Doula Nedir?

Yunanca “Kadınlara hizmet eden” anlamına gelen doula, günümüzde gebelik ve doğum süreçlerinde anne adayını, hem duygusal hem de fiziksel olarak destekleyen kişi olarak tanımlanır.

Doula’nın Amacı Nedir?

Doğumun ne demek olduğunu bizzat tecrübe etmiş bir doulanın amacı; aldığı profesyonel eğitim ile birlikte, doğum zamanı yaklaşmış bir anne adayına gerek normal doğum, gerekse de sezaryen doğumda güvenli, rahat, stressiz ve cesaretlendirici yaklaşımıyla eşsiz bir doğum deneyimi yaşatmaktır.  Aynı zamanda doulalar, ihtiyaca göre farklı rollerde de görev alabilirler. Bunlar:

 1. Doğum doulası: doğum esnasında sürekli yardım ve bakım görevlerini üstlenir.
 2. Doğum öncesi doulası: Erken doğum riski olan kadınların yatakta kaldıkları süre boyunca onları desteklemek ve aynı zamanda ev işleri ve çocuk bakımı konusunda da yardımcı olurlar.
 3. Doğum sonrası doulası: Doğum sonrası yeni anneye bir kaç hafta boyunca destek olurlar. Gerek bebeğin bakımı ve beslenmesi, gerek de ev işleri konusunda destek verirler.

Çoğu zaman anne adayı ve doulanın tanışması, bebeğin tahmini doğum zamanından birkaç ay evvel başlar. 

Anne adayı ve doulanın tanışmasının ardından, doula, annenin kendini ona karşı rahat ifade edebilmesi, kafasındaki soru işaretlerini giderebilmesi için güven duygusu çerçevesinde samimi bir ilişki kurma çabası sarf ederken,  öte yandan da doğum planının hazırlanmasında aktif rol üstlenir. Tüm bu süreç boyunca doula anne adayına hem bizzat destek olurken, bir arada olmadıkları zamanlarda da telefonla destek sağlamaktadır.

Doulalar doğum ve sonrası hakkında tıbbi bilgilere sahip olmakla birlikte, anne adayı ve bebeğe tıbbi müdahalede bulunamazlar. Doğum esnasında doula anneye çok yakın mesafededir. Bu esnada nefes egzersizlerini, gevşeme egzersizlerini, doğumun kolaylaşmasını sağlayacak doğum pozisyonlarını anlatan ve uygulamasında yardımcı olan kişi olarak doğum hanede hazır bulunmaktadır.

Anne doğum yaptıktan sonra eşinin ve yakınlarının yanı sıra doula da yeni annenin yanında bulunarak, bebeğin emzirme ve bakımı konusunda profesyonel destek verir.

Yapılan araştırmalar, yanında doluası bulunan anne adaylarının doğum sürecinde daha az ağrı kesici ilaç aldıklarını ve doulanın güven verici ve teşvik edici telkinleri sayesinde sezaryen olma oranının ciddi derecede düştüğünü göstermektedir.

Doulalar doğum süresinde stres ve kaygıyı azaltmak için dokunma ve masaj uygulamaları ile doğal oksitosin üretimine yardımcı olurlar. Üretilen doğal oksitosin annenin kan dolaşımına etki ederek rahim kasılmalarına ve kendini daha iyi hissetme gibi duyguların açığa çıkmasını sağlar. Böylelikle anne adayı daha rahat bir doğum süreci geçirmiş olur.

Doula, Anne İle Nasıl İletişim Sağlar?

Bebek henüz doğmadan önce bir doula edinmek isteyen anne adayı, gerek doktorunun, gerekse çevresindekilerin (internette bu hizmeti sağlayan kişileri bulabileceğiniz web siteleri var.) tavsiyeleri ile bir doula ile tanışır. Daha sonra doula anne adayı ile doğum öncesinde;

 • İkinci ya da üçüncü trimesterda görüşür. Bu 4-6. aylar arasında olabileceği gibi 7-8. aylar arasında da olabilir.
 • Doula anne adayına nefes alma egzersizleri ile gevşeme tekniklerini öğretir.
 • Doğum zamanı olası yaşanabilecekler hakkında anne adayının kafasına takılan tüm sorulara net cevaplar vererek anneyi rahatlatır.
 • Doğum süreci boyunca yaşanabilecek komplikasyonları anne adayına açıklayarak olası durumlara karşı tedbirli olmayı sağlar.
 • Anne adayının doğum planını yapmasında yardımcı olur.

Doğum sırasında doula;

 • Anneye destek vermek ve onun rahat bir doğum yapmasını sağlamak amacıyla doğum süreci boyunca sürekli yanında bulunur.
 • Anneyi rahatlatmak ve dinlendirmek için uygun bölgelere masaj yapar.
 • Doğum için rahat bir pozisyona geçemeye yardımcı olur.
 • Doğum süreci boyunca anne adayının beslenmesine dikkat etmesine ve yeteri kadar sıvı almasını sağlar.
 • Anne adayının doktor ve hemşirelere iletemediği soru ve görüşleri iletmede yardımcı olur.

Doğum sonrasında doula;

 • Yeni anne evine geldikten sonra hem bebek bakımında hem de anne ve baba başta olmak üzere aile bireylerine destek ve yardım sağlar.
 • Yeni anne ve babaya bebeğe nasıl bakmaları konusunda bilgiler verir.
 • Yeni annenin bebeğini emzirmesi esnasında ona yardımcı olur ve onu emzirme konusunda teşvik eder.
 • Annenin dinlenmesini, yeterli ve sağlıklı beslenmesini ve yeteri miktarda sıvı almasını sağlar.
 • Gerekli olursa ev işlerine de yardımcı olabilir.

Doulanızı Seçerken Sorabileceğiniz Bazı Sorular:

 1. Hangi eğitimleri aldınız?
 2. Hangi hizmetleri veriyorsunuz?
 3. Hizmetler karşılığında ne kadar ücret talep ediyorsunuz?
 4. Benim tahmini doğum tarihimde uygun olacak mısınız?
 5. Neden doula oldunuz?
 6. Doğumla ilgili felsefeniz nedir?
 7. Doğum öncesinde doğum ile ilgili planı birlikte yapabilir miyiz?

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan bu güzel hizmet, tüm anne adaylarına sağlansa ne güzel olur. Çünkü, her geçen yıl biraz daha küçülen aile yapılarımız doğum yapan kadına destek vermeyi bırakın, onun daha da yalnızlaşmasına ve tek başına tüm süreci yürütmesine neden olabiliyor. Hele ki bazen eşler dahi yeni anneyi o dönemlerinde yalnız bırakabiliyor. Oysa, eskiden bir kadın doğum yapsa, tüm mahalle yardıma koşarmış. Hey gidi eskiler hey, neredesiniz şimdi!..

Dilerim en yakın zamanda, “her anne adayının bir doula”sı olur… Sevgiyle kalın.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/baby/what-is-a-doula

Having a Doula: Is a Doula for Me?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir