Evlenecek Genç Kızlara Tavsiyeler

Bir insanın hayatına yön veren iki temel seçim vardır bence. Birincisi meslek, ikincisi ise eş. Meslek seçiminin insan hayatı üzerinde yaptığı etkiyi başka bir yazıda ele alırız. Şimdi biraz eş seçiminden ve evlilikten bahsedelim.

Sene 1995.  O zamanlar, annem ve babamın bin bir emekle ve elleriyle inşa ettikleri Küme evlerindeki müstakil evimizde otururken, her pazar ailecek izlediğimiz “Bizimkiler” dizisinin kapıcısı “Cafer’e” camdan sepet sallayarak alış-veriş yapan insanlara çok özenirdim. Bizde kapıcımıza sepet sallayacağız hayaliyle; yatırım amaçlı kooperatife girip her ay annemin kıtı kıtına denkleştirdiği taksitleri bitmek bilmeyen, kura günü doğum günüme denk geldiği için bahçede doğum günü partisi özentimi gerçekleştirmek uğruna, babamla kura çekimine gitmediğim ve bahtımıza kuzey cephe ve asansörsüz 4. katın son dairesi çıkan üniversite evlerine taşınmak için çok direttiğim ve başarılı olduğum doğrudur.

bizimkiler

Bizimkiler dizisi, 1989 yılından 2002 yılınan kadar devam etmişti.

Üniversite evlerine taşındıktan bir kaç yıl sonra, bir gün evin biraz ötesindeki yokuştan tırmanırken birden bire aklıma: “Acaba benim evleneceğim kişi şimdi nerededir, ne yapıyordur?”, “Benden kaç yaş büyük, kaç kardeşler ki?” gibi sorular gelmeye başladı ve ben o esnada gökyüzüne bakıyordum.  Hala an gibi hatırlıyorum 🙂

Tabi o zamanlar evlilik, beyaz gelinlik giymekten ibaret gibiydi benim için. Şimdi ise; düşünceleri, yaşam tarzları, hayata bakış açıları birbiri ile uyumlu olan iki insanın hayatın yükünü bölüşerek çıktıkları yolculuk olarak görüyorum evliliği. Evlilikteki uyum, tıpkı anahtar ve kilit gibi olmalı bence. Yüz ve beden güzelliği veya yakışıklığına bakıp evlenmek, hüsranla neticelenir genelde.

Gününüzde evlilik programlarının büyük katkısı sayesinde(!) ayaklar altına alınan bu kutsal müessese aslında, evden, arabadan, bilezikten ziyade emek ister, gayret ister, anlayış ve hoş görü ister.

Özellikle 18-23 yaş aralığındaki genç kız ve erkeklerin evlilik tercihlerinde öncelik güzellik/yakışıklılık ve maddi olanaklar oluyor. Aman ha, sevgili arkadaşlar, bir ömür boyu aynı yastığa baş koymayı hayal ettiğini kişide aradığınız ölçütler bunlar olmasın! Neden ülkemizde her geçen yıl boşanma oranları hızla artıyor, hiç düşündünüz mü?

 

Genç Kızlara Evlilik Konusunda Tavsiyelerim

 • Evlilikte denklik önemlidir. Özellikle eş adayınla aranızdaki yaş ve eğitim seviyesini göz ardı etme. Bunlar evliliğin ilk yıllarında pek önemsenmese de yıllar geçtikçe sorun teşkil edebilir.
 • Eş adayın ile senin kültürlerinizin aynı ya da yakın olması da sağlıklı bir evlilik için önemlidir.
 • Çok değer verdiğim bir öğretmenim, bir gün bana şöyle demişti:”İlerde evleneceğin zaman, damattan bir aile fotoğrafı iste! Getirsin, birlikte bir bakın, sana ailesini tanıtsın, kaç kişiler, tipleri nasıl, o aile senin ailene uygun mu, bu fotoğraf sayesinde az çok fikir edinirsin.”
 • Yine aynı öğretmenim; “Nikah masasına oturup, imzanı attığın andan itibaren bir anda bir sürü akrabanın olacağını unutma!” demişti. Deli gibi seviyorsan, “Bana ne ailesinden, akrabasından, ben onunla evleneceğim, kimse bize karışmaz ki!” diyebilirsin ancak hiç de öyle olmadığını henüz evlenmeden bilmelisin.
 • Eş adayının eli sıkı mı, cimri mi? Cimri insanla hayat kolaylaşacağına, daha da zorlaşır. Söylemiş olayım.
 • Eş adayın senin haricinde biriyle konuşurken nasıl? Senin ile görüşürken kibar, naif ama beklenmedik bir telefon görüşmesinde ya da yine beklenmedik kişilerle karşılaştığınızda (senin varlığını unutup) kaba, saba davranışlar sergiliyor ve sözleri de kötüleşiyorsa o kişi, iki yüzlü olabilir. Aman dikkat!
 • Kötü alışkanlıkları var mı? Özellikle madde ve alkol bağımlılığı olan biri, sana gerçek mutluluğu yaşatamaz. Ayrıca, eğer sigara içmiyorsan, sigara içen eş adayını da sigarayı evlenmeden evvel bırakmasını sağlamalısın! Çünkü, o bir gün baba olacak…  (İkinizde içiyorsanız, ikinizde şimdiden bırakmaya çalışsın bence. Unutma, sende bir gün anne olacaksın!)
 • Evlilik süresince özellikle anne ve babanın rızasını almaya bak. Onların rızası olmadan giriştiğin işte pişmanlık yaşama ihtimalin yüksektir.
 • Evleneceğin kişinin kişiliği hakkında sevmediğin, hoşlanmadığın haller varsa bunları “evlenince düzelir” diye göz ardı etme! Çünkü düzelmez. Bir insanı kolay kolay değiştiremeyeceğini asla unutma!
 • Kafanda hiç bir şekilde soru işareti kalmasın. Kafana takılan her şeyi uygun bir zamanda, uygun bir dil ve ses tonu ile karşı tarafa söyle! Makul düşüncelerinde anormal karşılık alıyorsan yol yakınken o kişiden vazgeç. Bence evlilik yolunda karşı tarafın ahlakı, kişiliği, hayata bakışı konularında kesinlikle kafada soru işareti kalmamalı!
 • Eş adayının ailesine karşı saygılı ol.
 • Söz, nişan, bohça, ev kurulumu esnasında özendiklerini, olmasını istediklerini yap, yaptır, al, aldır ama abartıya kaçma. Nasılsa bir kere evleniyorum diye abartıp, insanları milyarlarca borca sokma! Bu yüzden atılan yüzüklere şahit oldum…
 • Düğün tarihine az bir vakit kala bir kadın doğum doktoruna git! Evleneceğini söyle, muayene ol, doğum kontrolü hakkında bilgiler iste. Bunun için aile planlama merkezleri var. Buralara da gidip kafana takılan sorulara cevap bulabilirsin. (Bazen buradaki kişiler sana niye geldin, ne işin var burada gibi bakabilir. Aldırma! Sorularına cevap iste :))
 • Evlendikten hemen sonra bebek sahibi olmak, evlilikleri bazen yıpratabiliyor. Çok seviyor olabilirsin ama aynı evin içinde yaşamak bazen tahmin ettiğinden çok farklıdır. Eşler, en az 6 ay birbirleri ile vakit geçirmeli, birbirlerine ve evlerine alışmalıdır, diye düşünüyorum. Bence 18-24 yaş arasındaki evli çiftlerin 2, 24-28 yaş aralığındaki çiftlerin 1 yıl sonra bebek planlamaları ideal.
 • Kesinlikle evlenmiş olmak için evlenme! Ömrün sonuna kadar bekar kalmak, kötü bir evlilikten çok daha iyidir.
 • Şahsen çağımızın sorunu olarak gördüğüm “gösteriş” merakı sarmasın seni, bırak diğerlerinden bir farkın olsun.

Her genç kızın hayalidir beyaz gelinlik giymek, anne olup, çoluğa çocuğa karışmak. Eminim seninde bu ve benzeri hayallerin var. Bir yuva düşün, hayatın tüm fırtınalarından korunduğun, seni onun içinde güvenli kolları ile saran, huzur veren bir eş ile sığındığınız sıcacık bir liman misali. Dünyanın gerçek zenginliği budur bence. Ayaklarının geri geri gitmeyeceği, içinin sıkılmayacağı, bir an evvel ulaşabilmek arzusu ile yürüdüğün yollarda adımlarını sıklaştırdığın bir yuva için, tercihlerini bugünden düzgün yapmalısın. Yoksa son pişmanlık çare olmaz…

Hayatta tercihlerimizden sorumluyuz. Lütfen evlilik ve sonrasını hafife alma. Sevgiyle kal.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir