El Empleo | Ne Uğruna Bu Hararet?

Ömrümüz belki de pek çoğunu elde edemeyeceğimiz şeylerin peşinden koşmakla geçip gidiyor. Elde ettikten sonra ki mutluluğumuz da hayallerimiz kadar büyük olmuyor genelde. İnsanoğlunun fıtratında var bu. Hepimizin bildiği bir yaşanmışlıktır: Bir çocuk bir oyuncak için haftalarca ağlar, aylarca hayalini kurar. O oyunca alındıktan 3 gün sonra çoktan bıkmıştır bile. Bu sebepten bazen durup kendimize sormalıyız: Ne uğruna bu hararet?

Fight Club filmini izlediğimde Tyler Durden’in bir tespiti beni çok etkilemişti: Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun. Ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın. 

Toplam 6 dakikalık Arjantin yapımı bir kısa film El Empleo (2008). Türkçe’si istihdam. Yönetmen Santiago Bou Grasso filmde hiç diyalog olmamasına rağmen günümüz kapitalizmini öylesine resmetmiş ki izledikten sonra yaşadığı hayatı tekrar gözden geçirme ihtiyacı hissediyor insan. Tabi filmin fikir babası ve yazarı olan olan Patricio Plaza‘nın da hakkını teslim etmek gerekli.

Filmde insanların modern dünyaya hizmet edebilmesi ve çarkları döndürebilmesi için nasıl hiçleştirildiği, duygusuz, düşüncesiz, duyarsız ve kullanıma hazır birer eşya haline getirildiği oldukça ağır bir şekilde vurgulanmış. Ayrıca her yerde insan olmasına rağmen insanların ne kadar yalnızlaştığını da açıkça gözler önüne seriliyor. Sosyal hayatınızla kıyasladığınızda karakterlerin bakışlarındaki boşluk eminim çok yabancı gelmeyecektir size.

Sözü daha fazla uzatmadan El Empleo ile baş başa bırakmak istiyorum sizi.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir