En çok kullanılan 8 bebek bezi ve ülkeleri

Bebek Bezleri Hangi Ülkelerin

Tüik istatistiklerine göre, 2014 yılında bir önceki yıla göre %3,6 oranında artan canlı doğan bebek sayısı 2015 yılında düşüşe uğrayarak toplamda 1 milyon 325 bin 783 olmuş. Düşünebiliyor musunuz tamtamına 1.325.783 yeni can, yeni umut…

Bir bebeğin temel ihtiyaçları düşünüldüğünde poposunun sağlığı ve bakımı ilk üçte yer alır ve ilk günden itibaren oldukça önemlidir. İşte tam bu noktada bebek bezleri devreye girer.

Modern hayata geçip kullan-at mantığı yaşam biçimimize dönüşeli beri kumaş bebek bezleri ve kızlara pembe, erkeklere mavi bez muşambaları anca anılar anlatılırken gün yüzüne çıkıyor. Avrupa’daki tüketim oranı Türkiye’ye göre yaklaşık iki kat fazla olsa da ülkemizde bebek bezi ticareti oldukça önemli bir pazar şirketler için.

Bu bağlamda sözü fazla uzatmadan benim gibi birçok yeni annenin merak ettiği bebek bezlerinin hangi ülke firmalarına ait olduğunu araştırdım ve sizlerle paylaşıyorum.

1. Prima:
pirimaMerkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Ohio eyaletinde bulunan P&G (Procter & Gamble) şirketinin geçmişi 1950’lere dayanan ürünü. Yaptığım ufak çaplı bir Google araştırmasında Prima dünyada ve ülkemizde birinci sırada diyebiliriz. Ülkemizde Prima ismiyle satışa sunulan bu bezler yurt dışında Pampers adı ile satılıyor.Benimde denediğim Prima diğer bezlere kıyasla emiciliği, bebeğin tenine ve vücuduna uygun yapısı ile oldukça kaliteli.
P&G Şirketinin ülkemiz temizlik ve diğer sektörlerdeki  ürünlerinden bazıları ise şunlar: Alo, Ariel, Ace, Pantene, Head&shoulders, Blendax, Max Faktor, Olay, Koleston, Orkid, Oral-B, İpana, Gillette, Braun, Duracell…

2. Huggies:
huggiesMerkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Texas Eyaletinde bulunan 1872 yılında kurulan Pampers’den sonra dünya pazarında en büyük ciroya sahip Kimberly-Clark şirketinin ürünü. Pazar büyük olunca Türkiye’ye 2005 yılında gelmişler. Kızlara ayrı, erkeklere ayrı bez yaklaşımıyla iyi bir strateji izledikleri kesin, işe yaramıyor değil!Oğlumuz yeni doğduğunda fiyat/performans açısından değerlendirip Huggies yeni doğan aldık ve gayet memnun kaldık. 3. Ayımıza kadar huggies kullandık. Kullandığımız bez numarası büyüdükçe Huggies kalın gelmeye başladı.
Ayrıca Kotex kadın pedi de bu şirketin ürünlerinden.

3. Molfix:
molfixMerkezi Türkiye’de bulunan 1986 yılında kurulan Hayat Kimya’nın ürünü. Molfix bebek bezleri ilk olarak 1998 yılında üretilmeye başlamış ülkemizde.Şu anda 3+ numaralı bezini kullanıyoruz, memnunuz. Bazı bebeklerde pişik yaptığını duydum (gerçi her bez pişik yapabilir bebeğin cilt hassasiyetine uygun bezi bulmak gerek!)ancak bizde pişik yapmadı. Hayat Kimya’nın bazı diğer ürünleri: Molped, Joly, Bingo, Papia, Familia, Teno …

4. Canbebe:

canbebeŞahsen tamamiyle Türk malı sandığım Canbebe bebek bezi, 1990 yılında Astel Kağıt tarafından üretilmeye başlanmış ve ardından 2000 yılında aslen Belçikalı olan ve 1979 yılında kurulan Ontex firması bünyesine katılmıştır. Son olarak Ontex International ise 2010 yılında genel merkezleri ABD‘ de bulunan Goldman Sachs Capital Partners ve küresel-özel yatırım şirketi Texas Pacific Group (TPG) tarafından satın alınmıştır. Canbebe’nin bugün Orta Doğu ve Afrika’da da satışı varmış.

Canbebe’nin de 3 numaralı bezini denedik, bizde pişik yaptı, en basitinden bebek bezlerini analiz ettiğim sayfada göreceksiniz, sıvıyı emen yeşil tabaka aldığım paketteki hiçbir bezde eşit ortalanmamış. Bir paket aldığım için net bir şey diyemeyeceğim, üretim hatası da olabilir. Kullanan arkadaşlar yorumda paylaşım yapabilir.

Ontex Firmasının ülkemizde kullanılan diğer ürünü: Helen Harper Kadın Pedi

 

5. Evy Baby:
evybabyKuruluşu 1927 tarihine dayanan Evyap Şirketinin ürünü, netice de Türk Malı. Fazla söze gerek yok sanırım. Ben henüz Evy Baby’i denemedim. Deneyince değerlendirmemi yazarım…
Evyap’ın piyasada bulunan diğer ürünleri: Duru, Arko nem, Arko men, Fax sabun, activex gibi…

 

6. Sleepy:
sleepy2004 yılında bebek bezi üretimi ile faaliyet göstermeye başlayan Eruslu Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.ş’nin ürünü olup yerli ürün diyebiliriz.Sleepy internet sitesinde kayıt formu dolduran 50.000 kişiye kargo dahil ücretsiz numune bebek bezleri ve bebek bakım örtüsü gönderiyor. Ben şahsen numune istedim ve kullandım. Biz sleepy’i beğendik. Pişik yapmadı ve bebeğin bedeninde uygun tasarlanmış. Çizgi bozulmazsa sleepy pazarda güzel yerlere gelir düşüncesindeyim. Yerli üretim olması da tercih sebebi olabilir.

[adinserter block=”2″]
7. Jenny & Willy:
jenny&willyÖzetle Nam-ı diğer Bim’in bezi. Bim A.Ş. adına Turkuaz A.Ş. tarafından üretilen bebek bezi. Ocak 2017 tarihi itibariyle tüm çeşitlerinin paket fiyatı 17.50 TL. Bebeğimiz yeni doğunca forumlarda insanların memnuniyetleri üzerine satın aldığım içine yumuşatıcı dökülmüşçesine parfüm kokan, dışı pek yumuşak sayılmayan bizde pişik yapan bez. İnsanlar forumlarda ve gruplarda fiyatının çok uyguna geldiğini söylese de bence öyle değil. Sanırım Bim’de satılıyor diye otomatiğe bağlayıp fiyatı uygun diye düşünüyoruz. Tane hesabı yapınca bazı kampanyalarda Prima bile daha ucuza geliyor.Bebeğin üçüncü ayından sonra kullanılabilir bence ancak yeni doğana kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyorum. Yazık küçücük bebeklerin popolarına.

Bim’de satılan Jenny & Willy 3’lü ıslak mendilin fiyatı ise yine Temmuz 2016 itibariyle 5.45 TL.

8. BabyStar:
babystarÜlker firmasına ait bebek bezi. Yukarıda yazdıklarımın en ucuzu. Bez genel olarak dokusu sert bir bez olsa da bizde sızma ve pişik yapmadı. Her markette bulunmuyor bildiğim kadarıyla. İstanbul’da Şok ve Özkuruşlar marketlerde bulduk biz.

 

 

Babystar-bebek-bezi

Türk Malı olan BabyStar Ülker firmasının ürünü.

 

9. Komili:

komili bebek beziKomili Bebek Bezi de Ülker firması tarafından üretiliyor. Burada bez hakkında detaylı bilgiler mevcut.

 

 

 

 

10. Soffio Baby (A101 Bebek Bezi): 

Soffio-A101 Bebek Bezi

Soffio Baby bebek bezi Sleepy’nin üreticisi Eruslu Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yani Türk malı. Çok yeni bir bez. Detaylar burada.

 

 

 

11. Bambo Nature Bebek Bezi:

bambo natureBambo Nature Bebek Bezi Yunanistan’da üretilmektedir. Bez hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

Kaynak:

Tüik 2015 canlı doğum istatistikleri


17
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
FilizYoncaArzu KanatMukaddesHakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yonca
Ziyaretçi
Yonca

Prima disinda ne kullandiysam cocukta pisik yapti prima en iyisi bir kere prima kremli

Arzu Kanat
Ziyaretçi
Arzu Kanat

Prima kullanıyordum çok memnundum ama fiyatı birden artınca evy baby bebek bezini denemek istedim çok pişman oldum aldığım için, bez sızdırma yapıyor hemen doluyor çok rahatsız oluyor bebeğim, bir daha almam…

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Evy baby bezi harika

Mukaddes
Ziyaretçi
Mukaddes

Sleepy nin numune gönderdiğini yazmışsınız sanırım yazı üç yıl öncesine ait şimdide numune bulabileceğim bir yer var mı? Teşekkür ederim

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Bebeğimiz 3 aylık oldu doğduğundan beri sadece Sleppy kullandık,memnunuz pişik falan yapmadı.. Diğerleri nasıldır bilmiyorum kıyaslayamam çünkü hiç kullanmadık. Fiyat olarak uygun sık sık kampanya yapıyorlar ve karlı çıkıyoruz.

Müjgan Colaklar
Ziyaretçi
Müjgan Colaklar

Sleepy sensitive, molfix kullandim ve fiyat ve kalite konusunda tercih diyorum. Almanya kullandilkarimi aratmiyor – Türkiye geldigimde hep bu narkalari tercih ediyorum.

Ay-nur
Ziyaretçi
Ay-nur

Bebeğim birbucuk yaşına gelene kadar evy baby kullandım çok memnun kaldım.Arada mecburiyetten molfix kullandığımda oldu fakat pişik yaptı.Şu an a101in sofia bezini kullanıyorum gayet güzel memnunum

buca
Ziyaretçi

Komili bez kullanan varsa memnun mu ne gibi artısı eksısı varsa yazarmı

Sevket
Ziyaretçi
Sevket

Türk malı olanları tek tek deneyip en uygun olanı kullanacağım

Anne
Ziyaretçi
Anne

Pirima bebeğimi mahvetti bildiğin gıcır gıcır naylon Hugges en iyi bez bana göre bir numara

Yonca
Ziyaretçi
Yonca

Benimde oglumun poposunu mafetti hugges 1 aydir pisik ilesmiyor