Emzirme Döneminde Meme Başı Çatlaklarından Korunma Yolları

Öyle güzel hayallerim vardı ki; bebeğim doğar doğmaz ten teması kurabilmek için doktordan onu göğsüme koymasını isteyecektim, sonra, ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyecektim gibi gibi…

Maalesef oğlumun doğumuyla ilgili hayallerimin çoğu gerçekleşmedi. Bırakın ten temasını hastanenin yanlış işlemleri sonucu bebeğimi neredeyse en son gören kişi ben oldum ve benim için en kötüsü de onu iki gün sonra emzirmeye başlamamdı…

Emzirmek dünyanın en güzel duygularından biri. Gerçekten anne ve bebek arasından kurulan bağın en temeli. Ancak bazen aklınıza hiç gelmeyen şeyler başınıza gelebiliyor bu hayatta. Emzirirken meme başında çatlakları nedeniyle en güzel anlar kabusa dönüşebiliyor mesela.

Bazen ne kadar korursanız koruyun meme başı çatlakları meydana gelebiliyor ancak yine de bu durumu yaşamamanız için size bazı tavsiyelerim var.

Meme Başı Çatlakları ve Korunma Yolları

Emzirme dönemlerinde annelerin kabuslarından biri ve ciddi anlamda acı veren bir durum meme başı çatlakları. Öyle anlar olur ki; meme başındaki yara nedeniyle anne ızdırap çekerken bebek de kan emer. Böyle anlarda acınızı hafifletmek için güzel gelecek günlere odaklanmanızı tavsiye ediyorum öncelikle. Gerçekten çektiğiniz acı, kalıcı bir acı değil. Bir hafta, bilemediniz bir ay sürer sonra geçer. Allah kalıcı acı vermesin…

meme başı çatlakları

Meme başı çatlakları genelde doğumdan sonraki günlerde bebek emmeye başlayınca (emmeye alışma evresinde) yaşanır ancak bazen ilerleyen dönemlerde de görülebilir.

“Kişi kendinin doktoru olmalı” diyerek acizane tavsiyelerime geçiyorum:

 • Meme başı çatlaklarından korunmak için sadece bebeğe meme ucunuzu değil, meme başıyla birlikte meme ucunu vermelisiniz. Yani memedeki kahverengi, areola olarak adlandırılan bölgenin tamamını ağzına almasını sağlamalısınız.
 • Meme başınızın kuru olması çok önemlidir. Emzirdikten sonra ıslak kalan meme başında hem çatlaklar hemde pamukçuk meydana gelebilir.
 • Emzirme işleminden sonra göğsünüzü hemen kapatmayın, ya kurulayın ya da kuruması için bir kaç dakika bekleyin.
 • Kesinlikle pamuklu iç çamaşırı (sütyen) kullanın. Hava almayan kumaşlar yaraya ya da var olan yaralarınızın artmasına neden olur.
 • Dar çamaşır ve elbise giymeyin.
 • Eğer henüz çatlak oluşmamış ancak hassasiyet başlamışsa, bebeğinizi uzun süre o memenizde tutmayın. Kısa süreli ve değişimli olarak emzirin.
 • Canınızın çok acıması sizi sinirlendirebilir ya da aşırı üzülmenize neden olabilir. Bu nedenle emzirmeye başlamadan önce sizi rahatlatacak işler yapın. Ilık bir duş alabilir, sevdiğiniz bir müzik dinleyebilir ya da halinizden anlayacak birileri ile muhabbet ederek sakinleşmeye çalışın.
 • Eminim etrafınızdaki pek çok tecrübeli anneden duyduğunuz ya da duyacağınız maddeye geldi sıra. Denilir ki; emzirme işlemi bittikten sonra meme ucunu sıkarak gelen sütü meme başına sür ve kurumasını bekle. Gerçekten etkili bir metoddur.
 • Bununla birlikte meme ucunuza bir kaç damla limon suyu damlatırsanız, canınız biraz yanar ama iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • Meme başı çatlakları oluşmaması için meme uçlarınızı sadece ılık su ile temizlemelisiniz. Hiç bir şekilde kimyasal içeren sabun, jel kullanmamalısınız.
 • Çatlak oluşan memeyi mümkünse 24 saat bebeğe vermeyin. Ancak bu süre boyunca memenizde biriken sütü sağmanız gerekir.
 • Çatlak oluşan memeye doktorunuzun önereceği kremler sürerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Ayrıca meme ucuna zeytin yağı sürülüp yumuşaması sağlanabilir. Ayva çekirdeği ile yapılan bir karışım okudum internette. Sizde araştırabilirsiniz.
 • Meme başı çatlakları oluştuğunda piyasada satılan meme başlıkları ile emzirmek sizin için iyi bir çözüm olabilir.

meme başı çatlakları

Hem size hemde meleğinize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir