Doğumun Yaklaştığını Gösteren 7 İşaret | Doğum Belirtileri Nelerdir?

Bilhassa ilk bebeklerini dünyaya getirecek olan annelerin son aylarda en çok merak ettiği şey doğumun başladığını nasıl anlayacaklarıdır. Herhangi bir doğum tecrübesi olmayan yeni anne adayının doğum belirtileri hakkında detaylı bilgisi olmadığından dolayı izlediği film ve reklamların da etkisi altında kalarak doğumun çok acil bir durum olduğunu düşünür, zaman zaman panik olur ve gereksiz yere kaygı yaşar. Kafasında “ya doğuma yetişemezsem“, “ya yalnızken doğum başlarsa“,”doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır” gibi sorular vardır hep.

Aslında doğum sinyallerini vererek, yavaş yavaş başlar. Bu öyle mucizevi bir şey ki vücut artık bebeğin dışarı çıkma vaktinin geldiğini belli tepkilerle anneye bildirir. Doğum belirtileri tam olarak annenin doğuma hazırlandığının işaretidir.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

[adinserter block=”4″]

  1. Nişan Gelmesi
  2. Sancılar
  3. Suyun Gelmesi
  4. Rahim Ağzında Değişim
  5. Bebeğin Aşağı İnmesi
  6. Enerjik ve Mutlu Hissetme
  7. Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı Hissetme

1. Nişan (Kanlı akıntı)

Hamileliğin sona ermek üzere olduğunu ve bebeğin doğmasına az zaman kaldığını gösteren en temel doğum belirtileri arasında yer alır nişan gelmesi.

Hamilelik süreci boyunca rahim ağzı, hem rahme hemde bebeğe enfeksiyonların bulaşmasını önleyici pelteye benzer sümüksü bir madde ile kapalı tutulur. Ne zaman ki doğum kasılmaları artmaya başlar ve rahim ağzı genişler, o zaman bu madde dışarı atılır. Anne adayının fark edebileceği şekilde ya kanlı/kahverengi ya da pembe bir akıntı şeklinde görülür.

Nişanın gelmesi doğumun hemen olacağı anlamı taşımaz nişan geldikten sonra 1-7 gün içinde doğum beklenir.

2. Sancılar/Kasılmalar

Doğum sancıları yavrunuzun 9 aydır mesken edindiği sıcacık bedeninizden ayrılma vaktinin geldiğini gösteren en belirgin doğum belirtisidir. Bu bahsettiğim gerçek doğum sancıları ama bir de yalancı doğum sancıları diye bir şey var. Braxton-Hicks olarak adlandırılan bu sancılar doğuma hazırlık sancıları olarak tanımlanır ve esas doğum belirtileri arasında yer almaz.

35. haftadan itibaren başlayabilen bu hazırlık sancıları, günde 10 kereye kadar 5-10 saniyeden 60 saniyeye kadar sürebilen kasılmalar şeklindedir. Karında hissedilir. Bu sancıları gerçek doğum sancılarından ayıran temel özellik düzensiz olmalarıdır.

Gerçek doğum sancıları Braxton-Hicks sancılarına göre çok daha düzenli ve şiddeti giderek artan şekildedir. Bel ve kasıklarda hissedilir. Ve en önemlisi rahatsız edecek ve acı verecek şekilde olan bu gerçek doğum sancıları 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez geliyorsa doğuma az bir zaman kalmış olduğunu bilmek gerekir.dogumun-belirtileri

Braxton-Hicks adında bir İngiliz doktor 1800’lü yılların ortalarında doğum öncesi bu hazırlık kasılmalarını fark etmiştir. 

3. Suyun Gelmesi

Doğum belirtileri arasında en sık rastlanan ve halk arasında suyun gelmesi olarak bilinen bu olay, esasında bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı ile dolu kesenin sancı ve kasılmalar ile birlikte yırtılması sonucu gözlemlenen durumdur. Bu kese üst bölgelerden küçük küçük yırtılmışsa su sızıntı şeklide gelebilir ve anne adayı bunu idrar kaçırıyorum şeklinde yorumlayabilir. Bu sıvı bazende bardaktan dökülürcesine çok fazla şekilde gelebilir. Her iki durumda da annenin acil bir şekilde hastaneye gitmesi tavsiye edilir.

Amniyon sıvısı, koyu ve kıvamlı değil su gibi akışkan olup kendine has bir kokusu vardır ve rengi şeffaf ya da çok açık sarı olabilir.

4. Rahim Ağzında Değişim

Rahim ağzının, ancak kadın doğum doktorunun kontrolleri esnasında bağ dokusundaki yumuşama, incelme ve genişleme şeklinde fark edebileceği durumdur. Doğum belirtileri arasında olan bu durumu gören doktorunuz size doğumun yaklaştığını bildirebilir.

5. Bebeğin Aşağı İnmesi

Doğum belirtileri dendiğinde ilk aklan gelen belirtilerden biri de bebeğin aşağı inmesi durumudur. Hamileliğinin son ayında etraftaki pek çok doğum yapmış annenin “karnın düşmüş, bebek aşağı inmiş. Bugün yarın gelir bu bebek” diye yaptığı tahminlerin esası bebeğin doğabilmek için içinden geçmek zorunda olduğu kanala girmesi durumudur. Bebeğin kanala girmesi ile genelde ilk hamileliğini yaşayan anne adayları son haftalarda bir rahatlama, hafifleme hissedebilirler.

6. Kendini Çok Enerjik ve Mutlu Hissetme

Doğum belirtileri arasında en ilginç olanıdır. Doğumun başlamasına az bir zaman kala anne adayları kendilerini enerji dolu hissedebilir. Bu dönemde genelde doğum öncesi ev temizliği yapmak popülerdir 🙂

7. Sık sık İdrara Çıkma İhtiyacı Hissetme

Bebeğin kanala girip de idrar torbasına baskı yapması sonucunda anne adayı sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebileceği gibi, değişen hormonlar sebebiyle dışkılamada bir yumuşama gözlenmesi de doğum belirtileri arasında yer alır.

Sağlıklı ve tekil gebeliklerde doğum belirtileri özellikle 38. haftadan sonra beklenmeli ve anne adayı tarafından takip edilmelidir. Bazen 38. haftadan çok daha önceki haftalarda doğum belirtileri meydana gelmekte ancak anne adayı henüz doğuma çok zaman olduğu için bu belirtileri dikkate almamaktadır. Örneğin 27. haftasında suyu gelmeye başlayan ve bunu idrar sanan bir yakınım maalesef bebeğini kaybetmişti.

Yukarıda saydığım doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler (doğum belirtileri) arasında özellikle su gelmesi ve 5 dakikada bir gelen sık ve şiddeti artan sancıları yaşıyorsanız hastaneye gitme vaktiniz gelmiş demektir. Ayrıca bu işaretlerin herhangi bir sırası olmadığı gibi kimi hamilelerde hepsi görülürken kimisinde sadece bir ya da ikisi görülebilir.

Anne olmak gerçekten kolay değil, hele ki gerçek doğum sancılarını yaşayınca kendi annesinin hakkını nasıl ödeyeceğini düşünüyor insan…

Doğuma giderken doğum çantanızı almayı unutmayın! İçine konacaklar hakkında fikir almak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.

[instagram-feed num=8 showbutton=false disablemobile=true]

  • İçerik Kalitesi
5.0

Özet

Doğum belirtileri her kadında farklı şekilde görülebilir. En yaygın görülen doğum belirtileri; nişan gelmesi, sancılar/kasıntılar, suyun gelmesi, rahim ağzında değişim ve bebeğin aşağı inmesidir.

Sending
User Rating 4.2 (30 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
29 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Meraklı kişimuratYeni Annebuket Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
buket
Ziyaretçi
buket

Doğum belirtileri arasında bence en önemlisi 5 dakikada bir sancı gelmesi. Bu durumla karşılaşıldığında acilen hastaneye gidilmeli.

murat
Ziyaretçi
murat

eee 5 dkda bisanci vardi gittik doktora 1.5 cm açilma varmiş tekrar eve donduk uyuyoruz simdi

Meraklı kişi
Ziyaretçi
Meraklı kişi

5 er dakika aralarla gelen düzenli sancı da nasıl uyunabilir ki !! Gerçekten soruyorum uyudu mu eşiniz bu haldeyken??