Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Bebek bakımının belki de en zor uygulamasıdır tırnak kesmek. Ben özellikle ilk aylarda bu işi hep korkarak yaptım. Korkumun sebebi, tırnağı çok dipten keserek yavrumun canını yakma endişesiydi. Bu korku hala daha geçmiş değil tabi ki…

Özellikle yeni doğan bebeklerin tırnakları yumuşak olmasıyla birlikte çok da keskindir. Eğer tırnaklar zamanında kesilmezse bebeğiniz o minicik tırnakları ile kendi yüzünü ve onunla temas haldeki kişilerin cildini çizerek zarar verir. Ne kadar zahmetli de olsa yapılması elzem bir uygulama tırnak kesmek…

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Görsel alıntıdır.

Benim bebeğimin tırnakları haftada bir kesilecek uzunluğa geliyor ancak uzamasına göre bazı bebeklerin haftada iki, bazılarının ise iki haftada bir kesilmesi uygun olabilir.

El ve ayak tırnaklarının uzama süreleri birbirinden farklıdır, ayak tırnakları ellere göre daha geç uzar.

Daha önce hiç duymadığım bir şey okudum yabancı birkaç sitede. Ebeveynlerin bazıları bebeklerinin tırnaklarını makas kullanmak yerine kendi dişlerini kullanarak kısaltıyormuş. Ama bu kesinlikle yanlış bir uygulama çünkü bebek her ne kadar temiz ve masum da olsa uzayan tırnaklarının içi o kadar temiz değildir ve mikroplar direkt ağzınızdan bulaşabilir. Annenin hasta olması demek, bebeğin üzerindeki ilginin azalması ve bakımının zorlaşması demek. Bu yüzden böyle bir işe kesinlikle girilmemeli.

Bebekler için özel tasarlanmış tırnak makasları mevcut. Tırnak kesme makaslarının ucu bebeğin tırnağının uzunluğu kadar küçük olduğu için zamanlamayı ayarladığınızda sıkıntı çekmeden tırnakları kesebilirsiniz. Ayrıca birde normal makas görünümlü ama minik ve uçları çok keskin olmayan tırnak kesme makasları mevcut, onlarda işinizi kolaylaştırabilir.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilmeli

Bebeklerin tırnaklarını kesmek için kullanılan makas türleri

Bebeğimin Tırnağını Ne Zaman Kesmeliyim?

Uzmanlar ve tecrübeli bebek anneleri bebeklerin tırnaklarının kesilmesi için en uygun zamanın uyurken ya da banyo yaptırdıktan sonra (tırnaklar banyo sonrası daha yumuşar ) olduğunu belirtiyorlar. Ancak ben bunu hiç beceremedim. Zaten bin bir güçlükle uykuya dalan ve bir çıt sesine bile hemen uyanan bebeğimin tırnağını uyurken kesmek mümkün değil maalesef. Bu yüzden bende onun keyfi yerinde, altı temiz, karnı tok ve uykusunu almış olduğu zamanlarda ilgisini başka şeylere çekmek suretiyle kesebiliyorum tırnaklarını, ama inanın büyüdükçe daha da zorlaşıyor bu iş…

Ayrıca tırnakları keserken ışık önemlidir, bebeğinizin tırnaklarını aydınlık bir ortamda kesmeniz oluşabilecek bir kazanın (dipten kesme veya tırnak kenarlarını vb… ) önüne geçmenizi sağlar.

Bebeğimin Tırnağını Nasıl Kesmeliyim?

Bebeğinizin el tırnaklarının kendi biçimine göre, ayak tırnaklarını ise düz kesin. Ayak tırnaklarını düz kesmeniz, olası tırnak batmalarının önüne geçer. Tırnakları kestikten sonra keskin yerleri kağıt törpü ile törpüleyebilirsiniz.

bebeklerin tırnakları nasıl kesilir

Bebeklerin tırnaklarını keserken normal makasa benzeyen ancak uçları az keskin olan ve özel olarak üretilen makasları da kullanabilirsiniz.

 

Bebeğimin tırnağını keserken yanlışlıkla parmak ucunu/parmağının kenarını kestim, kanamayı nasıl durdurmalıyım?

Hepimizin başına gelebilir bu durum. Küçük afacanların kıpır kıpır olmasından ya da bir anlık dikkatsizliğimizden dolayı bebeğimizin parmak ucunu ya da kenarını kesebiliriz. Böyle durumlarda eğer kanama varsa kanamayı durdurmak için:

  1. İlk önce kanayan parmağı soğuk su altına tutun.
  2. Kanayan yerin yakınına baskı uygulayın.
  3. Kanayan yeri temizledikten sonra yarayı uygun ve açılmayacak  şekilde sarın çünkü bebeğiniz parmağını ağzına sokabilir.

Böyle bir durumda genelde korkmanıza gerek olmaz, çünkü kanama 2-3 dakika içinde kesilir, ancak yaptığınız müdahalelere rağmen kanama kesilmezse mutlaka doktora götürün.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir