Braxton Hicks | Yalancı Doğum Sancısı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Gök yüzünü ancak başımı kaldırarak gördüğüm, İstanbul trafiğinde perişan olduğum, samimiyetle gönül verdiğim insanlar tarafından hiç tanınmıyormuşum gibi muamele gördüğüm zamanlarda bazen içimden:”Keşke bundan 100 yıl önce yaşasaydım.” diye geçiririm. En azından tüketmenin bu kadar kolay olmadığı yıllarda…

Sonra da 100 yıl şöyle dursun, daha 25-30 sene öncesine kadar evlerde elektrik, su, doğalgaz ve internetin olmadığını düşünüp, bu yüzyılda yaşamanın mutluluğu sarar beni. Hatırlıyorum, küçük bir çocuktum ve annem evimizde su olmadığı için komşumuzun kuyusundan kova kova su taşırdı. O sularla saatlerce bitmek bilmeyen çamaşırları, bulaşıkları yıkar, tüm gününü hatta günlerini o işlere ayırırdı. Bazen: “Ah ah, şimdi her şey elimizin altında ama benim gönlüm geçti!” der.

Bundan 100 yıl önce doğup, yaşasaydım hiç bir şekilde braxton hicks kasılmalarından haberim olmayacaktı eminim 🙂 Sonra gebeliğimin 8. ayında ufak ufak başlayan sancılarımın gerçek doğum sancısı olduğunu sanıp belki de telaşlanacaktım. Ne gerek var, iyi ki 100 yıl önce yaşamamışım 😀

Günümüz nimetleri internet ve kitaplar sayesinde araştırıp öğrendiğim, braxton hicks (yalancı doğum) kasılmaları hakkındaki bilgileri paylaştığım bu yazım umarım seni bilgilendirmek için faydalı olur.

Braxton Hicks (Yalancı Doğum) Kasılmaları Nedir?

Aslında tüm gebelik boyunca rahim düzenli bir şekilde kasılır. Fakat anne karnında gelişip büyüyen ve doğum zamanı yaklaşan bebeğin dışarı çıkabilmesi için rahimde bu kasılmalar son zamanlara doğru daha etkili olmaya başlar.

Braxton Hicks adı nereden geliyor diye merak edenleriniz olursa, aslında insanlık tarihi boyunca var olan bu kasılmaları 1872 yılında hastaları üzerinde gözlem yapan ve onu ilk kez tanımlayan İngiliz Doktor Braxton Hicks’ten almış.

Kimi kadınlarda 18. haftadan itibaren görülmeye başlasa da çoğunlukla 8. aydan itibaren anne adayının vücudunu doğuma hazırlayan kasılmalara (sancılara) braxton hicks (yalancı ya da hazırlayıcı) kasılmaları denir. Braxton hicks kasılmaları gerçek doğum kasılmaları değildir.

Braxton Hicks kasılmaları daha önce gebelik geçirmiş kadınlarda daha erken başlar ve daha etkili şekilde hissedilir.

Braxton Hicks (Yalancı Doğum) Kasılmaları Nasıl Hissedilir?

Braxton Hicks kasılmaları genellikle rahmin üst kısmından başlayıp, aşağı doğru yayıla yayıla ilerleyen bir gerilme şeklinde hissedilir. Hissedilmeye başlandığı ilk zamanlar 15-30 saniye kadar sürerken, gebeliğin son dönemlerinde 2 dakika ve daha fazla da sürdüğü de olur. Bu kasılmalar esnasında annenin yuvarlak olan karnı, sivri bir şekil alabilir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlar  braxton hicks kasılmalarını gerçek doğum kasılmaları sanabilir. Ancak braxton hicks kasılmalarını gerçek doğum kasılmalarından ayıran bazı özellikler vardır. Bunlar:

  1. Kasılmalar düzenli değildir. Gerçek doğum sancıları, belli aralıklarla düzenli bir şekilde gelir ancak yalancı doğum kasılmaları düzensiz bir şekilde hissedilir.
  2. Düzenli olmadığı için ne zaman geleceği tahmin edilemez.
  3. Hareket edip, pozisyon değiştirince geçen kasılmalar yalancı doğum kasılmalarıdır. Gerçek doğum kasılmaları hareket edip, pozisyon değişikliğinde geçmez.
  4. Anne adayının hissettiği hazırlayıcı kasılmaların şiddeti sabit değil, sürekli değişkendir.
  5. Zamansız geldiği için anneyi psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir.

Yaşanan braxton hicks (hazırlayıcı – yalancı) doğum kasılmaları, bebeğe baskı yaparak onun duyularının da gelişmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanında braxton hicks kasılmaları doğuma sadece anneyi hazırlamaz. Kasılmalar rahmi gerdikçe bebekde bunu hisseder ve belli başlı tepkiler verir.

Kasılmalar seni çok rahatsız ederse;

  • Su tüketimini artırmalısın. Çünkü az bile olsa su kaybı, doğum kasılmalarına neden olur.
  • Eğer uzun süre aynı pozisyonda kalmışsan değiştirmelisin. Örneğin ayaktaysan oturmalı, oturuyorsan ayağa kalkmalısın,
  • Çok sıcak olmayan, ılık suyla duş alabilirsin.
  • Tuvalet ihtiyacını bekletmeden gidermek de faydalı olabilir.
  • Cinsel ilişki braxton hicks kasılmalarını tetikleyebilir. İlişki sonrası çok rahatsız edici kasılmaların oluyorsa bir süre ara verebilirsiniz.

Biz anneler ve anne adayları hayatımız boyunca bilinçli ve yeni bilgilere açık olmalıyız. Çünkü yetiştirmek üzere sorumluluğunu yüklendiğimiz yavrularımız var. Onları hayata hazırlamak için var gücümüzle bilgiye sarılmalıyız. Sende doğumuna az kala bu makaleyi okuyan bilinçli gebelerden olmalısın. Eminim ki, yaşadığın/yaşayacağın sancının gerçek doğum sancısı mı, yoksa yalancı doğum sancısı mı olduğunu artık ayırt edebilirsin.

Ancak yaşadığın kasılmalar uzun süre devam eder ve geçmezse, bir saatte dörtten fazla kez tekrarlarsa, şiddeti öncekilere göre daha fazla ve güçlüyse yaşadığın braxton hick kasılmaları gerçek doğum kasılmalarına dönüşmüş olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunu aramalı hatta gerekirse doğum çantanı alıp hastaneye gitmelisin!

İkinizin de sağlıklı olacağınız, kolay bir doğum diliyorum.

Sevgiyle kal.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Ne Bekler?-Sayfa:352, 405

Hamileyim-Sayfa: 168

https://en.wikipedia.org/wiki/Braxton_Hicks_contractions

www.mumcu.com/braxton-hicks-kasilmalari/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir