Epizyotomi Nedir?

İlk kez hamilelik yaşayan çoğu kadının kafasında pek çok soru işareti vardır. Bu soru işaretlerini birer birer çözmeye çalıştığı esnada etrafında doğum geçmişi kabarık olan bir kadın zümresi varsa eğer, vay haline o gebenin.

Henüz 4 aylık hamileydim. Bir ev ziyareti esnasında 4 kadının ayrı ayrı doğum hikayelerini dinledikten sonra bir süre kendime gelememiştim 🙂 Beşer beşer olması yetmiyormuş gibi bütün bebeklerini normal doğum ile dünyaya getiren bu kadınlar için gurur verici olan her bir hikaye benim kafamdaki soru işaretlerini ve üstü örtük korkularımı hortlatmaya yetip artmıştı bir kere. O zamandan kafama takılanları yazacak olursam, aklıma ilk gelenler: suni sancı, erken doğum, epizyotomi, suyun ve nişanın gelmesi gibi.

Hamilelik esnasında üzücü, acı dolu doğum hikayeleri dinlemek anne adayını olumsuz etkiler. Bundan dolayı bu tür konuların konuşulduğu meclislere mesafeli olmak hamilelikte yapılabilecekler arasında ilk sıralardadır.

Bu makalem pek çok gebenin bizzat başına geldiği halde sadece kesik olarak bildiği epizyotomi (Episiyotomi) hakkında. Faydalı olması umuduyla…

Epizyotomi Nedir?

Normal doğum esnasında doku kaybı ve hasarlarını önlemek ve bebeğin rahat çıkması için daha geniş bir açıklık elde etmek için anne adayının vajinası ve anüsü arasındaki dokulara yapılan cerrahi kesi işlemine epizyotomi adı verilir. Epizyotominin amacı; doğum esnasında anne adayında oluşabilecek kötü yırtılmaları engellemek ve/veya olağanüstü bir durum söz konusu olduğunda bebeğin acil bir şekilde, zarar görmeden çıkarılmasını sağlamaktır.

Bebeğin iri olması ya da doğum esnasında omuzlardan birinin doğum kanalına sıkışmasından dolayı epizyotomi gerekli olabilir.

Doğum esnasında epizyotomi uygulanmaz ise bebek doğum kanalından geçerken dokulara aşırı derecede gerildiği için vajina ve anüs arasında kendiliğinden yırtıklar meydana gelir. Bu vajinal yırtılmaların  dereceleri vardır:

1.Derece Vajinal Yırtılma: Genelde en yaygın olan yırtılma türüdür. Vajinal açıklık sadece etrafındaki deri ve dokuları etkiler. Kaslar zarar görmez. Bu yırtılmalarda dikiş gerekebilir fakat bazen dikiş atılmaksızın kendiliğinden iyileştiği görülür.

2. Derece Vajinal Yırtılma: Yırtılmaya deri, doku ve kaslar dahildir. Acı vericidir ve yırtılan bölgenin dikilmesi gerekir. Dikiş esnasında çözülebilir dikiş kullanılır ve iyileşmesi bir kaç hafta sürebilir.

3. Derece Vajinal Yırtılma: Anüs çevresindeki kasla birlikte, vajinal doku, perinal deri ve bunun altındaki kas ciddi anlamda yırtılır. Yırtılan tüm tabakalara dikiş atılarak tedavi edilir.

4. Derece Vajinal Yırtılma: Üçüncü derecede meydana gelen yırtık çok derin olduğunda çok alt katmanlarda olan dokular dahi zarar görür. Bu durumda tedavi esnasında çok fazla dikiş atılması gerekir.

Epizyotomi Nasıl Yapılır? 

Anne adayına doğum esnasında epizyotomi uygulanması gerekirse, lokal anestezi iğnesi vurularak perine bölgesi uyuşturulur. Ardından doktor cerrahi bir makas ile dikey veya yan açı ile vajinadan anüse doğru bir kesi atar. Şayet epidüral anestezi uygulanmışsa ya da bebeğin başının perine bölgesine iyice gelmesi halinde o bölge uyuşmuşsa anestezi yapılmaz. Bebek doğduktan ve plasentası ayrıldıktan sonra doktor o bölgeye dikiş atarak yarayı kapatır.

Epizyotomi Uygulanmaması İçin Neler Yapılabilir?

Normal doğum yaptığı halde 20 den fazla dikişi olan kadınları duydum. Doğumdan sonra uzunca bir süre oturmakta zorlanan, otururken dahi acı çeken kadınlar tanıyorum. Belki burada paylaşacağım bilgiler size epizyotomi uygulamasını önleyemez, ancak ihtiyaç duyulması halinde derecesini hafifletebilir.

  1. Perine masajı yapmak,
  2. Perine bölgesinin esnemesi için ıkınırken ayakta durmak veya çömelmek,
  3. Merdiven inip çıkmak,
  4. Bir süre ılık suda oturmak.

Yukarıdaki maddeleri özellikle doğumun yaklaştığı son haftalarda yapmak sizin için faydalı olabilir. Epizyotomi hakkında bizzat doktorunuzla görüşmenizde sizi rahatlatabilir.

Cesaret verici, gülümseten doğum hikayelerinizi yorumlar kısmına yazarak desteğe ihtiyacı olan anne adaylarına güç verebilirsiniz. Sevgiyle kalın…

 

Epizyotomi Makalesi İçin Yararlandığım Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Annelik Akademisi – Hamileyim Kitabı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir