Doğum Lekesi Deyip Geçmeyin!

Henüz hamile değildim, bir gün iş yerinde arkadaşlarla muhabbet ederken arkadaşlardan biri dedi ki:” Aman, sakın ha hamile kalınca ciğere dokunma! Ciğere dokunup sonra vücudunun herhangi bir yerine dokunursan bebeğinde iz olur.” Sonra bir başkası da:” Hamileyken başkasının eşyasını/yiyeceğini izinsiz alır kullanırsan/yersen de bebeğinde doğum lekesi olur.”  dedi. Daha önce de duymuştum ama böyle bir şeyin olma ihtimaline pek inanmak istemezdim. Fakat yine de “acaba olur mu sahiden” endişesi yaşardım kendimce.

Sonra günler, aylar geçti ve ben hamile kaldım. Daha hamileliğimin yeni başladığı zamanlardı ve ben hamile olduğumu bilmezken daha, gittim ve ciğer aldım. Öyle her zaman da ciğer almam, nereden aldım bilmem yani 🙂

Aradan az zaman geçti ve hamile olduğumu öğrendim. Geriye dönüp hamilelik belirtilerimi düşünürken bir gün aklıma o aldığım sonra bir güzel hazırladığım ciğer geldi ve başladı mı bende “eyvahlar olsun, ciğeri doğradıktan sonra koluma mı değmiştim, ay yanağım mı kaşınmıştı, off kulağıma mı dokundum yoksa…” türünden sorular beynimde cirit atmaya. Sonra kaç kez aradım google’da  “hamileyken ciğere dokunmak bebekte doğum lekesi yapar mı” gibi soruları. Okuduğum yorumlarda pek çok kişi bunun gerçek olduğunu ve bebekte doğum lekesi gibi kaldığını yazmıştı, arkadaşlarımında hikayelerine bakılırsa bu iş gerçekti. Evhamlar, evhamlar…

Sonra bir gün açtım ellerimi ve dua ettim:” Allah’ım ne olur bebeğimde herhangi bir leke olmasın. Yavrumu sana emanet ediyorum.” dedim ve bir daha bu düşüncenin beni rahatsız etmesine izin vermedim…

İnanıyordum ki bebeğimde o ciğerden sebep, iz olmayacaktı. Gerçekten de olmadı. Çok şükür…

Ancak sizlerinde bildiği gibi pek çoğumuzda doğumdan kalan lekeler mevcut. Kimimizde bu lekeler çok belirgin ve vücudun görünür kısımlarında iken kimimizde ise hem küçük ve görünür yerde olmayabiliyor.

Bu makalemde aslında hepimizin zaman zaman merak ettiği doğum lekesi ve türlerini paylaşıyorum…

Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi, bebeğin doğumundan itibaren vücudunda var olan ya da doğduktan bir kaç ay sonra vücudun belli bölgelerinde meydana gelen cilt lekeleri olarak tanımlanır. Yapılan bir araştırmada yeni doğan bebeklerin %80’inde doğum lekesi olduğu saptanmıştır.

Doğum lekelerinin bazıları vücuttan hiç kaybolmazken, bazıları ise zamanla hafifler ve sonra tamamen geçer.

Doğum Lekesi Türleri Nelerdir?

Doğum lekesinin iki türü vardır;

  1. Damarlarla ilgili olan doğum lekeleri
  2. Pigmentlerle ilgili olan doğum lekeleri

Cilt yüzeyinin altındaki damarlardan kaynaklanan doğum lekeleri genelde pembeden kırmızıya kadar değişen ya da mavi-mor renkte olan lekeler iken, pigment hücrelerinin normal şekilde gelişmemesinden kaynaklanan doğum lekeleri genelde kahverengi, siyah ya da gri renkte olmaktadır.

Doğum lekesi türleri 

  • Leylek Isırığı (Somon Lekesi): Yaygın olarak alın, göz kapakları ve ense de görülen bu lekeler leylek ısırığı ya da somon lekesi olarak anılır. Alın ve göz kapaklarındaki doğum lekeleri genelde bebeğin 2 yaşına kadar geçerken, ense deki ilerleyen yaşlarda da kaybolmaz. Leylek ısırığı doğum lekeleri bebek ağladığında ya da ateşi yükseldiğinde daha belirgin hal alır.
doğum lekesi

Leylek Isırığı

  • Latte Renkli Noktalar (Café au lait spots): Bu lekeler pigmentlerden kaynaklanır ve bebeklerin %20 ila %50’sinde görülür. Açık kahverengi olan bu doğum lekesi güneş ışığına maruz kaldığında daha da koyulaşır. Bebek büyüdükçe küçülür yahut kaybolur.

doğum lekesi

 

  • Benler: Kimisi kahverengi, kimisi siyah, kimisi büyük, kimisi tüylü olan bu lekeler pigment kaynaklıdır. Benler çok yaygın olarak görülen doğum lekeleridir. Bazıları bebek büyüdükçe büyüyebilir. Benlerde kaşıntı ve kanama olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir.
doğum lekesi

Beni olmayan çok az insan vardır sanırım.

 

  • Mongol (Moğol) Lekesi: Yeni doğan bebeklerde genelde kuyruk sokumu, kalça ve sırtta görülen morluklardır. Mongol lekeleri pek çok anneyi endişelendirse de korkulacak bir doğum lekesi değildir. Genellikle bebek 2 yaşına gelene kadar geçer ancak bazen ergenliğe kadar kaybolmayabilir. Bazı kimselerde bu lekeler ömür boyu kaybolmaz.
doğum lekesi

Benim bebeğimde de 3 aylıkken belirgin hale geldi bu leke..

 

  • Şarap Lekesi: Doğumda var olan ve pembeden koyu mora kadar değişebilen renklerde genelde boyun, baş ve yüzde olmakla birlikte vücudun herhangi bir yerinde görülebilen doğum lekeleridir. Neredeyse her 300 bebekte bir rastlanan bu lekeler genelde bebek büyüdükçe büyür ve kalınlaşır. Bebek büyüdükçe kaybolmak yerine daha da belirginleşebilen bu lekeler tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda problem olabilir.
doğum lekesi

Şarap lekesi

 

  • Hemanjiyom: Kan damarları hücrelerinden oluşan bu doğum lekeleri düz ya da içi dolu gibi görünür biçimde olabilir. Küçük ya da çok büyük boyutta olabilirler. Bu lekeler daha çok kızlarda, ikiz ya da prematüre bebeklerde daha çok görülür. Hemanjiyomlar genelde baş, yüz ve boyun bölgesinde meydana gelirler ve hızlı bir şekilde büyüyebilirler.

doğum lekesi

Doğum Lekelerinin Zararı Var Mıdır?

Doğum lekeleri genelde tıbbi müdahale gerekmeden yaşamın ilk yıllarında kendiliğinden kaybolan lekelerdir. Ancak bazı doğum lekeleri bebeğin sağlığını tehdit edebilir. Örneğin; şarap lekesi adındaki doğum lekesi bebeğin göz çevresinde ise görmesini engelleyebilir. Yanakta ya da göz çevresinde var olan bu leke bebeğin gelişiminin geriden geldiğine de işaret edebilir.

Büyük hemanjiyomlar bulunduğu bölgeye göre yeme-içme, görme, soluma gibi yaşamsal faaliyetleri sekteye uğratabilirler. Ayrıca sırtın alt kısmındaki bazı doğum lekeleri omuriliğe olan kan akışını engelleyebilir. Doğumla birlikte gelen ve büyük olan bazı benlerin kanseri de işaret etme olasılığı vardır. Görünür yerlerde ve boyut olarak büyük olan doğum lekeleri zamanla çocuğun ya da kişinin ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir.

Doğum lekeleri cerrahi müdahale ya da lazer tedavisi ile tedavi edilebilir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir