Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü

Doğumunun ardından hastanede kaldığımız sürece bebeğim sadece bir kere, gece vakti çok ağladı. Onun haricinde acıkınca ve altı pislenince uyandı, ihtiyaçları giderilince yeniden mışıl mışıl uyudu.

Ben de içimden, “Allah’ım ya şükürler olsun, ne kadar uslu bir bebeğimiz oldu!” diye geçirdim, ta ki evimize gelene kadar

Şimdi düşünüyorum da bebeğimin o kadar uslu olmasının başlıca sebebi hastanedeyken verdikleri mamaydı. O ayrı mesele…

İki kişi gidip, üç kişi döndüğümüz evimizde macera yeni başlamıştı. Daha ilk geceden bizim oğlan biz yeni ebeveynleri uykusuz bırakmayı başarmış, o gece ise babasının unutulmaz anılar listesinde yerini almıştı.

 

ağlayan yeni doğan

Ağlayan yeni doğan

 

Bu ağlama krizlerine bir de kolik yani gaz sancılarımız eklenince saatlerce susturamadık miniği. Hal böyle olunca içimi Google’a döktüm ve
“ağlayan bebek nasıl uyutulur”, “ağlayan bebek nasıl susturulur” mealinde birkaç soru yazınca karşıma çıkan sayfalardan birinde buldum beyaz gürültüyü. O paylaşımı yapan her kimse Allah ondan razı olsun.
Youtube‘daki bağlantıyı ilk açtığımda korkmadım desem yalan olur! Korkuyla birlikte kuşkulandım da. “Bu ne biçim ses arkadaş! Bebeklerin tazecik dimağlarına saldırı mı yoksa bu, illuminati olabilir mi acaba” gibilerinden onlarca soru geldi aklıma ve daha 3. dakikaya gelmeden kapattım sayfayı. (Sonradan anladım, korkumun esas sebebi sesten ziyade videonun görüntüleriydi, bu beni rahatsız ettiği için bende aşağıdaki videoyu hazırladım.)

 

Beyaz Gürültü

 

Tabi bu arada bizim ufaklığın gaz sancılarından dolayı ağlamaları devam ediyor, biz de saç kurutma makinesini açıyoruz ama ona ne kafa ne de fatura dayanır deyip başka çareler arıyoruz. Bebeği omuza karnı gelecek şekilde yerleştirip zıp zıp zıpladığımda susuyordu mesela. Ama bende candım sonuçta 🙂

Sonra merak edip “beyaz gürültü nedir?” diye sordum Google’a ve bu kez  şunları öğrendim:

Aslında beyaz gürültü tıpkı beyaz renk gibi bir şeymiş. Nasıl ki beyaz farklı frekanstaki tüm renklerin bir araya gelmesiyle oluşuyorsa, beyaz gürültü de farklı frekanstaki tüm seslerin bir araya gelmesiyle oluşuyormuş. O sesler o kadar çokmuş ki beyin bunları artık birbirinden ayırt edemez hale geldiğinde uyku hasıl oluyormuş özetle.  Beyaz gürültü aslında su/okyanus, tren, rüzgâr gibi sürekli devam eden sesleri ihtiva ediyormuş.

 

beyaz gürültü

Beyaz Gürültü

 

Bebekleri rahatlatması açısından da bir rivayete göre bu ses bebeğin anne karnındayken duyduğu annenin kalp atış sesi, barsaklardan gelen sesler ve amniyon sıvısının (bebeğin rahim içinde bulunduğu su) sesi gibi kompleks sese benziyor ve bebek kendini o eski huzur dolu yerinde sanıp uykuya geçiyormuş…

Beyaz gürültü gerçekten çok etkili, biz gaz sancılarımızın olduğu yaklaşık 3 ay boyunca dinledik ve dinlettik. Bebeğim çok enteresan bir şekilde çığlık çığlığa ağlasa bile beyaz gürültüyü duyar duymaz susuyor ve kolayca uykuya geçiyordu. Ağlamasa bile uykuya dalmakta zorlandığı ve beslenme zamanlarında zorladığı anlarda dinletiyorum şimdilerde.

Çok nadir de olsa bazen etki etmediği anlar oluyor, o zamanlar da hemen saç kurutma makinesi imdadımıza yetişiyor. Yeğenim de elektrikli süpürgeyi severdi ama bizimki ondan korkup ağlıyor. Daha başka yöntemlerde varmış, biraz daha araştırıp onları da yazacağım yakında.

Faydalı olması dileğiyle…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir