Büyüdükçe Ağlayan Bebek

Bir bebeğin yetiştirilmesi kolay iş değilmiş. Bebek sahibi olmaya karar vermek demek; bir ömür boyu sorumluluk üstlenebilmek demekmiş. İnsan tecrübe ettikçe, kendisini yetiştiren büyüklerini daha iyi anlıyor…

Dünyaya yeni gelen bir bebeğin buraya alışması biraz zaman alıyor. Bu yaklaşık 3-4 ay sürüyor desek sanırım yanlış olmaz. Bu dönem, hem anne açısından biraz meşakkatli, hem de bebek için zorlu bir başlangıç diyebiliriz. Çünkü bebek, dünyanın acı ve tatlı duygularını bu ilk aylarda öğrenmeye başlıyor.  Öğrendiği bu duyguları da, henüz ifade etme kabiliyeti olmadığı için ya ağlayarak ya da gülerek ifade etmeye çalışıyor. Ama çoğunlukla ağlıyor 😀 Daha önce burada yeni doğan bebeği ağlatan nedenleri ve çözüm yollarını paylaşmıştım. Bu yazımda ise, büyüdükçe bebeği ağlatan diğer nedenlere yer vereceğim.

Bebek büyüdükçe değişiyor. Bu değişim özellikle 3 ve 4. ay ve sonrasında meydana geliyor. Etrafını anladıkça ona göre tepkiler vermeye başlıyor. Anlamlandırdığı olaylara karşı verdiği tepkilerin ilki şüphesiz Ağlamak.

Büyüyen bebeği ağlatan nedenler neler gelin birlikte bakalım:

1. Ağlayan Bebek – AÇ OLABİLİR!

ağlayan bebek

Yeni doğan bebeklerin ağlamasının temel sebeplerinden biri olan açlık hissi, büyüyen bebekler içinde geçerli. Bebek büyüyüp, hareketlenmeye ve ek gıda ile beslenmeye başlayınca daha çok acıkacaktır. Bebeğinizin beslenmesi için bir plan hazırlayıp (ek gıdaya geçince bu biraz zaman alabilir, bebeğinizin açlık durumunu takip ederek öğün aralıklarını belirleyebilirsiniz.), ana ve ara öğünleri atlamadan onu doyurmanız açlıktan ağlamasının önüne geçecektir. Bir de, bebeğiniz verdiğiniz gıdayı almak istemiyorsa zorlamayın!

2. Ağlayan Bebek – YORGUN OLABİLİR!

Ebeveyni olarak elbette bilirsiniz bebeğinizin yorgunluk belirtilerini. Bende hatırlatmış olayım, bebeğiniz sızlanıyor, nazlanıyor ve sonrasında ağlıyorsa, yorgun olması ihtimaller arasındadır. Özellikle yürümeye başlayınca her şeyi keşfetme ve öğrenme merakı onu gün içinde oldukça yorabilir. Bu durumda onun için yapılacak en güzel şey uyuyabilmesi için ortam oluşturmaktır. Uykuya geçmede zorluk yaşarsa başını okşayarak, tatlı bir ses tonu ile onu rahatlatıp sakinleştirecek ninniler, şarkılar söyleyebilir ya da masallar anlatabilirsiniz.

3. Ağlayan Bebek – ACI ÇEKİYOR OLABİLİR!

ağlayan bebek

Henüz konuşmayı beceremediği için derdini size anlatamayan bebeğiniz çeşitli sebeplerden dolayı acı çekiyorsa, ağlar. Geçmişte düşüp incittiği ayak bileği, çıkmak için zorlayan dişleri, üşüttüğü için karnına giren ağrı, banyo esnasında kulağına kaçan suyun sebep olduğu sancı ve benzeri sağlık sorunları bebeğinizi çok rahatsız ederek onun ağlamasına neden olur. Böyle bir durumda onu izleyin, mesela elini sürekli kulağına götürüyorsa kulağı ağrıyor olabilir, ya da anne memesini veyahut biberonunun ucunu bastırarak çekiyor ve ısırıyorsa diş çıkarıyor olabilir. Tahmin ettiğiniz rahatsızlığı onu çok rahatsız ediyor ve bir türlü susmak bilmiyorsa mutlaka doktora götürün. Ancak öncesinde kucağınıza alıp, güven veren kollarınız ile sıcacık sardıktan sonra sevgi sözleri söylemeyi hiç ihmal etmeyin…

4. Ağlayan Bebek – KAYGI DUYUYOR OLABİLİR!

ağlayan bebek

Anne ve Bebeğin güvenli bağlanması çok önemlidir

Bebekler büyüdükçe özellikle anneye olan bağlılığı artar. Bilhassa 7. ve 8. aylardan sonra anneye ciddi bir şekilde bağlanır ve her an yanında olsun isterler. Bu zamanlarda güvene ihtiyaçları olduğu için bunu alabilecekleri en temel yer annedir. Annesi bir an gözünün önünden ayrılsın, hemen ağlarlar. Bu süreç sizi zorlayabilir, ancak geçici olduğunu ve bu günlerin bir daha gelmeyeceğini düşünerek kendinizi motive edin ve bebeğinizle ilgilenin.

Onu ihmal etmeyin! Günümüzde teknolojinin gündelik hayatımıza bu kadar girmiş olması, çoğu anneyi telefon ve bilgisayarlara bağlamış durumda. Özellikle birden fazla sosyal medya hesabı olan sosyal anneler, çok defa gelen bildirim sesi üzerine ilgilendiği bebeğini bırakıp telefona ya da bilgisayara yönelebiliyor. Böyle bir durumda ilginin kendi üzerinden gittiğini anlayan bebek ağlamasında ne yapsın?

Önemli ve acil durumlar hariç, hiç bir mesaj anneyi bebeğinden alıkoymamalı. Bebeklerimiz; geleceğimizi oluşturacak en değerli hazinelerimiz…

Bebeğiniz uyku esnasında ağlıyorsa, onun ellerinden tutarak yanında olduğunuzu hissettirmeniz güvende olduğu hissini verir. Eğer başka sıkıntısı yoksa ağlamayı keser ve yeniden uyumaya devam eder.

5. Ağlayan Bebek – HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞ OLABİLİR!

Ağlayan Bebek

Bebeğiniz, sosyal bir takım becerileri gelişirken bazı şeyleri kendi yapmak isteyebilir. Bu istek sonunda amacına ulaşamıyorsa hayal kırıklığı yaşayıp ağlayabilir. Yapmak istediği şeyleri kolaylaştırarak onu olası bir düş kırıklığından kurtarabilirsiniz. Eğer yapamayıp ağladıysa, ilgini başka yöne kaydırmaya çalışın. Hala susmuyorsa hedefine ulaşmasında yardımcı olun ama hepsini siz yapmayın! Ufak tefek yönlendirmeler yapabilirsiniz.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir