Bir Annenin Dünyası

Bu yazı, “Annemin Dünyası” isimli Android uygulamasında yenianneyim.com ‘a  yer veren bir annenin yazısıdır.

O hep beklenen, özlenen, görülmeden sevilen oldu. Daha dünyaya gelmeden “hoş geldin bebek” partileri yapıldı. Aylarca ismi, cismi konuşuldu. Üzerine nice hayaller kuruldu. İlmek ilmek sevgisi dokundu. Gün geldi, aynı bedendeki yolculuk son buldu. Neşeyle bekleniyordu, gel gör ki kavuşma vakti geldiğinde huzur gözyaşları döküldü ve o, dünyaya hoşça geldi. Minikti ama yuvanıza koca bir yeni dünya oldu. Avuçlarınızı bile doldurmayan küçük elleri ellerinizde, 9 ay canınıza can katan kıpırdanışları karşınızda, en güzel kıyafeti olan o mis kokulu teni burnunuzun direklerinde…”Dünya karanlık mı diyorsun haydi aydınlat o zaman anne” diyor sanki bakışları ve işte burada sizin analı- evlatlı hayatınız başlıyor.

Heyecan, heves, sevgi ama bir o kadar da soru dolu annelik serüveninizde, bebekli hayatınızda aradığınız her şeye tek bir uygulamayla ulaşabilmenizi hedefleyen bir yardımcı, bir rehber olsun istedi, bebeğinden ilhamla bir anne…

Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra blog/vlog kategorisinden yenianneyim.com ‘a ulaşabilirsiniz.

Tam 40 hafta 5 gün süren aynı bedendeki yolculuk sonunda benim minik dünyam da yuvamıza katıldı. Artık ayrı bedenlerdeyiz ve biliyorum ki bir gün elime bile ihtiyaç duymadan yürüyecek, kaşık uzatmadan beslenecek, odasında yalnız giyinecek, kendi uyuyup uyanacak…Yine kalbi benimle atacak, aklı bende olacak, benim yerime de yiyecek, benim düşüncelerime de kıymet verecek…Ama gün gelecek bazı ilklerini başkasıyla yaşayacak, anılarında başkaları da olacak. Şimdi ise anıları, ilkleri, tüm dünyası bizimle. Her anı kayda değer değil mi? Her yaptığı takibe değer değil mi? Onu hayata hazırlayan anneler olarak, her yaptığımızı bilinçli yapmak adına çok okumaya değer değil mi?

Tüm hamilelik ve yeni annelik süreci okumakla geçen, geçiyor olan, bilinçli anne şanslı bebek ikilisine inanan yeni bir anne olarak, arama motorlarına “bebeğim sık uyanıyor”, “5 aylık bebek beslenmesi”, “bebeğim diş mi çıkarıyor”, “bebeğimin zeka gelişimi için oyuncaklar”, “bebeğimle iletişim”, “bebeğimin duygusal gelişimi” vb. her annenin dünyası olan soruları yazarken elimin altında tüm bu soruları cevaplayan, tecrübelerin yer aldığı, bir annenin ihtiyaç duyacağı her şeyi barındıran bir kılavuz eksikliği hissettim. Bunun sonucunda şu an Google Play Store’da yer alan “Annemin Dünyası” isimli uygulamayı geliştirdim. Uygulamada neler bulacaksınız?

– Popüler ve faydalı anne- bebek bloglarına, vloglarına, online alışveriş yapabileceğiniz alışveriş platformlarına, sağlık- uyku- beslenme- aktivite özelinde portallara, forumlara tek bir çatı altında ulaşabilir; tüm bu platformlar arasında arama yapabilirsiniz.

– Tecrübelerini paylaşan popüler annelerin yazılarına, annelerin “yazar oku” platformu misali ulaşabilirsiniz.

– Bebeğinizin kaç gün, kaç hafta, kaç aydır sizinle beraber olduğunu her gün görebilirsiniz.

– “+” ikonuna her dokunduğunuzda bilgi hazinenize yeni bir artı katabilirsiniz.

– Kontrol listesi ile bebeğiniz için bir hatırlatıcı edinebilirsiniz.

– Tek bir kelimesi sizi sizden alan, her şeye değer, her zorluğa bedel, ilk “Anneciğim” demesini, suyla ilk buluşmasını, heyecanla attığı o ilk adımı, ay ay boy- kilo- baş çevresi ölçümlerini, “anne olunca anladım” dediklerinizi ve dahası tüm ilkleri, anıları ve gelişimini resimli not defterine yazarak kayıt altına alabilirsiniz.

– Son doktor kontrolünüz ne zamandı? Geçen hafta sonu gündüz kaç saat uyudu? Bu ay neler yedi?…Emzirme, uyku, biberon, ek gıda, temizlik, bez, sağlık ve aktivite takibini yapabilir; bugün, bu hafta, bu ay ve tüm zamanlar filtrelerinde görebilirsiniz.

– Ay ay bebek beslenmesi, uykusu, gelişimi, oyunları ve menüleri bilgilerine ulaşabilirsiniz.

– Bebeğinizin dil gelişimine katkı sağlayan tekerlemeleri ve uyku öncesi masalları okuyabilirsiniz.

– Ay ay uyku, aşı, beslenme, gelişim ve diş çıkarma tablolarına ulaşabilirsiniz.

– En sevilen ninni ve çocuk şarkılarını dinletebilir, bebeğinize hayvanların ses ve görüntülerini şimdiden öğretebilirsiniz.

– Her hafta güncellenen haftanın kitabı, oyunu, menüsü ve ürününü takip edebilirsiniz.

– Tüm bu seçeneklerden favorilerinizi kaydederek kendi rehberinizi oluşturabilirsiniz.

annemin dünyasi

Annemin Dünyası Uygulaması

Annelere yardımcı olacağına inandığımız “Annemin Dünyası” uygulamasını şiddetle değil huzur ve esenlikle tavsiye ediyoruz. Sevginin kolları herkesi kucaklayacak kadar büyük diyorsanız bebeklerimiz için tüm annelerle sevgi, bilgi ve gelişim dolu günlere…

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir