Çocuklarda Güneş Yanığı | Bilgi ve Korunma Hakkında İpuçları

Kısa, kapalı ve kasvetli kış günlerinde çoğumuz yazın gelmesini iple çekeriz. Şöyle bir güneş açsa da her yer ışıl ışıl olsa, bir de tatlı bir rüzgar esti mi, değmeyin keyfimize. Ne derecede doğrudur bilmiyorum, ama zamanın birinde: “İnsan hangi mevsimde doğmuşsa, onu daha çok severmiş.” diye bir cümle duymuştum! Açıkçası söyleyenini hiç ama hiç hatırlamadığım bu sav, bana uyuyor. Ben Ağustos doğumluyum ve yaz mevsimini ve güneşi çok severim.

Güneş, sadece ısı ve ışık kaynağımız olmakla kalmıyor, aynı zamanda bedenimiz açısından da çok önemli bir rolü var. Pek çoğunuzun bildiği gibi, güneş kemiklerimiz için gerekli olan D vitaminin ana kaynağı. Eğer vücudumuzda yeteri kadar D vitamini yoksa fosfor ve kalsiyum emilemediği için kemiklerimiz zayıflar. Bu da özellikle çocuklarda raşitizm denilen kemik hastalığına neden olur.

Çocuk, kadın, erkek hepimizin belli miktarda direkt olarak güneşe ihtiyacımız var. Ancak her şeyde olduğu gibi, bunda da ölçülü olmalıyız. Bu bağlamda vücudumuzu ne güneşten mahrum bırakmalı, ne de aşırıya kaçmalıyız!

Bu makalemde yaz aylarında çocuklarımızın güneş altında uzun süre bırakılmaması konusuna dikkat çekmek istedim. Keyifli okumalar…

Güneş Altında Uzun Süre Kalmak Neye Yol Açar?

Yaz aylarında özellikle 10.00 -15.00 saatleri arasında uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmak en başta güneş yanığı nedenidir. Güneşten gelen UV ışınları ciltte hasara neden olabilir. İlk olarak kızarıklık ile belirti vermeye başlayan güneş yanığı ilerleyen saatlerde acı çektirmeye başlar. Özellikle çocukların ciltleri yetişkinlere göre çok daha hassastır. Güneş altında hiç bir koruyucu önem alınmadan oynayan çocukların ciltleri ilk önce kızarmaya başlar, sonra güneş yanığı olan bölgede duyarlılık artar ve sızı şeklinde acı verir. Güneşten kaynaklı şiddetli cilt yanığı söz konusu ise çocuğun cildi su toplar ve yanan bölgede kabarcıklar oluşur.

Çocuklarda meydana gelen güneş yanığı ayrıca baş dönmesi ve yorgunluk/halsizlik şeklinde belirtiler verebilir. İki gün sonra güneş yanığı olan yerler soyulmaya başlar.

Güneş özellikle cildi hassas olan, açık tenli ve açık renk gözlü bebek ve çocukları daha çok etkiler. 

Güneşte fazla kalmak cilt yanıklarının yanı sıra;

  • Cilt kanserine,
  • Göz hasarlarına,
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına,
  • Aşırı bronzlaşmaya neden olur.

Güneş Yanıklarına Karşı Çocuklarımızı Nasıl Korumalıyız?

Tüm çocuklar gerek bahçede, parkta oyun oynarken, gerek denize girerken bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalırlar. Gün içinde kısa süreli güneşte kalmak onlara çok zarar vermese de yine dışarı çıkarken 40 ya da 50+ faktör güneş kremi sürmekte, şapka ve güneş gözlüğü takmakta fayda vardır.

güneş yanığı

Çocuklarda güneş yanığı oluşmaması için dışarı çıktıklarında onları sürekli gözlem altında tutmak çok önemlidir.

Bunun yanında bebekler ve çocuklar hiç bir zaman güneş altında uyutulmamalıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi 10.00-15.00 saatlerinde dışarı çıksalar bile gölgede bulunmaları sağlanmalı, o saatler arasında oyun zamanları sınırlandırılmalıdır.

Güneşe çıkacak çocuklara uygun giysiler giydirilmelidir. Mümkün olduğunca cildi çıplak bırakılmamalı, açık renk, ince ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Yaşı fark etmeksizin her bebek ya da çocuğa şapka takılmalı, özellikle 2 yaşından küçük olanların ensesini de koruyacak şekilde üretilen ürünler tercih edilmelidir.

Bebek ve çocuklara güneş gözlüğü alırken de güneş ışınlarını bloke eden özellikli cam tercih edilmelidir.

Güneş kremi, bebeğin yaşına göre alınmalıdır, özellikle 2 yaşından küçük olanlara kimyasal içermeyen, bitki özlü olanlar tercih edilmesi gerekmekle birlikte denize ya da havuza giden bebek ve çocukların henüz güneşe maruz kalmadan 15-20 dakika önce tüm vücutlarına (kulaklar, ense, boyun, koltuk altları, bacakların arkaları) olacak şekilde, en geç iki saatte bir ve her sudan çıktığında sürülmelidir.

Tercih ettiğiniz güneş kremi bebek ya da çocuğunuzda alerjiye neden olursa çocuk doktorundan cildine uygun ilaçlı bir formül talep edebilirsiniz.

Bebek ve çocukların dudakları da güneş ışınlarından etkilenebilir. Bunun için amacına uygun dudak kremleri sürülebilir.

Sağlıklı Beslenmek Cildi Güneşin Zararlarından Korur!

Yavrunuzun sağlıklı beslenmesi onu pek çok şeyden olduğu gibi güneşin zararlarından da korur. Örneğin;

  • C vitamini ve Omega3 gibi antioksidanları yüksek gıdalar cildi korur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bol bol meyve tüketmek güneşin zararlı etkilerinden korunmaya yardımcı olur. Bunun yanında balık yağı da ihmal edilmemelidir.
  • Havuç, bal kabağı, biber gibi turuncu ve kırmızı sebze ve meyveler de güneşe karşı cildi korur.
  • Süt, yumurta, yağlı balık, kahvaltılık gevrekler, et ve mantar D vitamini içerdiği için tüketilmesi oldukça faydalıdır.

Güneş Yanığı İçin Ne Yapmalı?

  • Güneş yanığı acısı bir kaç saat sonra hissedilmeye başlar. Bu nedenle çocuğunuzu, “Acısa tepki verir!” diye düşünerek cilt kızarmaya başladığında güneşte bırakmayın, hemen gölgeye alın!
  • Kızaran bölgeyi soğuk suyla rahatlatın, mümkünse güneş sonrası kremi sürün!
  • Çocuğunuzun ateşi çıkarsa, halsiz ve iştahsızsa bunun yanında cildinin belli bölgelerinde geniş su kabarcıkları oluşmaya başladıysa vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna götürün!

Gün içinde alacağımız ufak tefek önlemler hem bizim hemde yavrumuzun sağlığı için çok değerlidir. Belli olgunluğa erişinceye kadar onlardan bizzat sorumlu olmak, onlara kol kanat germek en önemli vazifemiz arasında…

Çocuklar bizim yarınlarımız, güneşli ve sağlıklı günler onların olsun… Sevgiyle kalın.

Yararlandığım Kaynaklar:

http://www.momjunction.com/articles/sun-safety-for-your-kids_00359089/?ref=content/

Annelik ve Bebek Bakımı – Sayfa:229

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir