Kabız ya da başka şikâyetlerden dolayı doktora başvurmanı öneririm.

Ayrıca bir aydan büyük bebeklere bir çay kaşığı saf zeytinyağı vermekte kolaylıkla kakasını yapmasını sağlıyor. Tecrübeyle sabit. Ama bazen büyükler yeni doğan bebeğe de vermek istiyorlar ama bu sakıncalı, nedeni ise zeytinyağının yoğunluğu. Yeni doğan bebek yutmakta güçlük çekiyor. Aman dikkat!

 

 8.  Uyuyamadığında da bebek ağlar:

Çevresel faktörlerle birlikte ağrısı da birleşince bebeğin uykusu ola bile uykuya geçemez. Böyle bir durum hissettiğinde bebeğini sessiz ve loş/karanlık bir odada kucağına alıp göğsüne bastırman, hafif hafif sağa sola sallaman, sevgi ve güven veren ses tonu ile bir şeyler söylemen onu rahatlatabilir ve uyumasını kolaylaştırabilir.

Bebeği susturmak için ekstra yöntemler:

Bebeğin hala susmuyorsa teknolojinin nimetlerinden faydalanabilirsin. Bunlar;

 

Ayrıca playstore ve apple store’da yer alan tavsiye ettiğim uygulamaları deneyebilirsin.

 

*Görseller alıntıdır.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Sinemadmindilruba Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Sinem
Ziyaretçi
Sinem

Sohbet tarzinda yazdığınız yazilar mükemmel. Okumak keyifli. Ellerinize saglik.

dilruba
Ziyaretçi
dilruba

çok faydalı bilgiler. emeğinize sağlık.