Embriyo Nedir?

Eminim pek çoğunuz benim gibi, ana rahmine düştükten sonra hangi evrelerden geçtiğinizi bilmiyorsunuz. Teknolojinin gözünü seveyim! Bugün teknoloji sayesinde bebeğin oluşumu esnasında geçirdiği evreleri (embriyo dahil) inceleyebiliyor, fotoğraflayabiliyor ve bu fotoğraflara internet sayesinde ulaşabiliyoruz. Selam olsun bu evrelerde insanlık adına iyi işler yapanlara…

İnsan bazen nereden gelip, nereye gittiğini sorgular ya, biyolojik açıdan nereden ve nasıl geldiğimize embriyo ile başlayalım!

Embriyo Nedir?

Kısaca, gebeliğin yaklaşık 4. haftasında sperm ile döllenmiş yumurtadan meydana gelen ve insanın ilk halini oluşturan hücreler topluluğuna embriyo denir.

Fallop tüpünde ilerleyen yumurta

Fallop tüpünde ilerleyen yumurta

Kadın yumurtası ile erkek sperminin döllenmesinden sonra iki hücreli zigot meydana gelir, zigot sürekli bölünerek ilk önce blastomer, daha sonra da blastokist adını alır. Blastokist, bu adı aldığında 100 hücreli bir top halindedir ve döllenmeden yaklaşık 8 gün sonra rahme ulaşmıştır.

Blastokist daha sonra iç ve dış katman olmak üzere ikiye ayrılır. İşte burada iç katman yani iç hücre kütlesi embriyoyu oluştururken, dış hücre kütlesi de bebeğin eşi olarak bilinen plasentayı oluşturur.

Embriyo Hakkında Detaylı Açıklama:

Adet görmeye başlayan bir kadının her ay endometriyum olarak adlandırılan rahim iç yüzey tabakası, sperm ile birleşerek döllenmiş bir yumurtayı kabul edip, burada yaşamın başlaması için hazırlık yapar ve netice itibariyle kalınlaşır. Eğer o ay döllenme olmamış ise kalınlaşan tabaka dışarı atılır ki buna adet kanaması denir. Şayet gebelik aynı ay içinde oluşursa adet tarihinin ilk günü gebelik başlangıcı olarak kabul edilir ve doktor muayenelerinde bu tarih gereklidir.

embriyo

Yumurta ve spermin buluşma anı

Adet kanaması biter bitmez, vücut tekrar bir gebelik için hazırlığa başlar ve buna bağlı olarak kadının doğuştan rezerv halinde bulunan yumurtalarından biri olgunlaşarak, çatlar. Bu esnada eğer bir sperm ile buluşursa döllenme meydana gelir. Bu olayın yani gebeliğin oluşma ihtimalinin en yüksek olduğu gün, adet tarihinin başlangıcından sonraki 14. gündür.

Döllenmiş yumurta, rahim iç yüzeyinin korunması için progesteron hormonunun üretilmesini sağlar. Buna bağlı olarak adet döngüsünün devre dışı kalmasına neden olan Beta HCG hormonu üretilmeye başlar. Yumurta bu esnada (gebeliğin 3. haftasına denk gelir.) fallop tüplerinden geçerek ilk önce iki hücreli zigota daha sonra da bölünerek gözle görülemeyecek kadar küçük hücreler topluluğu olan blastomere dönüşür. Bu bölünmeler devam ederken rahme ulaşır ve blastokist adını alır. Rahim iç yüzeyi gebeliğe hazır hale gelerek kalınlaşmış ve blastokistin yuvalanması ve beslenmesi için hazırdır. Bu esnada blastokist iki hücre katmanı bulunduran içi sıvı dolu bir kese halini almıştır. Bu iki katmanın biri, rahim iç yüzerine tutunan dış katmandır ki; plasentaya dönüşecektir, diğeri ise iç katman olup embriyo adını alacaktır.

İnsanın ilk hali olan embriyo, 6. haftadan 10. haftaya kadar süren ve organojenez adı verilen bir gelişim süreci geçirir. Bu süreçte embriyonun ana organları ve vücut sistemleri gelişir. Bu esnada annenin folik asit alması önerilir.

Embriyo gebeliğin 10. haftasından itibaren fetus adını alarak gelişmeye devam eder.

 

  • İçerik
5.0

Özet

Gebeliğin yaklaşık dördüncü haftasında sperm ile döllenmiş yumurtadan oluşan ve insanın ilk halini ortaya çıkartan hücreler topluluğuna embriyo denir.

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir