Bir Bebeğin Günlük Temizliği

Bebeğinizi ilk kez görenler arasından onun boynuna doğru hafifçe eğilip “ohh, ne kadar güzel, mis gibi bebek kokuyor.” diyen birileri çıkmadı mı hâlâ 🙂

Bu ve benzer durumlarla karşılaşmışsınızdır eminim, bebeklerin gerçekten kendilerine has çok hoş kokuları var. Ancak temizliğe dikkat edilmediği taktirde bu mis koku, hem bebeği hemde etrafı rahatsız edebilecek boyutlara ulaşabilir.

Bebeğinin sorumluluklarının tamamına yakınını üstlenen anne (ya da ona bakan yakını) bebeğin günlük temizliğini yapmakla mükelleftir. Hele ki yaz aylarındayken düzenli temizlenmezse bebeğinizin cildi terden hem tahriş olur, hemde kokusu rahatsızlık verir.

Yaz aylarında çok sorun olmasa da kış aylarında özellikle ilk altı ay içerisinde olan bebeklerin banyosu hasta etme endişesinden dolayı anneleri korkutabilir. Ayrıca yeni doğan ve henüz göbek bağı düşmemiş bebeklerinde ilk haftalarda yıkanması pek tavsiye edilmez. Böyle zamanlarda kolaylıkla yapacağınız günlük temizlikler bebeğinizi rahat ettirecektir.

Bebeğin günlük temizliğinde elleri, yüzü, boynu ve poposu temizlenmelidir. Bebeğin günlük temizliğini ya sabah uyandığında ya da gece uyumadan evvel yapabilirsiniz.

Günlük Temizlikte Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Bebeğinizin temizliğine başlamadan evvel, temizlik esnasında gereksinim duyacağınız her şeyi yanınızda bulundurmanızda fayda var. Özellikle tek başınıza iseniz, ihtiyaç halinde gerekli malzemeyi size getirecek birisi yoksa, işe başlamadan her şeyi yakınınıza getirin. Temizlik sırasında lazım olacak malzemeler;

  • Temizliğin ana maddesi; kaynatılıp ılıtılmış su (ağzı çok dar olmayan bir kaba koyarsanız işiniz kolaylaşır.)
  • Pamuk (makyaj temizleme pamuğu)
  • Pamuklu kuru bez
  • Havlu
  • Bebeği üzerine yatırabileceğiniz alt açma ya da temiz bir örtü
  • Bebek bezi ve ıslak mendil
  • Gerekliyse pişik kremi
  • Temiz kıyafetler

Yüz Temizliği

bebeklerde göz temizliği

Bebeklerin gözleri ve alt kısımları içten dışa doğru silinmelidir.

Kaynatıp ılıttığınız su ile pamuğu ıslatın ve bebeğinizin gözlerini ve alt kısmını burun yanlarından başlayarak dışa doğru silin. Alnını, çenesini ve yanaklarını da ıslak pamukla hafif hafif silin. Gerekli gördükçe pamuğu yenisiyle değiştirin. Sonra ince pamuklu bezle bebeğinizin yüzünü hafifçe kurulayın.

Kulakların Temizliği

bebeklerin kulak temizliği

Bebeklerin kulak temizliği esnasında kesinlikle kulak çubuğu kullanmayın!

Temiz ve ıslatılmış pamukla bebeğinizin kulaklarının kıvrımlarını ve dış kısımlarını bastırmadan nazikçe silin. İçini temizlemek için kulak çuğubu kullanmayın! İnce pamuklu bezle kurulayarak nemli kalmasına engel olun.

Ağız ve İçinin Temizliği

bebeklerde ağız bakımı

Bebeklerde ağız bakımı

Gerek yeni doğan olsun gerekse yaşına yaklaşmış bebeklerin tümünün ağız çevresi ve içinin temizliği çok önemlidir. Özellikle ilk altı aya kadar bebeklerin ağızlarında pamukçuk oluşmaması için kaynatılıp ılıtılmış su ile ıslatılmış ince pamuklu bir bezi parmağınıza sarın ve yavaşça bebeğinizin ağzının içini ve kenarlarını temizleyin.

Dişleri çıkmış bir bebeğin ağzı ve dişleri de aynı şekilde düzenli olarak temizlenmeli. Gerektiğinde bebekler için özel yapılmış diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

Çene Altı ve Boyun Temizliği

çene ve boyun

Bebeğinizin boyun temizliği özellikle yaz aylarında daha önemlidir.

Bu biraz zahmetli bir iş, çünkü bebek o bölgelere dokunulmasından genelde rahatsız olur ve başını sağa sola çevirir. Siz onu çok rahatsız etmeden ıslatılmış pamuk ya da ince pamuklu bez ile hafifçe silin. Sonrasında kurulamayı unutmayın. Özellikle boyun bölgesindeki ter ve nem bebeğinizin cildini tahriş eder. Kızarıklık ve pişik oluşumuna elverişli olan bu bölgenin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Koltuk Altları ve Dirseklerin İç Kısımları ile Dizlerin Arka Kısımlarının Temizliği

Bebeğinizin kollarını teker teker hafifçe kaldırarak ıslatılmış pamuk ile koltuk altını silin ve kuru pamuklu bezle kurulayın. Aynı şekilde dirseklerinin iç kısımları ile dizlerinin arka kısımlarını da temiz ıslak bir pamuk ile silin ve kurulayın. Buralarda pişik oluşumuna çok müsait bölgeler olduğu için kesinlikle iyice kurulamalısınız.

Eller ve Parmakların Temizliği

ellerin temizliği

Bebeklerin ellerinin temizliği onların sağlığı açısından çok önemlidir.

Özellikle 6 ayını doldurmamış bebeklerin avuç içlerinde ve parmak aralarında kirler toplanır. Bebeğinizin ellerini ılık su ile yıkayabilir ya da yine ıslak pamuk ile iyice silebilirsiniz. Bu işlemler sonrası özellikle parmak aralarını kurulamayı unutmayın!

Poponun Temizliği

Bebeğinizin altını açtıktan sonra kız bebeklerde önden arkaya, erkeklerde ise sünnet derisini geriye çekmemek şartıyla ıslak mendil ya da ıslak pamukla temizledikten sonra gerekli ise pişik kremi sürerek bebeğinizin bezini bağlayın. Bacak kıvrımlarının ıslak ve nemli kalmadığından emin olun. Çünkü oralar da pişiğe çok elverişlidir.

Son olarak bebeğinizin kollarına ve başına dikkat ederek temiz kıyafetlerini giydirin. Kış aylarında bu işlemleri hızlı bir şekilde yapmanız bebeğinizin üşüyüp hasta olmasını engeller.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir