Dünyanın En Yaşlı 12 Yeni Annesi

Zaman zaman etrafımda yaşı genç olmasına rağmen çok çocuklu anneler görüyorum. Mesela çok yakın bir zamanda 24 yaşında 4 çocuğu olan Irak’lı bir anne tanıdım. Benim gözümde henüz kendisi çocuk olan bu kadının aksine yaşı ilerlemekte olup birden fazla çocuğa karşı olan anneler de gördüm.

Tek çocuğa karşı olanların çoğundan: “Yoook, tek olmaz, bir tane daha yap! Evladın yalnız mı büyüsün, yaşın geçince pişman olursun da geri dönüşün olmaz, daha vakit varken düşün sen düşün…” gibi cümleleri sizde işitmişsinizdir.

Ben, henüz 20’li hatta belki daha da önceki yaşlardayken işitmeye başladığım bu sözleri gençliğin verdiği: “Daha çok gencim! “hisleriyle kulak ardı ederken, yaşım ilerledikçe kendimi o cümlelerdeki “yaşın geçmeden” kısmına takılır kalır bulmaya başladım. Sahi neydi, kaçtı bu “yaşın geçmeden” kalıbındaki yaş?

“Kadının doğurganlığı menopoz ile sonlanır. Ancak henüz menopoz dönemi başlamadan önce 35 yaş ve üzerinden olan anne adayları daha yakından takip edilir. Bunun nedeni annenin yıllar geçtikçe kronik hastalıklarının meydana gelmesi ile birlikte hem bebeğin hemde annenin sağlığının korunmasıdır.

20 ila 29 yaş arasındaki annelerle karşılaştırıldığında 50 yaş üzerindeki annelerde erken doğum, düşük doğum kilosu, düşük ya da ölü doğum gibi riskler neredeyse 3 kat daha fazladır.”

Yukarıdaki bilgileri her zaman dikkate almak hem bebek hemde anne sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun yanında 72 yaşında anne olmuş kadınlar varmış bu dünyada! Bir şekilde aklıma düşen bu fikirden yola çıkarak “dünyanın en yaşlı anneleri” konusu araştırdım. Aslında liste çok uzun fakat ben sizler için 12 tanesini yazacağım, merak edenler aşağıya vereceğim linkten diğerlerine de bakabilir. Keyifli okumalar 🙂

 

Dünyanın En Yaşlı Anneleri

1. Daljinder Kaur

dünyanın en yaşlı annesi

Görsel https://www.independent.co.uk adresinden alınmıştır.

2018 yılı itibariyle dünyanın en yaşlı anneleri arasında birinci sırada olan Hintli Daljinder Kaur 2016 yılının Nisan ayında 72 yaşında iken “Armaan” adında bir bebek dünyaya getirdi. Daljinder Kaur ve kendisinden 7 yaş büyük olan eşi Mohinder Singh Gill (79) ile birlikte 46 yıl boyunca normal yollarla bebek sahibi olmayı denemelerine rağmen bu gerçekleşmedi. Daha sonra 2 kez denedikleri tüp bebek tedavisi (IVF) de olumsuz sonuçlandı. Üçüncü denemelerinin sonunda ise minik bebeklerini kucaklarına aldılar.

Daljinder Kaur insanların: “Siz öldükten sonra bu bebeğe kim bakacak?” sorusunu sürekli sorduklarını onun ise: “Allah’a olan inancım tam. Biz öldükten sonra işleri bir şekilde yoluna koyacağına inanıyorum.” şeklinde cevap verdiğini söylüyor.

2. Omkari Panwar

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Dünyanın en yaşlı anneleri arasında ikinci sırada yer alan 70 yaşındaki Hintli Omkari Panwar ve 77 yaşındaki eşi Charan Singh Panwar 27 Haziran 2008 tarihinde ikiz bebeklerini kucaklarına aldılar. Biri kız, diğeri erkek olan ikiz bebekler acil bir sezaryen ameliyatı ile alındıklarında her ikisi de ikişer kiloydu. Gebelik yumurta bağışı ve tüp bebek yöntemi ile gerçekleşti.

Panwar çiftinin 2 kızı ve 5 torunu vardı.

3. Rajo Devi Lohan

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Dünyanın en yaşlı anneleri arasında üçüncü sırada bulunan Hintli Rajo Devi Lohan 70 yaşında olduğu 2008 yılında hayati riski olmasına rağmen tüp bebek tedavisi sonrasında “Naveen” adında bir kız bebek dünyaya getirdi.

Tüm hayatı boyunca bir bebeğinin olmasını isteyen Rajo Devi Lohan, doğumdan sonra onu toplumun aşalayan, kötü hissetiren söylemlerinden kurtulduğunu ifade ediyor. Doğumdan sonra durumu kötüleşen Rajo Devi Lohan neredeyse hayatını kaybediyordu. Daha sonra çok zayıflayarak yatağa mahkum oldu.

Ancak şu an internette bulunan en son videosunda kızının düğününü görmek istediğini söylüyor.

4. Maria del Carmen Bousada de Lara

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

İspanya doğumlu olan Maria del Carmen Bousada de Lara 29 Aralık 2006 yılında yumurta bağışı ve tüp bebek yöntemi sonucunda Pau ve Christian adında ikiz bebek sahibi oldu. Sezaryen ameliyatı ile doğan bebeklerin her biri yaklaşık 1.6 kg kadardı.

Dünyadaki yaşlı annelerin haklarını savunduğu için tüm dünya medyasında dikkat çeken Maria del Carmen Bousada de Lara 11 Temmuz 2009 yılında yumurtalık kanserinden dolayı hayata veda etti. O öldüğünde oğulları 2.5 yaşındaydı.

5. Adriana Iliescu

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Dünyanın en yaşlı anneleri arasında 5. sırada Adriana Iliescu yer alıyor. Romanya Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi ve çocuk kitapları yazarı olan Iliescu 66 yaşındayken 16 Ocak 2005 tarihinde kızı  Eliza Maria’yı sezaryen ameliyatı ile dünyaya getirdi.

Eliza Maria yumurta bağışı sonrasında tüp bebek yöntemi ile ana rahmine yerleşitirilen 3 embriyodan biriydi. Diğer embriyolar anne karnında öldüğü için annenin ve Eliza Maria’nın hayatı tehlikeye girmesin diye planlanandan daha evvel anne karnından alındı. Şu anda  Eliza Maria 13, annesi ise 80 yaşında. İkisi de yaşıyor.

6. Harriet Stole

Harriet Stole’nin görselini bulmadım Google’da. Ancak onun hikayesi biraz farklı. Kendisi 66 yaşındayken Nisan 1999 tarihinde dünyaya getirdiği bebek Henry Thomas adındaki bebek yumurta bağışı ve tüp bebek yöntemi ile onun rahmine yerleştirilmiş. Yerleştirilen embriyo ise oğlu ve gelininin bebekleriymiş, yani babannesi torununun taşıyıcı annesi olmuş.

Bebek yaklaşık 8 aylık premetüre olarak doğmuş.

Taşıyıcı annelik ilk kez 1986 yılında ABD’de uygulanmştır.

7. Valentyna Pidverbna

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Evli olmayan ve 66 yaşında olan Valentyna Pidverbna Şubat 2011 tarihinde 3.3 kg ağırlığında 54 cm boyunda bir kız bebek dünyaya getirdi. Bebek, tüp bebek yöntemi ile yumurta ve sperm donörü kullanılarak doğdu.

8. Bhateri Devi Singh

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Üçüz bebek dünyaya getirenlerin en yaşlısı olan Hintli Bhateri Devi Singh, Haziran 2010 tarihinde tüp bebek yöntemi ile hamile kaldığı ikisi kız biri erkek olan bebeklerini dünyaya getirdi. Doğumdan birkaç hafta sonra kız bebeklerden bir tanesi öldü. Kendisi o tarihte 66 yaşında iken eşi 64 yaşındaydı.

Şu anda Bhateri Devi Singh ve çocukları hakkında internette çok yeni bilgiler yer almasada onların yaşadıkları ve sağlıklı oldukları yazılmış.

9. Satyabhama Mahapatra

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

Satyabhama Mahapatra dünyanın en yaşlı anneleri arasında 9. sırada. 65 yaşında anne olan Mahapatra’ın hamilelik serüveni de biraz farklı. Yumurta bağışı ve tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen hamilelikte hem kocasıdan hemde kocasının yeğeninin kocasından alınan spermler kullanıldı.

Eşinden alınan spermler ile devam eden gebelik neticesinde 9 Nisan 2003 tarihinde bir erkek bebek dünyaya getirdi. Eşinin yeğeninin kocasından alınan spermler ile döllenme gerçekleşmedi. Böylelikle bebekleri evliliklerinin 50. yılında aralarına katılmış oldu.

10. Memnune Tiryaki

dünyanın en yaşlı anneleri

Görsel alıntıdır.

35 yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalışan 64 yaşındaki Memnune Tiryaki ile 62 yaşındaki eşi Ömer Tiryaki yumurta bağışı ve tüp bebek yöntemi ile 9 Ekim 2006 tarihinde ilk bebeklerini kucaklarına aldılar. Bebeğine Yasin adını veren Tiryaki’nin tedavisi Kıbrıs’ta, doğumu ise İstanbul’da gerçekleşti.

 

Dünyanın en yaşlı anneleri lYukarıda isimleri yer alan annelerin tamamı bebeklerini yumurta bağışı (Oosit Donasyonu) yöntemi ile kucaklarına almışlar. Bunun yanında yararlandığım kaynakta bulunan listede 34 tane normal yollarla gerçekleşen gebelik ve doğum mevcut. Bunlardan en yeni olan iki tanesi ise şöyle:

  • Amerikalı şarkıcı Janet Jackson 50 yaşında iken Ocak 2017 tarihinde bir erkek bebek dünyaya getirdi.
  • Yine Amerika’da oyuncu ve komedyen olan Rachael Harris ise 50 yaşında 2018 yılının Ağustos ayında doğal yollarla hamile kaldığı erkek bebeğini dünyaya getirdi.

 

Kaynak:

en.wikipedia.org

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir