Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Tüm bedenimiz ile çok şaşırtıcı varlıklarız. Bir arkadaşımın işaret parmağını ciddi anlamda yaralayıp, sonrasında yaşadıklarını anlatıncaya kadar kendi işaret parmağım hakkında uzun uzadıya düşünüp, tefekkür ettiğimi inanın hiç hatırlamıyorum. Kadın, erkek ayırt etmeden hepimizin tüm vücudu tartışmasız çok değerli. Ancak gelin görün ki, kadının doğurganlığı olağanüstü bir durum. Gebe kalmak, bebeği dokuz ay boyunca karnında taşımak ve doğurmak. Hepsi duymaya çok alıştığımız durumlar olsa da mucizeler zinciri olarak tanımlanmayı hak ediyorlar bence.

Vücut, gebelik esnasında o kadar değişim gösterir ki, sağlıklı bir gebelikte hamile olan kadın bu değişimlerin yarısını bile tam olarak hissetmez. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi belirtilerle içinde meydana gelen büyük oluşumun belki de sadece ayak seslerini duyar. Bazen ise özellikle gebeliğin sonlarına doğru bir şeyler ters gitmeye başlayıp, bebek zamanından önce dünyaya teşrif etmek isteyebilir. Erken doğum nedenleri, erken doğum belirtileri hakkında bilgileri paylaştığım bu makalemin yarar sağlamasını ümit ederek, keyifli okumalar diliyorum…

Erken Doğum Nedir?

Erken doğum, gebeliğin 20. haftasından sonra, 37. haftasından ise önce başlayan doğum olarak tanımlanır. Ülkemizde ve dünyada oldukça sık rastlanan bir durum olmakla birlikte genel ortalama %8 ila %12 arasında değişmektedir. Erken doğum, preterm doğum olarak adlandırılırken, erken doğum ile dünyaya gelen bebek ya da bebekler prematüre yani olgunlaşmamış olarak isimlendirilir.

erken doğum belirtileri

Erken doğmuş bir bebek…

Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Pek çok neden erken doğuma sebebiyet verebilir. Ancak iki neden vardır ki, bunlar erken doğumun en sık rastlanan nedenleridir. Birincisi, çoğul gebelikler (ikiz ya da daha fazla), ikincisi ise bebeğin içinde bulunduğu sıvısının çok olması. Sıvının çok olması, halk arasında “suyun gelmesi” olarak bilinen durumun erken yaşanmasına neden olabilir. Bunların yanında:

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı,
 • Annenin yetersiz ve/veya sağlıksız beslenmesi,
 • Çok fazla ya da çok az kilo alımı,
 • Diş eti enfeksiyonları,
 • Genital sistem enfeksiyonları (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar),
 • İdrar yolları enfeksiyonları,
 • Amniyotik sıvı enfeksiyonu,
 • Anne adayının kronik hastalıkları,
 • Rahim hassasiyeti,
 • Serviks (Rahimağzı) yetmezliği,
 • Plasentanın önden gelmesi,
 • Plasentanın erken ayrılması ,
 • Annedeki ciddi kansızlık gibi durumlar erken doğuma neden olabilir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları “doğum nasıl başlar, doğum sancısı nasıl olur”, bunları bilmezler ve bilmediği şeylerde doğası gereği insanı biraz korkutabilir. Her şey normal seyrederken bile gebe bir kadının erken doğum belirtileri hakkında bilgi sahibi olması, olası bir durumda hayat kurtarıcı olabilir.

Erken doğum belirtileri:

 • Rahim kasılmaları en başta gelen erken doğum belirtileri arasındadır. Doğumun normal yollarla başlaması için kasılma olması gerekir, çünkü kasılma olmadan, rahimağzı  açılmaz.
 • Sanki bebek geliyormuş gibi, genital bölgede baskı hissi,
 • Adet dönemlerinde yaşanan kramplara benzer kramp ve ağrılar,
 • Bel, sırt ağrıları ve baskı hissi,
 • Kanlı vajinal akıntı (akıntının daha sümüksü ya da sulu şekilde gelmesi de erken doğum belirtileri arasında yer alır.) ,
 • İshal ve bağırsak krampları da erken doğum belirtileri arasındadır,
 • Ultrasonda rahimağzında incelme, kısalma ve açılma gibi değişikliklerin gözlemlenmesi gibi durumlar erken doğum belirtileri olarak sıralanabilir. Ancak bu belirtiler tek başlarına yaşandığında erken doğum nedeni olmayabilir. Erken doğum belirtileri, kasılma ile birlikte meydana gelmelidir.

Kimler Risk Altında?

17 yaş altı ve 40 yaş üstü kadınlar başta olmak üzere, çoğul gebelik yaşayan kadınlarda erken doğum riski yüksektir. Bunların yanında daha önce erken doğum yapmış ya da erken doğum riski ile tedavi görmüş anne adaylarında erken doğumun tekrar yaşanması ihtimali vardır.

Ayrıca, özellikle 4-6. aylar arasında düşük yapanlar, rahminde şekil bozuklukları olanlar, daha önce çoğul gebelik geçireler, gebelik esnasında karın bölgesinden ameliyat olmak zorunda kalanlar, kilosu 50 kg’den düşük, boyu ise 150 cm’den kısa olanlar ve gebelikte idrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınlar erken doğum riski taşırlar. Erken doğum riski taşıyan kadınların gebeliklerinde düzenli olarak doktor tarafından muayene edilmesi, doktorun talimatlarına uyulması ciddi anlamda önem taşır.

Erken Doğum Riskine Karşı Alınabilecek Önemler Nelerdir?

Eğer gebelikte düzenli doktor takibi altında olursanız, olası bir erken doğum vakası önceden tespit edilebilir ve hatta önlenebilir. Zamanı gelmemiş bir bebeğin anne karnında geçirdiği her saat onun için hem hayatta kalma hem de daha sağlıklı olma açısından hayati önem taşır. Bu nedenle erken doğum fark edilir edilmez müdahale edilmesi ve mümkün olduğunca doğumun geciktirilmesi gerekir. Erken doğum, kasılmalar ile fark edildiyse hemen doktora gidilmeli! Doktorunuz gebelik haftanıza göre size evde ya da hastanede istirahat verebilir.

Hastaneye yatışınızı istediğinde damardan sıvı verilir, eğer sizi eve gönderirse de, bol bol su içmelisiniz. Çünkü vücudunuzda ne kadar su olursa, kasılmalarınız o kadar az olur.

Erken doğumu başlatan neden bir enfeksiyonsa şayet, antibiyotik tedavisi başlanabilir. Kasılmaların durması için bir takım gerekli ilaçlar verilebilir. Ancak kanaması olan, plasentanın erken ayrılması, önde olması gibi durumları yaşayan, rahim içi enfeksiyon geçiren, bebeğinde gelişim geriliği olan, bebeği ölen anne adaylarında doğumun kendi kendine başlaması beklenmeden suni sancı ya da sezaryen yöntemleri ile doğum yapması sağlanır.

Hamile olan her kadının erken doğum hakkında bilgilenmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü ne zaman ne olacağı belli olmaz gebelikte. Bu nedenle özellikle erken doğum belirtileri hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmak gerek.

Hepimiz her gün çeşit çeşit olaylarla karşılaşıyoruz, her birimizin belli bir eşiği var bu olaylar karşısında. Dileğim, hiç bir zaman bu eşiği zorlayacak olaylarla karşılaşmamanız. Hele ki içinizdeki melekler… Onlara bir şey olmasın, tabi size de…

Sağlıcakla kalın, sevgiler.

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KardelenZubeydehaticeZehraYeni Anne Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kardelen
Ziyaretçi
Kardelen

33 haftalık hamileyim suyum ve bebeğin kilosu iyi doktor kafasını aşağıda gördüğü için nst girmemi söyledi iki kez girdim sancı çıkmadı üçüncü kez girdiğimde sancı gözüktü ama ben birşey hissetmiyorum. Serum taktılar tekrar nst baglandım yine sancı gözüktü erken doğum riski olabilir mi?

Zubeyde
Ziyaretçi
Zubeyde

Günlük hayatımda yada aksamlari eşmle yürüyüşe ciktigimda kasiklarimda ve karnimda ciddi kasilmalar ve sancilar oluyo bas donmledim falan basliyo . Iliskiden sonra karnimda ve kasiklarimda gene sancilar oluyo ve migde bulantilarida ona katiliyo buar erken dogum belirtilerimidir lutfen yardımcı olurmusunuz?

hatice
Ziyaretçi
hatice

34 haftaligim bel agrılarım çok fazla oluyo bu erken dogum belirtisimi

Zehra
Ziyaretçi
Zehra

19 haftalık gebeyim en baştan beri şiddetli bel agrilarim vardı en son 16 haftalıkken doktoruma gittiğimde bana sana daha önce düşük riskin var dedikmi dedi yok dedim başka bişey demedi tam 2 gündür çok şiddetli bel ağrım var artık ayaklarima vuruyor ve yürüyecek kalkacak takatimin kalmadığını farkediyrm ara sıra gidip gelen sancilarimda var ve korkuyorum afedersiniz sanki bişey düşecek gibi oluyor rahmim de ağrılı sizce düşük tehlikem olabilirmi beni aydınlatabilir misiniz..

Aslı
Ziyaretçi
Aslı

Merhaba, 6. ayda ağrıların başlaması erken doğum belirtisi olabilir mi? Teşekkürler.