Emzirme Döneminde Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Daha önce anne sütünün oluşumundan bahsetmiştik. Normal doğumda yaşanan kasılma ve sancılar, annenin süt salınımını kolaylaştırdığı için, yeni doğan bebeğin direkt anne sütü ile beslenmesi açısından büyük önem taşır.

Sezaryen ile gerçekleşen doğumlarda ise annenin sütü doğumdan hemen sonra gelebileceği gibi, tam anlamıyla gelmesi 2-3 gün hatta daha fazlada sürebilir.

Anne sütü mucizevi bir şey, aynı zamanda bebeğiniz doğduktan sonra belli bir süre gündeminizi sürekli meşgul edebilecek kadar önemli…

Çeşit çeşit durumlar ortaya çıkabiliyor anne sütüyle ilgili, kimisi sütünün yetmediği kanaatine varıp türlü türlü yöntemlere başvurarak sütü arttırmak için mesai harcarken, kimisi de fazla gelen süt ile başa çıkma çareleri arıyor.

Sütünü arttırmak isteyen annelere şahsi tecrübelerime de dayanarak yazdığım bu yazıyı okumalarını tavsiye ederim. Bu makalem de ise genelde fazla gelen süt ve akabinde yaşanan problemler ve çarelere yere vermek istedim.

Emzirme Döneminde Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

 

Emzirme Problemi 1:  Süt Sızması

memeden süt sızması

Süt sızması zaman zaman size zor anlar yaşatabilir…

Sütünüz tam anlamıyla gelmeye başladıktan sonra (bu bende bir haftayı bulmuştu) özellikle sağlıklı ve süt yapıcı besinleri(özellikle yeşillikler) tükettikten sonra, moraliniz yerindeyken ve uykunuzu tam aldığınız zamanlarda bebeğinizi emzirseniz bile memeleriniz boşalmayabilir. Böyle durumlarda daha fazla depolanamayan sütler, meme uçlarınızdan sızıntı şeklinde dışarı akar.

Süt sızmalarına karşı alabileceğiniz en kolay önlem, sütyeninizin içine yapıştıracağınız tek kullanımlık göğüs pedleridir.

Sızan sütün özellikle siz dışarıdayken kıyafetinizden dışarı çıkmaması için göğüs pedini düzgün takmanız önemlidir. Evdeyken bir şekilde durumu kurtarırsınız ama inanın dışarıda sıkıntı yaşamanıza neden olabilir bu durum…

Sütün sızması, süt yapımının yeteri miktarda olduğuna işaret olduğu gibi, memelerin de aşırı şekilde dolmasını engeller. Bebeğiniz büyüdükçe emme kabiliyeti güçlenecek, kısa sürede memelerinizi boşaltacağı için yaklaşık 6.aydan sonra süt sızıntıları yaşamayacaksınız.

Memeden süt sızması

🙂

Ayrıca süt sızmalarının önüne geçmede uygulayabileceğiniz diğer yöntem de; bebeğinizi emzirdikten sonra kalan sütünüzü boşaltmak için ve/veya her 3 saatte bir sütünüzü süt sağma pompaları ile sağarsanız memelerinizin aşırı dolmasının önüne geçebilirsiniz.

Göğüs pedlerinizi çok sık değiştirmelisiniz. Aksi halde ıslak olan göğüs pedi meme ucunuzda pamukçuk oluşmasına sebep olur. Meme ucunuzdaki pamukçuk bebeğinize geçer!

 

Emzirme Problemi 2: Kanal Tıkanması

Süt kanalının tıkanması

Süt kanalının tıkanması

Memenizde sert, kırmızı renkli ve ağrılı bir şişlik varsa çok büyük bir ihtimalle süt kanallarınızdan biri tıkanmıştır.

Böyle bir durumda memenize sıcak havlu baskısı yapabilir (bu işlem için ister havluyu ütü ile ısıtın, isterseniz de bir leğene sıcak su koyarak havlu gibi emici bir bezi suda ıslatıp ıslatıp memenizin ağrıyan yerine tutun. Bu işlemi yaparken dikkatli olun ki, yanmayasınız ! ) ya da sıcak su ile masaj (duşta) uygulayabilirsiniz.

Duşta iken sıcak suyu özellikle omuzlarınızdan aşağı doğru dökülmesini sağlayarak, ağrı hissettiğiniz bölgeye hafif hafif masaj uygulayarak memenizi rahatlatabilirsiniz.

Sıcak havlu baskısı ya da sıcak duştan hemen sonra ağrılı memenizi vererek bebeğinizi emzirin.

Hem uygulanan sıcak hemde bebeğin emme refleksi sayesinde biraz acı hissetseniz de tıkanan kanal bir süre sonra açılacaktır. Eğer tüm bunlara rağmen hala acı duyuyor ve kanalın açılmadığını düşünüyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.

Ayrıca böyle durumlarda sütyeninizin çok sıkmamasına özen gösterin ve emzirme ya da sütü sağma esnasında göğsünüze fazla baskı yapmayın!

 

Emzirme Problemi 3: Meme İltihabı

mastit

Yukarıda anlatılan şekilde süt kanallarınızdan biri tıkanmış ve zamanında açılması sağlanmamışsa zamanla iltihaplanarak ateşinizin yükselmesine (38 + derece) ve halsiz kalmanıza neden olabilir. Tıpta adı mastit olarak bilinen bu rahatsızlık, iyice ilerleyip apse yaparsa cerrahi müdahale bile gerektirebilir.

Mastit teşhisi konulduysa, doktorunuz antibiyotik ilaçlar verecektir. Bunları kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca böyle bir dönemde doktorunuza da danışarak emzirmeyi sürdürmelisiniz.

 

Emzirme Problemi 4: Memelerde Sızı ve Çatlaklar

Meme ucunda çatlaklar

Meme ucunda çatlaklar

 

Doğumdan sonra emzirirken sizin bebeğinize, bebeğinizin size ve memenize alışması biraz zaman alabilir. Siz tam olarak uygun pozisyonda meme ucunuzu bebeğinizin ağzına yerleştiremediğiniz takdirde bebeğiniz de meme ucunu tam olarak kavrayamaz, sürekli tekrarlanan bu durum sonunda meme ucunuzda kızarıklıklar, çatlaklar meydana gelir ki artık emzirirken şiddetli acı duyarsınız. Bazen kanamalar bile yaşanabilir.

Memeyi doğru pozisyonda bebeğin ağzına yerleştirmek demek, meme ucunuzdaki kahverengi bölgenin (areola) tamamını bebeğinizin ağzına almasını sağlamaktan geçer!

Emzirme Problemleri

Emzirme Problemleri – Apse

 

Pek çok anne doğuma giderken doğum çantasına göğüs ucu çatlak kremi de koyar. Bana gerekmemişti ama sizin için gerekli olabilir. Google’da ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Benim doğum yaptığım hastaneden vermişlerdi bir krem ama bir kez sürdükten sonra bebeğim emmek istememişti. Böyle durumlarda hem pamukçuğun önüne geçmek için, hemde çatlaklara iyi gelmesi nedeniyle kendi sütünüzden meme uçlarınıza sürmeniz kremlerden daha faydalı olabilir…

Sağlıklı günler diliyorum…

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ccc Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ccc
Ziyaretçi
Ccc

Merhaba ii gunler ben ne evliyim nede cocuk emzirdim , ergenlikten beri gogus ucumda catlaklik var cozum bulunamiyor medicale gittim gene birsey bulamadilr bilgisi olan varmi