Doğum Sonrası Görülen Ortak Problemler Nelerdir?

Erkeklerin askerlik muhabbetleri gibi kadınlarında hamilelik ve doğum muhabbetleri bir türlü bitmiyor 🙂 Ne zaman bir grup kadın arasında kalsam hamilelik, aşerme, doğum, doğum sonrası ve kiloları, lohusalık gibi konular hakkında derin konuşmalara dalıp gidiyor, hamileyken neredeyse bizi ağlatan sorunları gülerek anlatıyoruz birbirimize, güzel de oluyor hani. Böyle anlarda insanlar aslında tecrübe içeren anılarını paylaşırken hem mutlu oluyor, hem de günün birinde faydalı olabilecek bilgiler aktarıyorlar birbirlerine.

Özellikle son yıllarda yaygınlaşan akıllı telefonlar sayesinde erişimi kolaylaşıp, yaygınlaşan sosyal platformlarda paylaşılan (yayınlanan) fotoğraflar yüzünden çok sevimli gösterilen hamilelik, bir kadın için sağlık açısından ne kadar da eşsiz ve zor bir tecrübe aslında!

Her an mutluymuşum ve gebeliğim süper geçiyormuş gibi çek pampa! #yesfilter! 😉

Doğum gerçekleştikten sonraki ilk günlerde annenin bedeni yavaş yavaş toparlanmaya başlar. Bununla birlikte normal doğum yapan  kadınların 6 hafta içinde, sezaryen ile doğum yapan kadınların ise 2 hafta içinde olası problemlere karşı doktor kontrolüne gitmeleri gerekir.

Ekseriyetle gerçekler o üzerinde oynanmış ve filtreli fotoğraflardaki gibi değil, inanın! Bakıp bakıp da neden benim hamileliğim böyle geçmiyor, neden doğumum başkalarının ki gibi sevinç ve mutluluk içinde geçmedi diye üzmeyin kendinizi, çünkü yukarıda bahsettiğim muhabbetler esnasında öğrendiğim en net şey, pek çok kadının hamilelik, doğum ve doğum sonrasında birçok problem ile karşılaşmaları.

Bu problemler neler, gelin birlikte bakalım.

1. Doğum Sonrası Kanama (Postpartum Hemoraji)

Doğum sonrası belli bir dönem devam edegelen ve lokiya (löşi) adı verilen kanama normaldir. Ancak bazen rahim, doğum sonrası olması gereken şekilde kasılarak kendini toparlayamaz ve bu da plasentanın bağlı olduğu yerden aşırı bir kanamanın başlamasına neden olur. Bu kanama çok şiddetli ve kontrol edilemeyecek kadar ciddidir. İşte bu kanama Postpartum Hemoraji olarak adlandırılır. Ayrıca rahimde parça kalması, parçaların rahim duvarına yapışması ve enfeksiyon gibi nedenlerde doğum sonrası kanamaya neden olabilir. Bu kanamalar, doğumdan hemen sonra olabileceği gibi bir kaç hafta içinde de görülebilir.

Böyle bir durum yaşandığında rahmin kasılarak bir an evvel toparlanmasını sağlamak için bebeğin sık sık emzirilmesi, rahme masaj yapılması ve gerekli görüldüğünde ilaçlı tedavi uygulanması gerekir. Özellikle doğumu takip eden 3 hafta içinde şiddetli kanamanız olursa, vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz!

2. Doğum Sonrası Enfeksiyon

Özellikle sezaryen ile doğum yapan, ya da normal doğum sonrasın yırtık, kesi gibi açık yarası olan kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olan durumdur. Genel itibariyle çok sık rastlanmaz ancak doğum sonrasında belli bir bölgede geçmeyen ağrı ya da hassasiyet oluşursa, pis kokulu akıntınız varsa, ateş basması ve üşütme gibi durumları yaşarsanız enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda doktora gitmek en sağlıklı tercih olur.

3. Vajinal Ağrı

Vajina veya perinedeki kesikler, dikişli bölgelerde yaşanan ağrılar doğum sonrası sizi biraz üzebilir. Geçici bir durumdur ancak bir kaç hafta sürebilir. Bu zaman içinde o bölgelerin temizliği çok önemli olup, kurutma esnasında hassas olunmalıdır. Ağrıların geçmesinde doktorunuzun vereceği ilaçların yanı sıra ılık su ile alınan duşta etkilidir.

4. Vajinal Akıntı

Doğum sonrası vajinadan belli bir süre kan gelmeye devam eder. Löşi kadınların adet dönemlerinde gelen kanamalarına benzer ve genellikle azalarak altı hafta içinde kesilir. Eğer akıntınız kötü kokulu ve iltihaplı ise enfeksiyon söz konusu olabilir ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

5. Rahim Kasılmaları

Doğum sonrası küçülmeye başlayan rahmin yaşattığı ağrılar ve kasılmalardır. Rahim kasılmaları emziren annelerde daha sık görülebilir. Bunun nedeni, emzirme esnasında salgılanan oksitosin hormonudur. Bu kasılmalar ve kasılmaların neden olduğu ağrılar kısa süre içinde azalarak hafifleyecektir. Eğer, ağrılarınız ve kasılmalarınız şiddetlenirse doktora gitmelisiniz.

6. İdrar Problemleri

Doğum sonrası genellikle öksürme, hapşırma ve gülme esnasında idrar kaçırma yaygın olarak görülen bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için, özellikle idrar esnasında pelvik tabanı egzersizleri yapmalısınız. Ayrıca doktorunuzla görüşmeniz de faydalı olacaktır.

7. Göğüslerde Çatlaklar

Doğum sonrası meme ile ilgili problemler yeni anneleri en çok üzen problemlerin başında gelir. Kimisinin meme ucu yoktur, bebek ememez. Kiminin aşırı hassastır ve çatlar, yara olur. Bebeği de emzirmenin çok önemli olduğu bu dönemlerde anne çok zor günler geçirebilir. Böyle durumlarda destekli sutyen kullanmak, sık sık emzirmek, memelere sürekli masaj yapmak, sıcak uygulamak, bol su içmek ve bebeğin memeyi doğru kavramasını sağlamak problemlerinize çözüm olabilir. Biraz sabredin, hepimiz benzer şeyler yaşadık ama hepsi geçti ve tatlı bir anı olarak kaldı…

8. Hemoroid

Özellikle gebelik döneminde başlayan kabızlık nedeniyle yapılan ıkınmalar hemoroidi tetikler. Gebelikte ve doğum sonrasında anneyi fazlasıyla rahatsız eden bu problem için çok fazla su ve lifli gıdalar tüketmek son derece önemlidir. Ilık su ile duş almak, rahatsız olan o bölgeyi dikkatlice temizlemek ve çok ıkınmaktan kaçınmak gereklidir. Hemoroid için doktor tavsiyesi ile ilaç ve krem kullanılabilir.

9. Deri Üzerindeki Değişiklikler

Doğum sonrası bazı yeni annelerde sivilceler çıkarken, bazılarının cildinde de kuruma görülebilir. Sivilceler kısa sürede kendiliğinden geçecekken, kuruluk için cildi sık sık nemlendirmek önem arz eder.

10. Lohusalık Hüznü

Doğum sonrası hızla gebelik öncesi haline dönen hormonlar, anneyi psikolojik açıdan çok dalgalandırır. Henüz bebeğine alışamamış ve bebekli hayata yeni başlayan bir anne, sık sık ağlama ile beraber hayattan soğuma ve mutsuzluk gibi haller içine girebilir. Bu, doğum sonrasındaki bir kaç gün içinde başlayabilir.

Lohusalık hüznü olarak isimlendirilen bu durum annenin birbirini takip eden mutluluk ve mutsuzluk hallerini kapsar. Lohusalık hüznüne bir de uykusuzluk eklenince anne sinirli, kırılgan ve alıngan olur. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için başta eşi ve en yakınındakiler tarafından desteklenmeli ve yalnız bırakılmamalıdır. Doğum sonrası 6 hafta (yaklaşık 40 gün sonra) içinde annenin normale dönmesi beklenir.

doğum sonrası

Doğum sonrası yaşanan psikolojik dalgalanmalar

Bütün bu maddeler hepimizin ortak problemleri aslında. Tek bir gerçek var! Hepsi geçiyor. Yaşarken hiç geçmeyecekmiş gibi gelse de, inanın geçiyor. Ben de bunların bir kaçını bizzat yaşadım, çok zordu ve bazen kendimden ümidi kestiğim zamanlar bile olmuştu…

Kendinizi önemseyin, doğum sonrası dönem çok hassastır. Mümkün olduğunca bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla vakit geçirin. Ellerini, yüzünü, kulaklarını inceleyin, saçlarını ve tenini okşayın. Bunları yaparken etrafta olan bitene çok da kulak asmayın. Siz, kendiniz ve bebeğiniz için çok kıymetli ve gereklisiniz, lütfen bunu unutmayın!

Sevgiyle kalın…

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sevinç İnan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Sevinç İnan
Ziyaretçi
Sevinç İnan

Her kadında ne yazık ki illa ki bu sorunlardan bazıları oluyor. Bu sıkıntılı süreci herkes inşallah en acısız ve en ağrısız şekilde atlatır.